https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Nevşehir Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

11.13.2022 13:30:00

Taş dokusu, kiliseleri, yer altı mağaraları, sıcak hava balonları, uçsuz bucaksız vadileri ve en önemlisi 25’ten biri olan peri bacaları ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan nadide Hacı Bektaş-ı Veli şehri Nevşehir. dünyanın harikaları Her yıl binlerce yerli tarafından ziyaret edilmektedir. Ve yabancı misafirlerin gözdesi olur. Ziyaretçilerine pek çok alternatif sunan bu şehir, kısa süreli tatil için uygun olmayan eşsiz yerlere ev sahipliği yapıyor. Nevşehir’de mutlaka gidip görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

okuyucular

İspanya’daki “mağara evler” bölgesi ile aynı karakteristik yapıya sahip olan peri bacaları, hem Nevşehir’in hem de Kapadokya’nın kalbi diyebiliriz. Peribacaları mistik havasıyla görenleri büyülerken, gün batımında bölgede balon gezintileri ve ATV gezileri ile bu doğal güzelliği kuşbakışı izleme şansı yakalayabilirsiniz. Çevredeki tarihi otellerde konaklayarak bu harika atmosferin tadını çıkarabileceğiniz için peribacalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Göreme Açık Hava Müzesi

Merkeze 14 km uzaklıktaki müzede kayalara oyulmuş kiliseler, yemekhaneler ve şapeller bulunuyor. Kızlar – Erkekler Manastırı, Çarıklı Kilise, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, St. Bu kiliseleri barındıran ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret etmeden turunuzu bitirmemenizi tavsiye ederiz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Geçmişi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan 8 katlı bu devasa yeraltı şehrinin bugün sadece 4 katı belirli zamanlarda ziyarete açık. Şarap mahzenleri, mutfak, erzak dolapları, şapel ve su depoları vardır; İnsanları farklı dünyalara götürecek, her yerinde farklı duygular yaşayacak bu yapıyı görmeden “Nevşehir’e gittim” demeyin…

Farklı Vadi

Hayal Vadisi ya da Perili Vadisi olarak da bilinen bu vadinin bir ucu Devrent’e, diğer ucu Kızılçukur’a bağlanıyor. Göreme’den vadiye ulaşmak sadece 10 dakika sürüyor. Ellerini açmış dua eden Meryem Ana’nın peribacası ile şüphesiz herkesin gelip görmek isteyeceği bu vadi, aynı zamanda derin anlamlar yaratmakta ve bazı insan silüetlerini yansıtan deve şeklindeki ünlü peri bacaları ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Kısacası bu görsel şöleni esirgemeyin, Devrent Vadisi’ne mutlaka uğrayın diyebiliriz.

aşk vadisi

Bölgeye Aşk Vadisi adının verilmesinin nedeni; İki aşığın ölümüyle ilgili bilinen bir hikaye vardır ve bu gençlerle tanışmak istemeyenlerin üzerine Tanrı vadide taş yağdırır ve söylentiler arasında bu çiftin ruhlarının hala bölgede orayı ziyaret ettiği de vardır. Vadide her yıl yüzlerce evlilik teklifinin yanı sıra Aşıklar Tepesi denen bir tepe de bulunuyor. Panoramik manzarada çiftlerin en çok tercih ettiği bu vadi, manzarası ve tarihiyle görenleri adeta kendine aşık ediyor. Göreme-Uçhisar yolu üzerindeki vadide mola verip bu doğa harikasına yılmadan dönmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yeraltı Seramik Müzesi – Gori Müzesi

Kapadokya’nın gözdesi çömlekçiliği ile ünlü Avanos’ta yer alan ve M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan tarihi eserlerin sergilendiği bu müze üç bölümden oluşuyor. Anadolu’da üretilen çanak çömlek ve porselenlerin sergilendiği bölümde, antik eserler salonu, yeni önemli sanatçıların özgün eserlerinin sergilendiği bölüm, modern eserler salonu ve son olarak üçüncü bölümde ince sanatın çeşitli dallarından örnekler yer almaktadır. seramik yerine resim, heykel, fotoğraf gibi sanatlar sergileniyor. Aynı zamanda müzenin bu bölümünde sergi salonu, kafe ve şömineli salon gibi ziyaretçilerin rahatı için alanlar bulunmaktadır. 500’e yakın eserin bulunduğu bu müzeyi gezmeden Avanos’tan ayrılmayın.

Üç güzel

Kapadokya’nın simgesi olan bu üç peribacası Ürgüp merkeze sadece 5 dakika uzaklıkta. Efsanesi o kadar meşhur ki, her yıl iki milyon ziyaretçi Ürgüp’ü görmeye geliyor. Tüm anma fotoğraflarına fon oluşturan bu üçlü; Anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek bir aile gibi olduğu için ziyaretçilerin gözdesi oluyor. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Alanları arasında yer alan Üç Güzeller’in arkasında Erciyes Dağı’nın muhteşem manzarası ve gün batımında kızılın eşsiz tonuna hayran kalmamak gerekir.

Umut Tepesi

Bu, şehrin her yerinden görülen en yüksek zirvedir. Biri mezar olan tepe adını buradan alıyor. İnsanlar bu türbeye gelip dilek dilemek için bir bez bağladıklarında adı ‘dilek’ olmuştur. El yazması eserlerin de bulunduğu Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi, ortadaki bodrum katta yer almaktadır. Erciyes’in zirvesinin görülebildiği bu tepede III. Alaeddin Keykubat’ın türbesinin bulunduğu da söylenmektedir. Bu manzara karşısında Ürgüp’e gidip Türk kahvesi içemezsiniz değil mi?

Gomeda Vadisi

Devil’s Creek olarak da bilinen kanyon tam bir harikalar diyarı. İçerisinde bambaşka bir dünya olduğuna inandıracak kadar farklı konularda mistik ve jeomorfolojik birçok detay barındırıyor ve burası gizem avcısı gezginlerin ilk durağı diyebiliriz. Vadi içerisinde Ürgüp’e 5 km uzaklıktaki Mustafapaşa kasabasından ulaşım sağlanmaktadır. Ahenkle akan Körfez Çayı, kelebekler ve meyve ağaçları ziyaretçilerini karşılıyor. Burası karanlık tünelleri ve mağaralarıyla görülmeye değer bir vadi.

Vaftizci Yahya Kilisesi

Nevşehir’in en eski ve en büyük kiliselerinden biri olduğu için buraya ilgi oldukça fazla. Mimarisi ve içindeki fresklerle tüm dikkatleri üzerine çeken, yüzyıllardır var olan bir meleği betimleyen freskler, sanatseverlerin gözdesi. 5. yüzyıldan günümüze ulaşan freskler kiliseye olan ilgiyi artırıyor. Yapı küçük olmasına rağmen şüphesiz mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın