https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Peri narman yığınları ve gezi bilgileri nerede / Erzurum - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Peri narman yığınları ve gezi bilgileri nerede / Erzurum

Peri narman yığınları ve gezi bilgileri nerede / Erzurum

Peribacaları denilince akla ilk olarak Nevşehir gelir. Bu oldukça normal çünkü dünyanın diğer ucundan binlerce yabancı turist peri bacalarını ziyaret etmek için Nevşehir’e geliyor. Erzurum sınırları içindeki Narman (Kızıl Periler Ülkesi) peribacalarını hiç duydunuz mu? Daha önce duymadıysanız ya da duyduysanız ama hakkında bir bilginiz yoksa bu yazımızda size anlatacağız. Erzurum Narman Peri Bacaları hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz

Narman Peri Bacaları Genel Bilgi

Peri Narman Bacaları 02Narman peribacaları, yıllar içinde rüzgar ve su erozyonu ile toprak erozyonu sonucu oluşmuştur. Tamamen doğal yollarla oluşan peribacasına insan eliyle dokunulmamıştır. Ülkemizde pek bilinmese de başta Atatürk Üniversitesi olmak üzere çeşitli kurumların düzenlediği festivaller ve geçit şenlikleri aracılığıyla peribacalarının tanıtımına büyük önem vermektedir. Yaz sezonunda ünlü sanatçıların katılımıyla düzenli olarak düzenlenen Peri Bacaları, başta bölge sakinleri olmak üzere ülkemizin tüm bölgelerinden ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu promosyona küçük bir katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Nasıl oluştu?: Ana malzemenin su erozyonu ile aşınması sonucu ortaya çıkmış, daha sonra rüzgar erozyonu son rötuşları yaparak mevcut şeklini almıştır.

Ne zaman oldu?: Bu araştırmalar sonucunda yaklaşık 2-3 milyon yıl önce oluşmaya başladıkları bildirilmektedir. Erzurum’un Narman ilçesindeki peribacaları, ülkemiz tarafından keşfedilmeyi bekleyen pek çok doğal güzellikten sadece bir tanesidir.

Konaklama tesisleri

Peribacalarından en yakın konaklama yeri bölgedeki ustaların evidir. Bunun dışında yakındaki diğer konaklama yerleri Basinler bölgesinde yer alan otellerdir. Passenler ile Narman arası ortalama mesafe 60 km diyelim.

  • Usta Narman Evi (0442 741 24 80)
  • Otel Basinler Kale (0442661 49 92)
  • Basinler Efendi Evi (0442661 31 53)

Narman peri yığınları nerede ve nasıl gidiyor?

Erzurum’un bir ilçesi olan Narman, il merkezine 90 km uzaklıkta ve Erzurum’un kuzeydoğusunda yer almaktadır. Fairy Chimneys, Narman’ın merkezine 7 km mesafede yer almaktadır. Peribacalarına sırasıyla Erzurum – Basinler – Ilıkasu – Narman istikametinde E 80 otoyolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için yol haritasını inceleyebilirsiniz.

narman bacaları peri resimleri

yol haritası / harita

önceki makaleTortum Gölü / Erzurum
sonraki makaleErzurum Atatürk’ün evi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın