https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mısır Kahire’de gezilecek yerlerMısır’ın başkenti Kahire; Kuzey Mısır’daki Nil Nehri ve nehir adalarının kıyısında yer almaktadır. Mısır Arap Cumhuriyeti, Sina Yarımadası’nda yer almaktadır. Kuzey Afrika’da Asya ile Afrika’yı birbirine bağlayan topraklarda yükselir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olan Mısır, 70 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 15., Afrika’nın ise en kalabalık ikinci ülkesidir. Nüfusunun çoğu Nil Nehri çevresinde yoğunlaşmıştır. Mısır, tarih boyunca uygarlıkları ve Büyük Giza Sfenksi de dahil olmak üzere piramitleriyle ünlüdür. - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Mısır Kahire’de gezilecek yerlerMısır’ın başkenti Kahire; Kuzey Mısır’daki Nil Nehri ve nehir adalarının kıyısında yer almaktadır. Mısır Arap Cumhuriyeti, Sina Yarımadası’nda yer almaktadır. Kuzey Afrika’da Asya ile Afrika’yı birbirine bağlayan topraklarda yükselir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olan Mısır, 70 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 15., Afrika’nın ise en kalabalık ikinci ülkesidir. Nüfusunun çoğu Nil Nehri çevresinde yoğunlaşmıştır. Mısır, tarih boyunca uygarlıkları ve Büyük Giza Sfenksi de dahil olmak üzere piramitleriyle ünlüdür.

Mısır Kahire’de gezilecek yerlerMısır’ın başkenti Kahire; Kuzey Mısır’daki Nil Nehri ve nehir adalarının kıyısında yer almaktadır. Mısır Arap Cumhuriyeti, Sina Yarımadası’nda yer almaktadır. Kuzey Afrika’da Asya ile Afrika’yı birbirine bağlayan topraklarda yükselir. Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı olan Mısır, 70 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 15., Afrika’nın ise en kalabalık ikinci ülkesidir. Nüfusunun çoğu Nil Nehri çevresinde yoğunlaşmıştır. Mısır, tarih boyunca uygarlıkları ve Büyük Giza Sfenksi de dahil olmak üzere piramitleriyle ünlüdür.

8.03.2023 13:05:00

Ülke nüfusunun dörtte biri burada yaşıyor. Kahire, ülkenin ekonomik, ticari, nüfus, sağlık, medya, ulaşım ve eğitim merkezidir. En kalabalık başkentlerden biri olan Kahire, dünyanın en yoğun nüfuslu yedinci şehridir.

8.000 yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Afrika, Avrupa ve Ortadoğu’nun kesiştiği coğrafyada kendine has medeniyetini kurmuş bir ülke: Mısır. Modern dünyanın son yüzyılda keşfettiği ve keşfetmeye devam ettiği bir kültürdür. Nil Nehri topraklarına bereket kattı. Tarihin her döneminden canlı örnekler barındıran bu ülke, egzotiklik arayanları kendine çekiyor. Başkent Kahire, piramit şehirleri Giza, Sakkara, İskenderiye, Akdeniz kıyıları, Nil Vadisi, Luksor, Nasır Gölü, Kızıldeniz, Süveyş Kanalı, Sina Yarımadası ve çöller doyumsuz tarihi ve doğal eserlerin beşiğidir. güzellik.

Fatımiler tarafından kurulan ve İslam dünyası için önemini İslam’ın ilk yıllarından itibaren koruyan şehir, Memlûkler ve Osmanlıların da etkisiyle İslam mimarisinin özelliklerini gösteriyor. Aynı şekilde güneyde de Eski Kahire denilen bölgede yaşayan Hristiyan cemaatin varlığından dolayı kiliselerle donatılmıştır. Kahire; Özgün mimarisinin yanı sıra çeşitli coğrafi özelliklere de sahiptir. Sular şehrin bir yanından akarken. Çöl sıcağında bir tarafı kızartılır. Bu şehrin ve Mısır’ın simgelerinden biri olan Nil Nehri için ayrı bir kemer açılmalıdır.

Kahire 24 saatini ayakta geçiren titiz bir şehir. 16 milyonluk bu şehir, hiç bitmeyen dinamizmi ile ziyaretçilerine canlı ve renkli bir deneyim vadediyor. Renkli isyan sokakları. Sokakları çınlayan insan sesleri, egzotik kokular ve çok uzaklardan gelen sıcak çöl meltemi birleşince insan kendini dünyanın merkezindeymiş gibi hissediyor. Nil Nehri, Binbir Gece Masallarının doğduğu bu bölgeyi de süslemekte ve bu muhteşem çok yönlü merkezi göstermektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın