https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Nallıhan’da Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Nallıhan’da Gezilecek Yerler

Nallıhan’da Gezilecek Yerler

6.12.2022 12:30:00

Ankara’nın ilçelerinden biri olan Nallıhan, şehir merkezine yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İpek Yolu üzerindeki geçiş noktalarından biri olup, birçok tarihi olaya tanıklık etmiş merkezlerden biridir. Ankara’yı ziyaret edecek kişilerin de bu bölgeyi ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Görebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikleri ile görenleri hayran bırakacak olan Nallıhan gezilecek yerler listesine gelin hep birlikte göz atalım. Bu sayede gidebileceğiniz yerler hakkında bilgi alabilecek ve ulaşım sorunu yaşamayacaksınız.

Nalihan Kuş Cenneti

Kuş Cenneti Nallıhan ilçesi denilince akla ilk gelen yerlerdendir. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan bu yere ulaşım için özel araç tercih edilebilir. Otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçları ile karşıya geçmek mümkün değildir. Özel araç dışında taksileri de tercih edebilirsiniz.

Daha hareketli bir gezi için Nalihan Kuş Cenneti tercih edilebilir. 1959 yılında halka açılan bu yer, 180’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Nalihan Kuş Cenneti’ni ziyaret ederken aynı zamanda fotoğraf çekebilecek ve o anları ölümsüzleştirebileceksiniz. Nallıhan Kuş Cenneti yürüyüş için olmazsa olmaz duraklardan biridir.

Sarıyer Barajı

Nallıhan’a giderken listenize eklemeniz gereken adreslerden biri de Sarıyar Barajı. Doğal bir güzellik olan bu yer ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye ulaşım sağlamak isteyenler bölge merkezinden Sarıyar minibüsüne binerek bölgeye ulaşım sağlayabilecek. Doğal manzarası ile herkesin gözlerini kamaştıran bu baraj, balık tutmak isteyenler için de uygundur. Balık açısından zengin olan baraj, hafta sonları yöre halkının uğrak yerlerinden biridir. Barajı görmek için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok. Hafta içi veya hafta sonu dilediğiniz gün baraja ulaşabilir ve harika vakit geçirebilirsiniz.

Tapduk Emre Türbesi

Bu türbe, şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Emresultan köyünde bulunmaktadır. Emresultan minibüsleri ilçe otogarından ilçeye sefer yapmaktadır. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu türbe, yöre halkının en gözde mekanlarından biri olarak biliniyor. Toplam 6 sandukanın bulunduğu türbe, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ziyarete açılmıştır. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Cogan

Nalihan ilçesinin ortasında gezilecek yer arayanların rahatlıkla tercih edebileceği bu tekke simge yapılar arasında yer almaktadır. Osmanlı döneminden kalan bu yapı oldukça büyük bir yapıdır. Tarihi önemi büyük olan bu yapının mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer aldığına inanıyoruz. Bugün halka açık bir pazar var. Ayrıca günün her saatinde bu pazarı ziyaret edebilir, ihtiyacınız olan meyve ve sebzelere ulaşabilirsiniz.

Nalihan Evleri

Tarihe tanıklık etmek isteyenlerin tercih ettiği bu evler, fotoğrafçıların da gözdesi. Evlerin tarihi kokusu da dikkat çekici ve mutlaka görülmesi gereken bir özellik. Türk mimarisini yakından görmek isteyen yabancı turistlerin de rağbet ettiği bu yapılar restore edildi.

Kozocular Kanyon Köyü

Bu vadi, il merkezine 55 kilometre uzaklıkta Kozukullar köyünde yer almaktadır. İlçe otogarına minibüslerle de ulaşmak mümkündür. Manzara eşliğinde dinlenmek isteyenlerin tercih edebileceği bu vadi günübirlik yürüyüşler için gidilecek yerler arasında yer alıyor. Vadiye ulaşım sağladıktan sonra hiçbir ücret ödemeden vadiyi gezme imkanına sahip olacaksınız. Aynı şekilde hafta sonları yürüyüş yapmak isterseniz de bu vadiyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Juliopolis Mezarlığı

MS 1. yüzyıla kadar uzanan bu nekropol, çeşitli arkeolojik çalışmaları içermektedir. Ayrıca bronz paraları da içerir. Mezar türleri de bu yapıda tutulmuş ve mezarlığın şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta olduğu söylenebilir. Halkın ziyaretine açık olan bu mezarlığı farklı ülkelerden insanlar da ziyaret etmektedir. Mezarlığa girmek için herhangi bir ücret ödenmiyor. Dilerseniz bölgeden dolmuş ya da taksiler ile bu alana ulaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın