https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mençuna Şelalesini Gör | Nerede, giriş ücretleri ve ziyaret saatleri - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Mençuna Şelalesini Gör | Nerede, giriş ücretleri ve ziyaret saatleri

Mençuna Şelalesini Gör | Nerede, giriş ücretleri ve ziyaret saatleri

Mençuna Şelalesi hakkında genel bilgiler dışında nerededir? Nasıl gidilir? Yeme, içme ve konaklama hizmetleri gibi merak edilenler bu yazımızda. Artvin’in güzelliğini tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazıda, aynı zamanda Karadeniz’in en güzel şelalelerinden biri olan, ArtvinEn çok ziyaret edilen yerlerden biri Mençuna şelalesiBunun hakkında konuşacağız.

Bilgi: güzel ülkemizin güzel şehri Artvin’de yapılacak şeyler Sizler için bir liste oluşturduk Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kısa Açıklama: Dahası Türkiye’de görülecek yerler E Türkiye’deki şelaleler Sizler için oluşturduğumuz seyahat listelerine de göz atabilirsiniz.

şelale videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen. Youtube Kanalımız abonelik. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Mençuna’nın Tanıtımı Şelale

Doğal bir oluşum sonucu ortaya çıkan Mençuna Şelalesi, Artvin’in Arhavi bölgesinde bulunuyor. Karadeniz’in en güzel yerlerinden sadece biri. Güzelliği ile gözlerinizi kamaştıracağından hiç şüphemiz yok. Suyun simsiyah kayaların üzerinden akmasıyla oluşan beyaz köpük, görsel bir şölen sunuyor.

Şelale, üst ve alt kısımlar olarak iki kısımda tanımlanabilir. Dipte su yaklaşık 10 metre yükseklikten akar ve iki kola ayrılır. Üst kısım yaklaşık 80 metre yükseklikten akmaktadır. Akan su aşağıdaki kayalara çarptığında oluşan köpük ve ortaya çıkan görüntü sizi adeta hipnotize etti. Ve bakıyorsun, bakıyorsun.

Alttaki şelaleyi geçebilmeniz için inşa edilen asma köprü, şelaleye farklı bir estetik ve farklı bir güzellik katıyor.

Peki bu şelaleyi ne zaman ziyaret etmelisiniz? sorusu aklınıza gelebilir. Karlar eridikten sonra yani Nisan – Mayıs aylarında sular yoğun bir şekilde aktı. Şelale kesinlikle bu zamanların en güzeli. Ayrıca her yıl 15 Mayıs’tan sonraki Pazar günü burada kutlamalar yapılmaktadır. Yani burayı ziyaret etmek için en uygun zamanın Mayıs ayı olduğunu söyleyebiliriz.

Yöresel lezzetler

Şelalenin etrafındaki mekanlarda hem yöresel lezzetleri tadabilir hem de karnınızı doyurabilirsiniz. Peki Artvin’in yöresel lezzetlerinden hangisini seçmelisiniz?

Mısır ekmeği: Karadeniz’in hemen her yerinde bulabileceğiniz bu lezzetli ekmeği Artvin’de Mençuna Şelalesi’nin hemen yanında tatmak bambaşka bir deneyim olacak. Özellikle kahvaltıda sıcak mısır ekmeğine doyamadığınızı söyleyebiliriz.

Hamsi ile ekmek: Karadeniz’de her şeyin hamsiden yapıldığı söylendiğinde inanmamış olabilirsiniz. Ancak ekmeğe hamsi ekleyerek kendinizi canlı hissedeceksiniz ve bu ekmek sizi tadıyla etkiliyor. Artvin yöresinin önemli bir lezzeti olan hamsi ekmeğini Mencona Şelalesi’nde mutlaka tatmalısınız.

Laz Börekleri: Mençuna Şelalesi’nde baklava, börek ve tatlının bu enfes lezzetini tatmadan dönmemelisiniz. Bu börekler tatlı ihtiyacınıza ilaç olacak; Yerlilerin elleriyle hazırlandığında ise bambaşka bir lezzet olduğu ortaya çıkıyor.

Kale sarma: Artvin denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri de kara lahana sarması. Mençuna Şelalesi’nin hemen yanında, her çeşidiyle nefis bir yemeğe dönüşen şalgamın bu enfes versiyonunu tatmak çok farklı olurdu!

Konaklama tesisleri

Doğal güzelliği ile insanı kendine hayran bırakmayı başaran Mençuna Şelalesi oldukça etkili bir lokasyonda bulunuyor. Özellikle doğal yaşam arayanlar için ciddi fırsatlar sunan Mençuna Şelalesi yakınlarında birçok pansiyon ve otel bulabilirsiniz. Doğal özelliklere uygun olması açısından ahşaptan inşa edilen bu konaklama alanlarında bütçenize uygun seçenekler bulabileceğinizi belirtmekte fayda var. Mençuna Şelalesi civarında konaklamak istediğinizde ortalama 350-400 TL arasında oda ücreti ile karşılaşacaksınız.

ziyaret saatleri Giriş Ücreti – 2022

giriş ücreti: Giriş ücretleri şu anda tahsil edilmektedir. Aksi takdirde ücret bilgisi buraya yazılacaktır.

ziyaret saatleri: Şelaleyi haftanın her günü 07:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şelale çevresinde doğal bir yaşam alanı olması, gece geç saatlerde yapılan ziyaretleri riskli hale getirebilir.

Mençuna Şelale Resimleri

Mençuna Şelalesi nerede? Oraya nasıl gideriz?

Tebük: Camelet Vadisi – Mencona Sarayları Karşısı – Arhavi / Artvin

nerede: Artvin İlçesi Arhavi semtinde yer almaktadır.

Nasıl gidilir: Rize’den gelenler; Arhavi şehrine girmeden önce Ortacalar tabelasını takip edin, yoldan sağa çıkın, tabelaları takip edin ve solunuzda dere olan çift kemerli köprülere çıkın. Çift kemerli köprüyü geçince hemen Mençuna Şelalesi tabelasını göreceksiniz, buradan sağa dönün, bu sefer sağınızda dere ile 3,5 km gittikten sonra restoranı göreceksiniz. Aracınızı uygun bir yere park edin ve asma köprüyü ve ardından pisti kullanmaya devam edin. Sonrasında yürüyerek 15-20 dakika içerisinde bu harika şelaleye ulaşacaksınız.

Artvin Hoba’dan gelenler; Dere üzerindeki beton köprüyü geçtikten sonra sola dönerek Ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelalarını takip ederek Arhavi şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın