https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Panorama 1453 Tarih Müzesi (burada - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Panorama 1453 Tarih Müzesi (burada

Panorama 1453 Tarih Müzesi (burada

Tarihin akışını değiştiren İstanbul’un fethi konusu. Panorama 1453 Tarih Müzesi Seni aradık. Bir devrin sona erip yeni bir dönemin başlamasına neden olan Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethini konu alan Panorama 1453 Tarih Müzesi, askerlerin şehre girdiği ilk noktaları gösteren Topkapı Kültür Parkı’nda bulunuyor. . Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısındaki konumu, kuşatmanın gerçekleştiği İstanbul tarihine açılan bir kapı olması nedeniyle önemli bir yere sahiptir.

Zeytinburnu gezi videosu

Müzenin detaylarına geçmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz eğlenceli bir video hazırladık. Gelecekte daha fazla video için lütfen YouTube kanalımıza abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. 🙂

Panorama 1453 Tarih Müzesi

2005 yılında inşaatına başlanan müze, 2008 yılında tamamlanmış ve 31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan tarafından hizmete açılmıştır.

Entelektüel illüstratör ve animasyon yönetmeni Hashem Citizen liderliğindeki projenin ortak yapımcılığını sekiz sanatçı üstlendi. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmalardan ortaya çıkan bu eser ile İstanbul’un fethini deneyimleyebileceksiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Özellikleri

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi ve dünyanın tek panoramik kapalı müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de eşsiz bir deneyim sunuyor. Müzede yer alan bölümler çocukların hayal gücünü geliştiriyor ve müzenin park içinde olması da çocukları sevindiren bir diğer konu.

Müzenin içine girelim. Ön plan kısmı ve panoramik görüntü olmak üzere iki kısma ayırabiliriz. Giriş bölümündeki duvarlarda fetihleri ​​anlatan haritalar ve dönem hakkında bilgiler bulunmaktadır. Panoramik bölüme geçişte kullanılan merdivenli bölümün duvarlarında gemilerin karadan çekilme anını gösteren yazıtlar bulunmaktadır.

Bu bölümleri geçtikten sonra sıra müzenin en önemli kısmına geliyor. Oluşturulması yaklaşık 3 yıl süren bu tablo 38 metre çapında bir yarım küre üzerine boyanmış ve 10.000 görüntüye sahip olup toplam 2.350 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Resmin öne çıkan özelliği, görsel alışkanlıklarla oynayan yapısı sayesinde ziyaretçilerin her seferinde farklı bir detay yakalamasına olanak sağlaması. Ayrıca işin etkisini artırmak için iş önünde 3 boyutlu modeller kullanıldı.

Ayrıca müzenin otomatından Fatih Sultan Mehmet imzalı hatıra parasını 3 liraya satın alarak ziyaretinizi ölümsüzleştirecek bir hediyelik eşya alabilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi ziyaret saatleri

Müze yılın 365 günü 08:00 – 07:00 saatleri arasında kesintisiz hizmet vermektedir. Müzeye ilgi çok fazla o yüzden imkanınız varsa hafta içi 12:00-14:00 saatleri arasında ziyaret etmenizi öneririz. Ortalama bir saat içinde müzeyi gezeceğinizi varsayarsak, son kapanış saatinden bir saat önce orada olmanız gerektiğini de hatırlatmanızda fayda var.

Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti

Sadece giriş ücreti bulduk E Türk Lirası olarak alındı Müze Kartı Uygulamanız burada bozuk Öncelikle şunu belirtmek isterim.

Giriş ücreti 2022

bana göre: 20 TL

Öğrenci – öğretmen – askeri: 10 TL

Yabancı ziyaretçiler: 50 TL

Panorama 1453 Tarih Müzesi nerede? Nasıl gidilir?

Tebük: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Parkı – Zeytinburnu / İstanbul

Toplu taşıma: Metrobüs ile ulaşım. Topkapı istasyonunda indikten sonra tarihi surlar yönünde köprüyü geçerek müzeye ulaşabilir ve Topkapı Kültür Parkı’na ulaşabilirsiniz.

tramvay taşımacılığı; Tarihi Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanıp Topkapı durağında indikten sonra Topkapı Kültür Parkı’na gelerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Arabayla gelmek isteyenler için; Topkapı bölgesinde birkaç otopark olduğunu belirtmekte fayda var. Konum bilgisi almak için tıklayın

Dipnot: İstanbul’daki Diğer Müzelere Bir göz atmak istersen seni buraya alalım. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın