https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Paşa kaleleri nerede? – Nasıl gidilir? ve seyahat bilgileri / Sinop - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Paşa kaleleri nerede? – Nasıl gidilir? ve seyahat bilgileri / Sinop

Paşa kaleleri nerede? – Nasıl gidilir? ve seyahat bilgileri / Sinop

Sinop yolculuğumuz kesintisiz devam ediyor. Bu yazıda Paşa’nın kaleleri nerede? Nasıl gidilir? Durumu ve önemi ile ilgili bilgileri bugün sizlerle paylaşacağız.

kenar boşluğu: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta Gezilecek Yerler Yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hüseyin Paşa hakkında genel bilgi

Her şeyden önce, bilmeyenler için kale nedir? Hadi açıklayalım. kale, Bölgeyi savunmak, asker ve silahlarla tahkim etmek için inşa edilmiş bir yapıdır. Sinop Yarımadası’nın güneydoğusunda da Yunan-Osmanlı savaşlarında Rus deniz kuvvetlerinin denizden saldırılarını önlemek, liman ve tersanelerin güvenliğini sağlamak amacıyla paşa kaleleri inşa edilmiş ancak hiç kullanılmamıştır.

Kaleler listesinde Venedik kalelerinden sonra dünyanın en değerli ikinci kalesidir.

Paşa Kalelerinin Mimari Özellikleri

Bölgenin altyapısı jeolojik yapısı gereği katı volkanik kayalardan oluşmakta ve burada büyük bir çukur kazılarak kaleler inşa edilmektedir. Herhangi bir mimari kaygı olmadan donatılan yapıların en önemli avantajlarından biri sağlam ve güvenli olmalarıdır.

Kaleler inşa edilme biçimlerine göre sınıflandırılır. Yıldız, toprak, hilal ve yay burçlarından Sinop Paşa kaleleri Hilal Tabyası’na dahildir. Kuşbakışı bakıldığında, açıkça yarım ay şeklindedir.

Yarım ay burçları 11 top, cephanelik ve tonozlardan oluşmakta olup, gizli yeraltı sığınakları vardır ve bu sığınaklar kilometrelerce uzunluktaki yeraltı geçitleriyle birbirine bağlıdır.

Siperdeki toplar ve top mermisi düştükleri yerleri patlatmak için değil parçaladı. 600-900 metre menzile sahip bu toplar, Sinop Şehitleri Çeşmesi’nin bulunduğu tersanelerde atıldı. Bu toplar daha sonraki arkeolojik kazılarda bulunmuş ve Sinop Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır.

Paşa kalelerinin yüksekliği 43 metredir.

Paşa kalelerinin günümüzdeki yeri ve önemi

Günümüzde ise 2014 yılından bu yana turizm tesisi olarak kullanılmaktadır. 19. yüzyılda topların yankılandığı tarihi kalelerde kahvaltı, yöresel yemek, düğün, komisyon, konferans gibi organizasyonlarda eğlenebilirsiniz.

Hüseyin Paşa resimleri

Paşa kaleleri nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Ada Mahallesi, 57000 Sinop Merkez / Sinop

telefon: 0368240 00 44

Nasıl gidilir: Sinop Paşa Tabyaları, Nisi köyü sınırları içinde, Ada Mahallesi’nde, şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şehir merkezinden araba ile gidiyorsanız Gazi Caddesi Yolu üzerinde Enver Bahadır Caddesi yönünde devam edin. Enver Bahadır Caddesi boyunca devam ederseniz yol sizi Pasha Tabyaları’na götürecektir.

Toplu taşıma ile gidiyorsanız şehir içi ulaşımı sağlayan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın