https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Nevşehir turistik haritası - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Nevşehir turistik haritası

Nevşehir turistik haritası

26.01.2023 13:05:00

Nowshahr her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Bu kadar sevimli olmasının birçok nedeni var. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra bozulmamış doğal güzelliklere de sahip olması buranın ilgi odağı olmasını sağlıyor. Geniş bir turizm parkuruna ulaşabileceğiniz Nevşehir, Peri Bacaları dışında birçok alana da sahiptir. Gelin hep birlikte Nevşehir gezilecek yerler haritasına bir göz atalım.

Asmalı Saray

Burasının Asmalı Konak dizisinin çekildiği saray olduğunu biliyor muydunuz? Diziden sonra ünlenen bu konakta tarihi dokular bulunuyor. Geleneksel evlerin içinde yer aldığı Asmalı Konak, Kapadokya’yı ziyaret etmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri. Girmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Göreme Açık Hava Müzesi

Oldukça detaylı olan bu müze için birkaç saatinizi ayırmak isteyeceksiniz. İçerisinde çeşitli kilise ve şapellerin yer aldığı Göreme Açık Hava Müzesi, dış görünümüyle de dikkat çekiyor. Ücretli girişlerin olduğu bu müzede tarihi kiliseleri barındırması nedeniyle bu alanı oldukça önemli kılan noktalar arasında 18 adet kilise bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in yer altı şehirleri arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Derinkuyu Metro Şehri 60 metre derinliğinde. İçerisindeki kuyular sayesinde bu yer altı şehri havalandırılıyor. Adını bu kuyulardan aldığı anlaşılmaktadır. Girişler ücretli olduğu için bu yeraltı şehrini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

güvercin vadisi

Sabah ya da akşam yürüyüşleri için ideal olacak olan bu alanın, kayalara güvercinler oyulduğu için bu ismi aldığı biliniyor. Temiz hava solumak isteyen herkesin bu bölgeyi ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Şehir hayatından kaçabileceğiniz ve dinlenme fırsatı bulabileceğiniz Güvercinlik Vadisi’ne giriş ücreti ödemenize gerek yok.

Uçhisar Kalesi

Yüksek bir kale olduğu için bu kale sayesinde Peri Bacalarını uzaktan görmek mümkündür. Bölgenin hemen her noktasından görülebilen bu kalede harika vakit geçirmemek elde değil. Ayrıca bölgenin fotoğrafçılar tarafından tercih edilmesinin nedenlerinden biri de çevresinde balon uçuşlarını rahatlıkla görme imkanına sahip olmasıdır.

Farklı Vadi

Nevşehir’in en ünlü yerlerinden biri olan Divrent Vadisi fotoğraf serilerine de ev sahipliği yapmış bir bölge. Düşler Vadisi olarak da anılan bu vadide develeri görmek de mümkün. Köylülerin develerini bu bölgeye getirdikleri ve belli bir ücret karşılığında fotoğraf çekilmesine izin verdikleri bilinmektedir. Bambaşka bir deneyim kazanabileceğiniz Divrent Vadisi’ni ziyaret etmeden Nevşehir’den ayrılmamalısınız.

Şiir Müzesi

Müzenin isminin biraz garip olduğunu düşünenlerden misiniz? Ama aslında saç içerdiğini biliyor muydunuz? Kadın saçlarından oluşan bu müzenin bir hikayesi var. Dükkanın sahibi Ghalib Bey’in Fransız sevgilisi olan ülkesine dönmeden önce saçından bir tutam kesip Ghalib Bey’e verdiği biliniyor. Dükkan sahibi duvarına asmış, müzeye gelen herkes saçından bir tutam kesip müzeye bağışlamış. Bambaşka özelliklere sahip olan bu müze merkeze 18 km uzaklıkta bulunuyor. Farklı bir müze görmek isteyenlerin ziyaret edebileceği müzeler arasında yer almaktadır.

Umut Tepesi

Bölgenin en yüksek tepesi olan Temenni Tepesi’nin de Erciyes’e hakim olduğu biliniyor. Kubbelerin bulunduğu tepe, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Bu yoğun ilginin sebeplerinden biri de içindeki kubbelerden birinin III. Alaaddin Keykubat’a ait olmasıdır. Bez bağlayarak dilek tutabileceğiniz bu mekan, size farklı bir seyahat atmosferi de yaşatıyor.

Golodry Vadisi

Doğa yürüyüşleri için en çok ziyaret edilen noktalardan biri olan Güllüdere Vadisi, olağanüstü doğal güzelliğini ayaklarınızın altına getiriyor. 4 km uzunluğundaki bu yürüyüş alanında harika doğa ile iç içe yürüyüş yapmak mümkündür.

Çavuşin Kilisesi

Nevşehir’in tarihi güzelliklerinden birini görmek isterseniz Çavuşin Kilisesi’ne mutlaka uğramalısınız. Kiliseye giriş ücretli ve fotoğraf çekmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kilisede Hristiyanlığa ait ikona boyama eserlerine de rastlanmaktadır.

ahşap köprü

1973 yılında yapılan bu köprü, adından da anlaşılacağı üzere ahşap kullanılarak yapılmıştır. Bu bölgede köprünün altından gondol turlarına katılmak da mümkün. 180 metre uzunluğundaki Tahta Köprüsü, Nevşehir’in ünlü yerlerinden biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın