https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Pamukkale’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Pamukkale’de gezilecek yerler

Pamukkale’de gezilecek yerler

23.12.2022 15:00:00

Denizli’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında doğal olarak Pamukkale Travertenleri gelmektedir. Olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip olan bu yapılar, yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Pamukkale denilince akla ilk olarak traverten gelse de çok farklı bir güzelliğe de sahiptir. Mağaraları, kaplıcaları, kiliseleri ve şelaleleri ile gezilecek yerlerden biridir. Tarihi ve doğal zenginlikleri içinde barındıran Pamukkale’de gezilecek yerlere gelin hep birlikte göz atalım.

Kleopatra’nın havuzu (antik havuz)

MS 7. yüzyılda meydana gelen bir deprem nedeniyle sütunlar yıkılmış ve termal sular yapıyı doldurmuştur. Daha sonra bu termal su birçok böceği iyileştirmiştir. Günümüze ulaşan havuzun adının Kleopatra Havuzu olmasının asıl nedeni, Kleopatra’nın da bu havuzu kullandığına inanılmasıdır. Efsanenin doğru olup olmadığını bilmiyoruz ama yılın her döneminde birçok ziyaretçinin bu havuza geldiğini biliyoruz. Güzel yüzme havuzuna girmek için belli bir ücret ödeniyor. Rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bu havuz günün belirli saatlerinde hizmet vermektedir.

Hierapolis antik kenti

İçinde dini yapılar olduğu için bu şehrin bir diğer adı da literatüre “Kutsal Şehir” olarak geçmiştir. Yapının MÖ 2. yüzyılın başlarında yapıldığı bilgisi arasında. Kral Bergama II. Eumenes tarafından yaptırılan şehir, muhteşem güzelliği ile Pamukkale’nin tarihi güzellikleri arasında yer alıyor. İçinde bir de mağara var. İnanışa göre mağaradaki gaz mağaraya yaklaşanları öldürür. Kutsal sayılmasının bir diğer nedeni de bu inançtır.

Pamukkale’de Traverten

Denizli’nin simgesi haline gelen Pamukkale Travertenleri UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Beyaz yapısının nedeni termal sularda bulunan minerallerdir. Bu mineraller oksijenle karşılaşıp çöktüklerinde beyazlaşırlar. 17 farklı sıcak su kaynağının bulunması burayı özel kılan unsurlar arasında yer alıyor. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen bu termal sular, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Doğal park

Başka bir doğal güzelliği ziyaret etmek istiyorsanız, Tabiat Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Özel günlerde sıklıkla ziyaret edilen bu alan aynı zamanda düğün fotoğrafı çekimi için de bir buluşma noktasıdır. İçerisindeki kafeler sayesinde bu alanda oturup nefes almak mümkün. Ayrıca etrafta yürüyüş yolları olduğu için sabah veya akşam saatlerinde bu alanlarda yürüyüş yapmanın keyfini çıkarabileceksiniz. Yaz kış ziyaret edebileceğiniz park, eğlenmek için birebir.

sokak. Şehit Philip Kilisesi

Hierapolis antik kentine oldukça yakın olan bu kilise aynı zamanda tarihi açıdan da büyük önem taşımaktadır. sokak. Philip Herz. İsa’nın on iki havarisinden biri olarak tarihe geçti. Bölgeye geliş amacı Hristiyanlığı yaymak olan Philip’in bu amacına ulaşamadan bu topraklarda öldüğü bilinmektedir. Mezarının da burada olduğuna inanılıyor. Şehir hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

Kalık Mağarası

Bu mağarada sarkıt ve dikit örnekleri bulunmaktadır. Yine mağarada bulunan termal sular yılın her dönemi çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. “Küçük Pamukkale” olarak da bilinen bu mağara, içindeki suyun cilt hastalıklarına iyi gelmesi nedeniyle tercih edilmesinin nedenlerinden biridir. 2002 yılından itibaren turizme açılan bu mağarada kafeterya ve seyir alanları da bulunuyor.

Yeşildere Şelalesi

Bir diğer harika güzellik de Yeşildere Şelalesi. Cale ilçesine bağlı Sakızcılar köyünde yer alan bu şelale mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu şelale sayesinde Pamukkale’nin muhteşem doğası ile tanışmak mümkün olacaktır. Çevresinde piknik alanları da bulunmaktadır. Her hafta sonu yöre halkının ziyaret ettiği bu piknik alanları, yerli turistler tarafından da sevilmektedir. Sabah kahvaltı yapma imkanı bulacağınız bu piknik alanları sayesinde huzurlu bir tatil ile baş başa kalabileceksiniz.

Laodikya antik kenti

Anadolu’nun en büyük stadyumunun da bulunduğu bu şehirde iki tiyatro da bulunuyor. Hristiyanlık tarihi açısından kutsal bir yapı olduğu için her yıl tekrar ziyarete gelen turistlerle dolup taşıyor. M.Ö. 260 yılında kurulan bu yapı, tarih açısından büyük önem taşımaktadır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın