https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Muğla merkezde gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Muğla merkezde gezilecek yerler

Muğla merkezde gezilecek yerler

01/28/2023 09:10:00

Muğla İli harika manzaraları, denizi, güneşi ve antik tarihi şehirleri ile harika bir turizm cenneti ve tatil yeridir. Akdeniz ile Ege Denizi arasında yer alan Muğla, yazın milyonlarca, kışın ise yüz binlerce turisti ağırlamaktadır.

Knidos eski şehir

Knidos antik kenti bugün bile birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Karyalılar tarafından kurulduğu bilinen Persler tarafından fethedilmiş ve daha sonra restore edilmiştir. Tapınakları ve kiliseleri oldukça rağbet gören bu antik kent, Roma ve Bizans eserleri ile dönemin mimarisini başarıyla yansıtmaktadır. Bu şehrin en önemli sembollerinden biri olan Afrodit Heykeli, şehri üne kavuşturan heykel olarak biliniyor. Muğla ziyaretiniz sırasında bu şehri görmeniz, kültürel geçmişiniz hakkında çok faydalı bilgiler sağlayacaktır.

Zeke Morin Müzesi

Türkiye’de sanat güneşi unvanına layık görülen Zeki Müren, yaşamının son günlerini geçirdiği Bodrum’da iki katlı evinde müze olarak ziyaretçilerini bekliyor. Ünlü sanatçının vefatından sonra evi müzeye çevrilmiş. Müze içerisinde Zeki Müren’in eski kıyafetleri ve eşyaları ile sanatçının kullandığı arabası evinin önünde sergileniyor. Sanat güneşimiz Zeki Morin’i tanımak istiyorsanız bu müzeyi gezmeden gitmemelisiniz.

Bodrum Kalesi

Bodrum’un simgelerinden biri olan Bodrum Kalesi, 1402 yılında St. Petersburg tarafından yaptırılmıştır. Jean Şövalyeleri tarafından St. Peter kalesi olarak yaptırılan kale. Bodrum’un simgesi haline gelen kale, 1960 yılından itibaren sualtı arkeolojisi müzesi olarak kullanılıyor.

Sualtı arkeolojisi müzesi olarak kullanılan müzede hamam, Doğu Roma gemisi, cam enkazı, cam salon, amfora galerisi, sikkeler, kuyumcu salonu gibi birçok tarihi eser teşhir edilmektedir.

Sedir Adası

Efsaneye göre adada kumsal yoktur. Burada denize giren Kleopatra için Romalı Antonius gemilerle tonlarca kum getirmiş ve adaya gelen o kumlar günümüze kadar korunmuş, eminiz Muğla denilince aklınıza Sedir Adası gelecek.

Balkabağı Körfezi

Saklı bir cennet vaadinin yerine getirildiği yer olan Kabak Koyu, Kızılkam ormanları ile çevrili harika konumu ve insanın içini rahatlatan muhteşem manzarası ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Kızlan Yer Değirmenleri

Muğla’nın Kızlan Köyü’ndeki Kızlan değirmenleri, zeytin ve badem ağaçlarıyla ünlü olan bu değirmenler, 20. yüzyıldan kalma, köyün simgesi haline gelmiş. Taş değirmenleri görüp birbirinden güzel kareler eşliğinde harika fotoğraflar çekebileceğiniz gibi Kızlan Öğütme Değirmenlerine de içeriden bakarak ilginç mekanizma ve çarkları inceleyebilirsiniz.

Yuvarlak saha

Bunaltıcı sıcaklardan kaçmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Roundcay, özellikle yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yerlerden biri. Doğanın stresinden uzaklaşmak, sıcaktan bunalınca denizin içinde çarşaf gibi sakin olmak ve manzaraya karşı huzur bulmak isteyenler buradan ayrılamaz diyebiliriz. Chai’nin hemen üzerine kurulmuş birçok salıncak var. Suyun bu kadar soğuk olmasının sebeplerinden biri de Sandras Dağı’ndan gelen kar suyunun çaya demlenmesi diyebiliriz.

ÖLÜDENİZ

Ölüdeniz, 2006 yılında dünyanın en güzel plajı ödülüne layık görülen bir plaj ve turistik yerdir. Likyalılar bu bölgeye ışık ve güneş diyarı adını vermişlerdir. Orta Çağ’da tanımlar uzak diyarları ifade etmek için kullanılıyordu. Muhteşem bir denize sahip olan Ölüdeniz, doğası ve denizi ile gezilecek yer arayan turistler için ben buradayım diyerek onları muhteşem doğasına davet ediyor.

Saklıkent Kanyonu

Vadinin bulunduğu arazi kalkerli olduğu için kolay aşınarak fissür vadisi haline gelir. Vadinin girişi kuvvetli akan su ile doludur. Bu nedenle vadiye girerken vadi için özel tasarlanmış köprüyü kullanmak gerekiyor. Harika bir doğa harikası olan bu vadide harika vakit geçirebilir, doğanın kalbinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi 350 metreyi aşan sarp kayalıklarla çevrili muhteşem vadi, 80’den fazla kelebek türünü barındırıyor ve en ünlü kaplan kelebeklerine ev sahipliği yapıyor. 55 metre yükseklikten vadiye dökülen şelale nefes kesen bir manzaraya sahip. Şelaleden akan su Akdeniz’e karışıyor. Muğla’ya geldiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın