https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Pamukkale travertenleri ve gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Pamukkale travertenleri ve gezilecek yerler

Pamukkale travertenleri ve gezilecek yerler

17.03.2022 11:25:00

Pamukkale

Pamukkale, tüm dünyada ülkemizin en ünlü yerlerinden biridir. Ülkemize gelen turistlerin çoğu İstanbul, Pamukkale ve Kapadokya üçgeninde vakit geçiriyor. Bu değerliyse mutlaka ziyaret edilmelidir. Henüz Pamukkale’de bulunmadıysanız, bilmeniz gerekenleri yazımızda öğreneceksiniz.

Pamukkale’nin yeri nedir?

Pamukkale sadece kalkeriyle tanınıyor olsa da çok önemli ve tarihi bir antik kent olan Hierapolis’i de içinde barındırıyor. Ayrıca bölgedeki tek kasaba ve tek kalker burada bulunmuyor. Tüm alanı dolaşmak için biraz zamana ihtiyacınız var. Birçok noktadan su fışkırırken ve altında traverten havuzları oluşurken bir yolculuğa hazırlanın.

Pamukkale nasıl gezilir?

Pamukkale’nin 3 girişi vardır. Bu girişlerden ikisi eski şehir, diğeri ise kireçtaşı girişidir. Tarihi kısımlar önemli değil, eğer travertenleri görecek kadar vaktiniz varsa şehir merkezinden ana yol üzerindeki ana girişe gitmeniz gerekiyor. Bu bölgede otopark sıkıntısı olduğunu bilmelisiniz. Bu noktaya toplu taşıma araçları ile de ulaşabilirsiniz. Ana giriş kapıların en yoğun olanıdır. Özellikle yaz döneminde 45 dakika sıra beklemeniz olasıdır. Girmek için bir bilet satın almanız veya bir müze kartı satın almanız gerekiyor.

Müze kartınız yoksa giriş ücreti 110 TL (2022). Müzekart daha ucuz olduğu için bu arada müzekart çıkartmakla uğraşmamak için en erken noktadan işlem yapmanızı öneririz.

Giriş yaptıktan sonra ayakkabılarınızı çıkarıp dolaşmanız gerekiyor. Ayakkabı veya terlik ile traverten üzerinde yürümek yasaktır. Bu yüzden yanınıza bir bavul veya evrak çantası alabilirsiniz. Eski şehri ziyaret edecekseniz, ayakkabılarınızı tekrar giymeniz gerekecek. Kalkerli bölgeyi gezmek yaklaşık yarım saat ile 1 saat arası sürecektir. Bu noktadan sonra ayakkabılarınızı giyip eski şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Tura eski şehrin girişlerinden birinden giriyorsanız ters yönde düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

Hierapolis antik kenti

Travertenlerden başlayarak Hierapolis şehrini gezerseniz ilk karşılaşacağınız nokta Arkeoloji Müzesi olacaktır. Bu müzeye girişte alınan ilk bilet geçerlidir. Kentin en önemli eserleri içeride sergileniyor. Kentin batı girişinden girerseniz ilk olarak eski giriş kapısı ve lahitlerin bulunduğu mezarlık alanı ile karşılaşacaksınız. Kentin doğu girişinde ilk olarak surlarla karşılaşıyorsunuz. Tüm bu girişler antik havuzda birleşiyor.

Eski havuzu gezmek ücretsiz ancak havuzda yüzmek ayrı bir ücrete tabi. Kireçtaşına akan suyun geldiği kaynak buradaki havuzdur. Yerden kaynar su ile doldurulan ve bazı yerlerde derinliği 2,5 metreye ulaşan, çok temiz, berrak ve serin bu havuzda yüzmenin bedeli 100 lira. Havuzda yüzme planınız varsa hazırlıklı olsanız iyi olur.

Eski şehirde gezebileceğiniz birçok nokta var. Kentin ilk kuruluş tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bugün ayakta kalan kısım, kentin MS 60 yılında yıkılmasından sonra inşa edilen yapılardır. Şehirde yaşam uzun süre Romalıların etkisi altında devam etmiş daha sonra Selçukluların eline geçmiştir. 14. yüzyıldaki büyük depremden sonra terk edilmiştir. Günümüzde ayakta kalan en görkemli yapı ise tiyatrodur.

Pamukkale Çevresinde Gezilecek Yerler

Karşı tepede Pamukkale’nin olduğu yerde başka bir şehir daha var. Denizli’den geldiğinizde ilk olarak buraya uğrayabilirsiniz. Bu şehir Laodikya’dır ve Anadolu’daki en kutsal 7 Hristiyan kilisesinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Laodikya’da çok sayıda şehir kalıntısı, çok sayıda sütun, ibadethane ve sadece oturma yeri olan bir tiyatro bulunmaktadır. Bu şehre giriş ücreti 37 TL’dir ve Müzekart için geçerlidir.

Laodikya dışında bölgede gezilecek diğer bir bölge ise Pamukkale’nin 6 kilometre kuzeybatısındaki Karhait. Burası aynı zamanda birçok travertenlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bölge daha çok termal tesisleri ile tanınır. Eğer bölgede konaklamak istiyorsanız bu bölgeyi de tercih edebilirsiniz.

Pamukkale çevresindeki fırsatlar

Pamukkale ilçesi yüksek turizm potansiyeli nedeniyle her türlü imkanı buraya getirmiş. Denizli şehir merkezini görmeden bile bu bölgede vakit geçirebilirsiniz. Bölgedeki konaklama tesisleri otel, apart, pansiyon, termal tesis ve bungalovlardan oluşmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde çok sayıda otel bulunmaktadır.

Traverten çevresinde her türlü yeme içme imkanı mevcuttur. Yerel mutfağın dışında dünya mutfağından yemekler sunan restoranlar da bulunmaktadır. Travertenleri ziyaret etmeden önce yeme-içme ihtiyaçlarınızı gidermenizi ve ziyaret etmenizi öneririz. Çünkü bölgeye girdiğinizde her şeyin fiyatı 4-5 kat artıyor. Suyun fiyatı bile 15 lirayı buluyor.

Gezi için çevrede toplu taşıma mevcuttur. Şehir merkezine ve çevre noktalara giden minibüsler ile kolayca ve beklemeden seyahat edebilirsiniz. İhtiyaçlarınız için şehir merkezine yarım saat uzaklıkta.

Denizli’ye nasıl gidilir?

Denizli’ye karayolu ile gitmek çok kolaydır. Her yönden şehre gelen ana yollar var. Otogar çok aktif çalışıyor ve ülkenin her yerinden yolcu alıyor. Şehre trenle de ulaşmak mümkün. İzmir ile Denizli arasında ve Denizli ile Eskişehir arasında tren yolculuğu yapabilirsiniz. Pamukkale’ye uçakla gelmek de çok basit. Denizli Çardak Havalimanı, Pamukkale’ye 1 saat uzaklıktadır. Ayrıca havalimanından direkt olarak bölgeye giden araçlar da bulunuyor.

Sapanca Bungalov Evleri’nde tatilinizin keyfini çıkarmak için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın