https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Panorama Müzesi 1326 Bursa Al-Fath (giriş ücretleri ve ziyaret saatleri) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Panorama Müzesi 1326 Bursa Al-Fath (giriş ücretleri ve ziyaret saatleri)

Panorama Müzesi 1326 Bursa Al-Fath (giriş ücretleri ve ziyaret saatleri)

Panorama 1326 Bursa Açık Müze

Bursa tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Uzun süre Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. PazarTürkiye’nin her köşesine yayılmış Osmanlı medeniyetinin izlerinin nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığını aktaran Panorama Müzesi 1326, şehrin fetihten sonra Müslüman bir Osmanlı şehrine dönüşmesini gözler önüne seriyor. Burayı önemli kılan çeşitli detaylar da var. Örneğin, dünyanın en büyük panoramik gösterilerine ev sahipliği yapan bir sanat mekanı. Osmangazi Belediyesi’nin çabalarıyla inşa edilen müzenin temeli 2015 yılında atılmış, tüm yapıtları ve çevre düzenlemeleri Kasım 2018’de tamamlanmıştır. Hemen hizmete giren müzenin resmi açılışı Şubat 2019’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Panorama 1326 Bursa Açık Müze

Panorama 1326 Bursa Açık Müze

Bursalılara, ülkemize ve tüm insanlığa büyük bir değer katan Panorama 1326 Müzesi şimdiden en sevdiğimiz müzelerden biri olmayı başarmış, Bursa’nın ve tabii ki Bursa’nın tarihi yolculuğuna ve bu heyecanlı serüvenine pek çok kişi ziyaret etmiş ve tanık olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu. 8.300 metrekarelik bir kompleks olan müzenin maliyeti 45 milyon lira. Bunun sebebinin müzenin detaylarında saklı olduğunu ve eserlerin hiçbir şekilde kaliteden ödün vermeden yapıldığını anladıktan sonra bu kadar yüksek fiyatın sebebini kabul etmeniz çok kolay. Müzenin maliyetini artıran bir diğer faktör ise müzenin ve çevresinin ekolojik dengesi ve binanın enerji verimliliği açısından yeşil bina olarak inşa edilmesidir.

Otag ağacı ve çınar…

Bursa El-Feth Müzesi Çınar Ağacı
Bursa El-Feth Müzesi Çınar Ağacı

Dünyanın en büyük panoramik manzarasının müzenin içinde yer aldığını belirtelim. Bursa’nın fethini betimleyen panoramik manzaranın kubbe açıklığının 42 metre olduğu bilgisini de verelim. Bu panoramik fotoğrafı görünce şaşırmamak elde değil. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun üç kıtayı küçük bir prenslikten fethini simgeleyen çınar ağacı da panoramik olarak aktarılan detaylar arasında yer alıyor. Osman Bey’in çadırlarını ve diğer çadırları keşfederken kendinizi Alpler’in bir üyesi ve Kayı aşiretinin kahramanı gibi hissedebilirsiniz.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde neler var?

Müzenin amacı Bursa’nın fethini anmak ve Osmanlı’nın şehri ele geçirmesinden sonraki süreci görmek. Bu bağlamda Bursa’nın fethinin her detayı 360 derecelik bir döngü içinde canlı tutulmaktadır. 360 daire şeklinde bir halka ile inşa edilmiş olması ve panoramik manzaraların çok geniş olması nedeniyle dünyanın en büyük tam teşekküllü panoramik müzesi olarak şimdiden kayıtlardaki yerini almıştır. Bu Bursa için önemli bir onurdur. Sadece fetih değil, Bursa beyliği dönemlerinden Osmanlı Devleti Ceyhan’a geçiş de bu görüntüler arasında yer alıyor.

Ceyhan Borsası Açılış Müzesi
Ceyhan Borsası Açılış Müzesi

Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olarak kaldığından, sokaklarında Osmanlı yaşamını ve düzenini yaşayan şehre atıfta bulunur. Müzede aynı zamanda dönemin sosyal hayatını yansıtan tablo ve panoramalar da sergileniyor. Ayrıca türbeleri Bursa’da bulunan altı Osmanlı padişahının resimleri ve onlar hakkında bilgiler. Bu şekilde müzenin bilimsel bir belge, yaşayan ve korunmuş bir arşiv olduğu söylenebilir. Bu nedenle hem araştırmacıların hem de öğrencilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müzedir. Hedeflenen 350 bin ziyaretçinin 50 bininin öğrenci olması bekleniyor. Bu nedenle öğrenci gruplarına öncelik verilmektedir.

Panoramik 1326
Panoramik 1326

Müze, panoramik bölümün bulunduğu mekan ve ana konunun canlandırıldığı salonlardan oluşmaktadır. Anahtar konuşmalar bu odalarda yapılır. Bunların dışında çeşitli sergilerin yer aldığı salonlar da bulunmaktadır. Ayrıca toplantı salonları bulunmaktadır. Ziyaretçilerin çay içebilecekleri ve bir şeyler atıştırabilecekleri idari binalar ve kafeler bulunmaktadır. Müzenin çevresi çok yeşil ve düzenli. Bina çok modern ve yukarıda belirtildiği gibi yeşil bir bina hissine sahip.

Panorama Müzesi Ziyaret Saatleri 1326 Bursa Fethi ve Gİris Ücreti 2022

ziyaret saatleri: Belediye tarafından ilan edilen halk günü çarşambadır. Bugün müzeyi ziyaret etmek için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Ziyaretler 09:00’da başlar ve 17:00’de biter.

giriş ücreti: 5 Türk Lirası

Fiyat güncelleme tarihi: 02.03.2020

Bursa Fetih Müzesi nerede?

Tebük: Ebu İshak, İnceler Sk. No.: 29, 16230 – Osman Gazi / Bursa

Nasıl gidilir?: Hacıliyas semtinde bulunan müzenin konumu oldukça merkezidir. Bursa’nın simgesi Ulu Gadir Camii’nin karşısında yer almaktadır. Böylece Osman Gazi ilçesinin şehir merkezine geldikten sonra, Bursa Ulu CamiiZiyaret edebilir ve daha sonra yürüme mesafesinde Bursa Fetih Müzesi’ne Devam edebilirsin. Dahası Bursa’da gezilecek yerler Bir göz atmak istersen seni buraya alalım. 🙂 Müzeye ait Konum bilgisi almak için tıklayın

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın