https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Osmanlı cazibe merkezleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Osmanlı cazibe merkezleri

Osmanlı cazibe merkezleri

01/21/2023 08:05:00

Akdeniz bölgesi sınırları içerisinde yer alan Osmaniye İli, gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine oldukça geniş imkanlar sunmaktadır. Geçmişte pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için içerisinde birçok tarihi eser bulunduğunu söylemek mümkündür. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan yerlerde bulunmaktadır. Osmaniye gezilecek yerler açısından değerlendirildiğinde birçok müze, kaplıca ve parka sahip olması nedeniyle her mevsim ziyaret edilebilecek yerlerden biridir. Gelin bu mekanlara birlikte göz atalım.

Osmanlı Masal Bahçesi

Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız Osmaniye Masal Bahçesi mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri olmalı. Rengarenk oyunların yer aldığı bu alanda siz ve çocuklarınız çok güzel vakit geçireceksiniz. İçerisinde aynı zamanda yeme-içme alanları da bulunduğu için oturup nefes alma şansınız da olacak. Geniş bir alandan oluşan bu parka Osmanlı Disneyland’ı da deniyor.

Karakay Şelalesi ve Mesire Alanı

Osmaniye’nin doğal güzelliklerini yakından görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir durak olan Karaçay Şelalesi ve Mesire Alanı merkeze 4 km. Yakınlığı sayesinde Osmaniye’de yaşayanların sıklıkla ziyaret ettiği bölgeler arasında yer almaktadır. Olağanüstü doğal güzelliğe sahip bu alanda yürüyüş yapabilirsiniz. Sabah yürüyüşleri için de tercih edebileceğiniz bu alanda temiz hava almanız mümkün olacaktır.

Sabun şelalesi

Yüzme alanına da sahip olan Sabun Şelalesi hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Osmaniye’nin Düziçi mahallesine bağlı olan bu şelaleye ulaşım da oldukça kolay. Dilerseniz şelaleye kendi aracınızla veya toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Tertemiz havası ve harika doğası ile sizi kendine hayran bırakacak.

Zurkon Tepesi

1650 metre rakımlı bu yaylanın aynı zamanda Osmanlı’nın en büyük ve en ünlü yaylası olduğunu da belirtmek gerekir. Kampçıların uğrak yerlerinden biri olan Zurkon Yaylası her mevsim farklı güzelliklere kapılarını açıyor. Yaylada çok sayıda dükkan olduğu için kamp yapma açısından zorluk çekmiyorsunuz. Market, manav gibi mağazalardan alışveriş yapabilir, çevrede piknik yapabilirsiniz. Konaklama imkanları sayesinde kamp yapmak istemeyen kişiler bu yerlerde konaklayarak Osmaniye gezisini daha da uzatabilmektedir.

Dumanlı yaylası

Osmaniye sınırları içinde bulunan bir diğer popüler yayla da Dumanlı Yaylasıdır. Merkeze 15 km uzaklıktaki bu yaylada kamp yapmak mümkündür. Oksijeni bol yerlerden biri olduğu için hafta içi ve hafta sonu kampçılar burayı sık sık ziyaret ediyor. Harika doğa fotoğrafları çekmenizi sağlayan güzellikleri içinde barındırdığı için dilerseniz fotoğraf da çekebilirsiniz. Doğayla baş başa kalmanızı sağlayan bir yer olan Domanlı Yaylası, Osmaniye’de ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Bu yaylayı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kermitley Kuş Cenneti

Merkeze 15 km uzaklıkta bulunan kuş cenneti, kuşların göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı bu ismi almıştır. Bu bölge, nesli tükenmekte olan kuşlar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Nisan ve Mayıs aylarında bölgeye giderseniz daha çeşitli kuş topluluklarını yakından görmeniz mümkün olacaktır.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Karatepe Aslantaş Milli Parkı oldukça geniş bir alana kurulu olup, birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kamp yapabileceğiniz ya da piknik yapabileceğiniz bu parkın oksijeni bol. Ayrıca hafta sonları değerlendirebileceğiniz alanlar arasındadır. Ayrıca park içerisinde yer alan restoran ve kafe gibi mekanlar sayesinde dinlenme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Bahçenin her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu da eklemeliyiz.

Aslantaş Barajı

Aslantaş Barajı, Osmaniye sınırları içinde yer almakta olup oldukça etkileyici manzaralara sahiptir. Dilerseniz bölgede yürüyüş yapabilirsiniz. Baraj kenarında piknik de yapabilirsiniz. Osmaniye’de temiz hava almak ve dinlenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır.

Haruniye Kaplıcaları

Şifalı sularıyla tanınan Haruniye Kaplıcaları, yıl boyunca çok sayıda turistin ziyaret ettiği yerlerden biri. Bel ağrısı ve bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirme özelliği nedeniyle popüler kaplıcalar arasındadır. Hem bedenen hem de ruhen dinlenebileceğiniz Haruniye Kaplıcalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz çevredeki tesislerde de kalabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın