https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Midyat Mardin’de Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Midyat Mardin’de Gezilecek Yerler

Midyat Mardin’de Gezilecek Yerler

19.01.2023 09:10:00

Mardin’in bir ilçesi olan Midyat, kentte üç dinin de bir bütün olarak yaşatıldığı yer olarak biliniyor. Midyat ve Mezopotamya’nın her yanını süsleyen cami, kilise ve mabetlerinde çok farklı bir tarih göreceksiniz.

iyi nasıl

12 bin yıllık tarihi hazinelere sahip olan ve ortasından geçen Dicle Nehri’nin muhteşem manzarasıyla dünyanın dört bir yanından onbinlerce tarih severin ilgisini çeken Hasankeyf şehri, Midyat iline 40 dakika uzaklıkta. 1981 yılından beri sit alanı olarak koruma altına alınan Türkiye’nin en önemli güzellik alanlarından biridir.

Dicle Nehri kenarındaki sarp kayalıklara oyulmuş mağara evlere uğrayabilirsiniz. Hasankeyf Kalesi’nde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

okul serisi

Midyat’ın en görkemli yapılarından biri olan Zinciriye Medresesi, Artuklular döneminden günümüze ulaşan güzel mimari eserlerden biridir. Midyat’ın en çok ziyaretçi ağırlayan hazinelerinden biri olan ve son Artuklu sultanı tarafından 1385 yılında dönemin en ünlü mimarlarına yaptırılan Zansariye Medresesi, geniş bir avlu etrafında dikdörtgen bir yapı şeklinde planlanmıştır. rengarenk çiçeklerle süslenmiş.

Uzun süre din eğitiminin verildiği okul, cami ve türbe olarak da hizmet vermiştir. Etkileyici taş oyma süslemeleriyle avluya hayran kalacaksınız.

Meryem Ana Kilisesi

2000 yıllık Meryem Ana Kilisesi, Asurluların yaşadığı bölgede yapılmış en güzel kutsal yapılardan biri olarak dikkat çekiyor.

Moloz taş ve yassı taşlardan yapılmış muhteşem tasarımıyla dünyanın en güzel kiliselerinden biri olarak karşımıza çıkan Meryem Ana Kilisesi, antik çağda Mezopotamya’nın en önemli dini mekanlarından biriydi. 1995 yılında aslına uygun restorasyon yapıldıktan sonra yöre halkı ile yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine müze olarak açılmıştır. İçeride keşiş odaları, eğitim odaları ve dev bir çan kulesi gibi yerler görebilirsiniz.

Anne Gabriel Monastiri

Midyat geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için birçok farklı dine ait görkemli yapıları görmek mümkün. Midyat’ın en çok ziyaret edilen kutsal mekanlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı, ayakta kalan en eski Süryani Ortodoks manastırı olmasıyla ünlü.

MS 397 yılında yapıldığı tahmin edilen Mor Gabriel Manastırı, o dönemin en önemli dini merkezlerinden biridir. Ünlü Roma imparatorlarının burayı ziyaret ettiği biliniyor.

Mardin Kalesi

Midyat ilçesine 1 saat uzaklıkta bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan Mardin Kalesi halk arasında Kartal Yuvası olarak da biliniyor.

Sümerlerden Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin Kalesi, yüzlerce savaşa sahne olmuş ve savunma amaçlı kullanılmıştır.

Hasankeyf Kalesi

Dicle Nehri’nin 200 metre yukarısındaki bir tepe üzerine kurulmuş olan Hasankeyf Kalesi en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. MS 363 yılında Asurlular tarafından dini yapı olarak tasarlanan bu kale, zor konumundan dolayı yıllar içinde birçok farklı uygarlık tarafından kullanılmıştır. Kaleye sahip olan birçok uygarlık tarafından kaleye eklemeler yapılmış ve Anadolu’nun en güçlü kalelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mağaralar, sığınaklar ve tünellerden oluşan bu kale, fotoğrafçıların gözde noktalarından biri olma güzelliğine sahip.

İki büyük kapıdan girerek içini gezebileceğiniz Hasankeyf Kalesi’nin bulunduğu yerden Dicle Nehri ve Hasankeyf’in panoramik manzaraları görülebilir.

Letonya camii

Artuklular döneminde 1371 yılında inşa edilen ve bölgenin önemli kutsal mekanlarından biri olarak karşımıza çıkan Latifiye Camii, zarif taş oymalarının yanı sıra kenar kapılarını süsleyen geometrik ve yıldız desenleriyle ziyaretçilerini etkilemeye çalışıyor. . ve iç parçalar.

Asırlık çınar ağaçları arasında yükselen, 2010 yılında yapılan restorasyon ile bölgenin en güzel camilerinden biri olarak karşımıza çıkan güzel mimarisi ile ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir yer diyebiliriz.

Sepahiler Çarşısı

Midyat merkezden halk arasında Sepahiler Karcısı olarak bilinen Revaklı Karcı’ya kadar Mardin’in en ünlü çarşılarından biridir. Dar sokakları ve dükkânlarıyla 17. yüzyıldan bu yana kentte alışveriş yapmak isteyenlerin ilk durağı olan çarşıda enfes el yapımı bakır eşyalar, baharatlar ve yöresel yiyeceklerin yanı sıra el dokuması kilim ve kilimler bulabilirsiniz. taş mimarisi ile.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın