https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
New York gezi rehberi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » New York gezi rehberi

New York gezi rehberi

11/12/2022 16:20:00

Yıllardır dizi ve filmlerle içimize işleyen şehir, insanı çok çabuk içine alıyor, dinamizm ve eğlenceyi her şeyin akıp gitmesini sağlayacak şekilde birleştiriyor. Bu, büyük şehrin hayranları için gerçek bir tapınaktır. Hele Manhattan’dayken tüm dünya gerçekten de küçük bir adaymış gibi hissediyorsunuz ve Amerikalıların dünyayı kendilerinden ibaret görme illüzyonunun bu yaratık büyüsünden kaynaklandığını düşünüyoruz. New York turunuz sırasında Amerika’nın başardığı her şey mükemmel bir şekilde pazarlanır. Bu pazarlamaya aldanmayacağınızı düşünüyorsanız, (düşündük) yanılıyorsunuz. Garip bir enerjiyle dolu bir şehirde hızla yaşamaya ve hızla yaşamaya hazırsınız, ancak nefes almak istediğinizde eğlenebileceğinizi de biliyorsunuz.

Amerikan Rüyası sayesinde, her ne olursa olsun New York şehri bilinçaltımızdaki en akılda kalan şehirdir. Her an Seinfeld köşedeki kafeden çıkacak, balkonda Sex and the City’den ablaları göreceğiz, Örümcek Adam önünüzdeki bir gökdelene atlayacakmış gibi duruyor. veya Brooklyn Köprüsü’nden geçerken, “O Woody Allen değil mi?” Bir şekilde söyleyeceğiz. Beynimizde gezinen bu sayısız görüntünün hepsinde var olmak, insana basit, bariz bir mutluluk ve belki de absürt bir başarı duygusu verir. New York’ta seyahat etmek, New York gezgini olmak ve Sting abimizin deyimiyle “tuhaf” olmak, size başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız hisler veriyor ve Amerika, seyahat anılarımızda çok farklı bir yer kaplıyor.

Amerika seyahatlerinin ilk durağının genellikle New York olduğunu söylemek yanlış olmaz. Burası gerçekten turistlerle dolu bir şehir, ancak turistik binaların girişleri gibi anlar dışında şehrin aşırı kalabalık hissetmediğini söylememiz gerekiyor. Manhattan’da bile birçok mahallede tüm karmaşadan uzaklaşıp huzur bulabilirsiniz. Bu kadar küçük bir adaya bu kadar çok şeyi sığdırabilmek ve ilginç bir hayat yaratabilmek gerçek bir başarı. Büyük şehirlerde dolaşmayı seviyoruz, gerçekten “dünyanın ortasında” gibi hissettiriyor.

New York’u incelerken yanlış anlaşılabilecek birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım. New York, New York şehrinin bulunduğu eyaletin adıdır. Şehir olarak bildiğimiz yerin adı New York City ve gezi rehberimiz boyunca şehirden hep New York olarak bahsedeceğiz. New York 5 ilçeden oluşur; Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Adası. New York, hepimizin bildiği Amerikan Rüyası, aslında büyük ölçüde Manhattan adasıdır. New York denilince aklımıza gelen görüntülerin neredeyse tamamı Manhattan Adası’na ait, hatta bu küçük adanın bir anlamda tüm Amerika’yı ve popüler kapitalist dünyayı temsil ettiğini söyleyebiliriz.

New York’un nüfusu yaklaşık olarak 8,2 milyondur. Dünyanın en büyük kozmopolit ülkesi, Amerika’nın en kozmopolit destinasyonudur. Sokaklarında kimin turist, kimin yerel New Yorklu, kimin öğrenci, kimin “kim” olduğunu söylemek imkansız. Amerika’da ve özellikle New York’ta dünyanın bütün ırkları iç içe geçmiş durumdadır. Bizim anlamakta zorlandığımız milliyetçilik ile kimliklerinin önemini kaybetmeden New York’ta farklı bir dünya kurdular.

New York Defter

Sırada bekleme alıştırması yapın: New York’taki ve Amerika’daki turistik noktalarda sırada beklemeye alışmanız gerekir. Sırada beklemek için seyahat notlarımızı detaylı bir şekilde okumanız önemlidir.

Tüm zamanınızı alışveriş yaparak geçirmeyin: New York’ta şehir hayatı söz konusu olduğunda gerçekten yaşanacak çok şey var. Değerli zamanınızı alışveriş yaparak boşa harcamayın. Alışveriş yapmayın, Amerika Alışveriş Rehberimizi okuyun, Planlı Olun, Pratik Olun demiyoruz.

Gökdelen sorunu çözüldü: New York’un ünlü gökdelenlerinden birinden Manhattan’ı ayaklarımızın altına almazsak olmaz. Seçimimiz kesinlikle Rockefeller Center’ın tepesindeki Top of the Rock, detaylar New York gezilecek yerler listemizde.

Çok fazla turist olmayın, sadece karışın: Her şeyden önce, New York’ta “NYC’yi seviyorum” tişörtüyle dolaşmayın, biraz kibar olun. Herkesin İngilizce konuştuğu ve İngilizce kadar katı bir aksanın olmadığı kırk yaşında bir New Yorklu gibi takılmanın keyfini çıkarın. Sabah kahvenizi Central Park’ta için, rahat kıyafetler giyin ve rahat edin.

Bütçenizi düşünün: New York’un ışıltılı dünyasına kapılmayın ve bütçenizi aşmayın. New York gerçekten pahalı bir şehir. Neye para harcayacağınızı ve nereden kısacağınızı iyi planlamak önemlidir. Örneğin kısaca; Günde bir öğünü ucuz atıştırmalıklarla yiyin, ücretsiz aktiviteleri kaçırmayın, her zaman toplu taşımayı kullanın ve turistik yerlerde yemek yemeyin.

Zamanınızı iyi yönetin: New York, Manhattan adası bile farklı bir dünya, görülecek ve yapılacak çok şey var ve iyi bir planlama çok önemli. Gün içinde görmek istediğiniz alanları düzenleyin ve kabaca bir plan yapın. Sokaklarda kaybolmak bile biraz planlı olmalı.

Dizi ve Film Hayranları: Ayrıca televizyonda gördüğünüz bir çok şeyin çocukluğumuzdan kalma olduğu çok büyük bir konumdayız. New York’a seyahatinizden önce, bizim için Woody Allen’ın Manhattan’ını izleyin ve en sevdiğiniz filmlerden/dizilerden bazılarını izleyin. Coşkunuzu ve heyecanınızı yüksek tutun. Dizi/filmlerde görmek istediğiniz noktalar varsa önceden haritanıza kaydetmenizde fayda var.

New York’ta ulaşım 7/24 uygundur: son sorununuz buradan oraya nasıl gideceğinizdir. New York’un metro ağı inanılmaz derecede gelişmiş ve 24 saat çalışıyor. Yolculuktan önce çevrimdışı haritalar ve metro haritası uygulaması çok işinize yarayacaktır.

Rezervasyon Gerekebilir: İyi bir restoranda yemek yemek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir. Rezervasyon yapmaya değer yerler.

Bir NBA maçına gidin: New York’tayken, dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan bir NBA maçına gidin, eğlence garantidir.

New York’ta ne yapıyorsun? new york’ta nereler gezilir

New York, dolaşılması kolay bir şehirdir. Müthiş bir metro ağı var ve numaralandırılmış caddeleri ile şehirde aradığınız yeri parmak basarcasına bulmanız mümkün. Özellikle Manhattan hakkında konuşursak, sokak numaraları güneyden kuzeye 1’den 191’e kadar başlar ve 12 sokağa paralel olarak kesilir. Örneğin, 7. Cadde’deki 50. Cadde’den 6. Cadde’deki 55. Cadde’ye gidiyorsanız, 1 paralel sokaktan geçip 5 blok kuzeye gitmeniz gerekir ve buna 5 dakikada alışırsınız. En üst basamakta yer alan metro istasyonu ile de istediğiniz yere hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkün. Metro, trafiğe takılmamak için her zaman en iyi yoldur. Amerika metroları iş saatlerinde biraz kalabalık onun dışında gayet rahat. Wall Street’te çalışan süper zengin komisyoncudan sokaklarda yaşayan evsizlere kadar herkes metroyu kullanıyor, bu New York’ta bir seçenekten çok bir zorunluluk. Şehirde pek rastlanmayan Avrupa estetiği metroda çok daha az. Metro nispeten düzgün ve temiz ama estetik olarak pek hoş değil, kablo bir yerden sarkıyor, demir parçası inşaat bitmemiş gibi görünüyor ama her şey inanılmaz işlevsel.

New York gezi notlarımız oldukça kapsamlı, gezilecek turistik yerler hakkında tüm detaylarıyla ayrı bir yazı hazırladık. New York’ta gezilecek yerler

New York’a nasıl gidilir?

Ne yazık ki, New York uçak biletlerinden etkilenen bir destinasyon. Uçuşlar arttıkça New York’a uçak bileti fiyatları düşse de, New York’a seyahat ederken en önemli bütçe kalemi ulaşım maliyetidir. Türk Hava Yolları, İstanbul’dan New York’a direkt uçuşlar gerçekleştiriyor. Başta Aeroflot, Ukrayna Havayolları, Swiss ve Lufthansa olmak üzere birçok havayolu bağlantılı olarak uçmaktadır. Bağlantılı uçuşlar genellikle daha ucuz olsa da tüm seçenekler değerlendirilmelidir. Ayrıca uçuş karşılaştırma sitelerinde duraklı uçuş seçeneklerini incelemek faydalı olacaktır. New York, şimdiye kadar çok zor biriktirdiğiniz milleri harcamak için iyi bir seçimdir. Bazı kredi kartları da peşin mil seçeneği sunuyor ve belli bir ödeme taahhüdü karşılığında mil ile biletinizi satın alabiliyorsunuz.

Amerika vizesi almak korkulduğu kadar zor değil, en güzel tarafı vizeyi alınca 10 yıllık vize veriliyor. Vize başvuru işlemleri ve tüm detaylar için tıklayınız; Amerika vizesi.

New York’a ne zaman gidiyorsun?

Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan New York’a seyahat etmek ve farklı tatlar tatmak mümkün. Avantajları ve dezavantajları ile yazarsak;

Aralık’tan Mart’a kadar olan kış ayları çok soğuk ve kısmen kar yağışlıdır. Aralık ve Mart aylarında soğuk, Ocak ve Şubat aylarında ise gerçekten soğuktur. Seyahat konusunda bazı zorluklar yaratacak olsa da New York’a ucuz uçak bileti bulmak ve uygun fiyatlı otellerde konaklamak için iyi bir zaman. Fiyat açısından avantajları olsa da New York’ta kar yağışının son yıllarda arttığını hatırlatalım.

Bahar aylarında, nisan-haziran ayları arasında, hava martta yavaşlamaya, nisanda ise ısınmaya başlar. Bahar, New York’a gitmek için en iyi zamanlardan biridir. Şehir de kıştan çıkıp bir canlanma sürecine giriyor. Fiyatlar kışın daha yüksek, yazın daha ucuz.

New York’un Temmuz ve Ağustos ayları arasındaki yaz ayları, New York’un turizm açısından en yoğun olduğu dönemdir. Otellerin ve uçakların da en pahalı olduğu dönemdir. Pek çok turistik noktada sıra beklemek sizi sıkabilir. Ama aynı zamanda şehrin en renkli ve hareketli dönemi. Kalabalığa rağmen sokakların, parkların hayatla dolup taştığı keyifli bir dönem.

Eylül ve Kasım ayları arasındaki sonbahar ayları da New York’un sıcaktan soğumaya başladığı seyahat için uygun dönemlerdir. En yoğun aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarına göre fiyatlar ve turist yoğunluğu daha düşüktür.

New York’a gitmeden önce tatil dönemlerine ve bazı yıllık etkinliklere bakmakta fayda var. Örneğin, New York Maratonu’nun gerçekleştiği Ekim ayının başı veya Noel gibi dönemler de fiyatları ve etkinlikleri etkileyecektir.

New York’ta ulaşım

New York’u gezerken metroyla her yere gidebileceğinizi söylemek hiç de şaşırtıcı olmaz. Amerika’daki metrolar çok işlevselken tek eksiği estetikten yoksun olmaları ve Stockholm ve Moskova’daki metroları başlı başına birer sanat eseri sanıyorduk. New York metrosu ise endüstriyel görünümü ve sallanan kablolarıyla bizi biraz şaşırttı. Estetik kaygılar bir yana, metro sistemi mükemmel çalışıyor ve sizi gitmeniz gereken her yere götürüyor. Giriş çıkış saatleriniz dışında maskeli bir kalabalıkla karşılaşmıyorsunuz.

Taksi kullanımı da New York’ta yaygın ve ücretleri çok pahalı olmasa da ihtiyaç duyulduğunda kullanılabiliyor. Gün içinde trafiğe takılma ihtimali olduğundan tüm New Yorklular gibi metroyu kullanmak daha mantıklı olsa da gece eve geldiğinizde biraz rahatlamak istiyorsanız taksileri tercih edebilirsiniz. ABD’de taksilere bahşiş vermek neredeyse gerekli, aksi takdirde çok fazla homurdanma ve homurdanma duyacaksınız. %10 bahşiş yeterlidir.

New York’ta ikamet

New York, yurtdışında yaşama seçeneklerinin çok pahalı olduğu bir şehir. Birçok ülkede olduğu gibi pansiyon vb. Ucuz konaklama seçenekleri oldukça sınırlıdır. New York’ta konut için bir numaralı önerimiz airbnb’den ev veya oda kiralamak. Manhattan’da yaşamak ne kadar rahatsa Manhattan’a yakın, metro istasyonuna yakın evlerde yaşamak da o kadar rahat olacaktır. Bir dahaki sefere, benzer bir fiyata Williamsburg’da daha güzel bir evde kalmayı seçiyoruz. Merkezin ortasında ve Times Meydanı civarında olmanıza gerek yok çünkü metro ağı çok gelişmiş ve metroya bir şekilde ulaşacaksınız.

Pansiyon seçeneği olarak YMCA’nın Manhattan’da dünya çapında iki şubesi vardır. Fiyatları Avrupa’ya göre daha pahalı ama YMCA hostelleri her zaman temiz ve iyi hizmet veriyor, güvenle konaklayabilirsiniz.

Otelde konaklamayı tercih ederseniz büyük markaların sezonluk kampanyalarını izleyebilirsiniz. 3 yıldızlı ya da butik otellere göre çok daha uygun fiyatlara oda bulmanız mümkün.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın