https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Orsay Müzesi, Paris - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Orsay Müzesi, Paris

Orsay Müzesi, Paris

25.02.2023 11:05:00

Eskiden tren istasyonu olan ama şimdi muhteşem bir sanat müzesine dönüşen bir yerin büyüsüne kapılmak ister misiniz? Musée d’Orsay, eski istasyon d’Orsay’da bulunur ve Fransa’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Ustaları tarafından yapılan kayda değer Empresyonist tablolar, mülkler, fotoğraflar, 19. yüzyıl heykelleri ve antikaların yanı sıra Musée d’Orsay başlı başına bir mimari harikasıdır.

Taştan yapılmış girişi, mimar Victor Laloux tarafından yapılmıştır. İnşaatı 1900 yılında Paris’teki Dünya Fuarı’nda tamamlandı. Yıllar sonra yıkılmak üzere olan tren istasyonu, başta Franz Kafka’nın “Dava” filmi olmak üzere birçok filmde mekan olarak kullanılmıştır. 1970’lerin sonlarında müzeye dönüştürülmüştür.

Müzeye dönüştürülmesine rağmen Laloux’un mimari görünümünü kaybetmemiş ve yeni yapılan binanın faaliyet alanı ile bütünleşmiştir. Etkileyici yeni bir sanat eseri cam kanopi, müzenin girişine dönüştürüldü. 1980’lerde büyük sanat eserlerini barındırmak için ek bir kat eklendi.

Bugün Musée d’Orsay, dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilere binlerce sanat eseri sergiliyor. Gerçekten muhteşem bir sergi. Orijinal tren istasyonunun bir parçası olan tamamen camdan yapılmış bir yürüyüş yolu bile var ve bir restoran, balo salonu, kitapçı ve hediyelik eşya dükkanı var.

Müzenin içi, İtalyan tasarımcı Guy Aulenti tarafından yaratılan zıt temalara sahiptir. Bazı eleştirmenler müzenin bazı bölümlerini “Mussolini” özelliklerine sahip olmakla eleştirdiler.

İster 1845’ten 1915’e kadar Fransız başyapıtlarını görmek isteyen bir sanat tutkunu olun, ister sadece tarihi ve mimari harikaları seyretmekten hoşlanan biri olun, Musée d’Orsay her köşe başında mutlaka görülmesi gerekenler listesinde olmalıdır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın