https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Melekler Yaylası - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Melekler Yaylası

Melekler Yaylası

03/14/2022 11:45:00

Millikler Yaylası

Türkiye’nin en karanlık noktasının Isparta’daki Melek Yaylası olduğunu biliyor muydunuz? Burası Sparta’nın Aksu bölgesinde, Dedegöl dağının hemen karşısında yer alan bir göçebe yaşam alanıdır. Bölge, çevre kasabalarda yaşayan bazı Bedeviler tarafından yüzlerce yıldır kullanılan bir yayladır. Meliks, özellikle yıldız fotoğrafçılığı için ülkemizde en gözde yerlerden biri olup, özellikle Isparta, Burdur ve Antalya’dan doğa tutkunlarının popüler destinasyonlarından biridir. Kızıldağ Milli Parkı içinde yer alan yaylaya giriş ücreti yoktur.

Melikler Yaylası’nın konumu nedir?

Melek Yaylası, 1735 metre yükseklikte bulunan, etrafı çoğunlukla çam ağaçlarıyla çevrili bir yayladır. Yaylanın alanı yaklaşık 2 futbol sahasıdır. Hadaba’nın yaşam alanı oldukça geniştir. Yaz aylarında keçeden yapılmış seyrek yapılı prefabrike Bedevi çadırları yaşamaktadır.

Melikler Yaylasında Görülecek Noktalar

Didigül Dağı

Dedegöl Dağı’nda birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Dedegül Zirvesi olarak adlandırılan zirvesi, her yıl birçok dağcı ve yürüyüş tutkununu ağırlıyor. Genelde sağlam zeminde yürüyüşten bir gün önce yaylada konaklama sağlanır. Ertesi gün sabah çok erken saatlerde başlayan yürüyüşler 3000m zirvede son buluyor. Ortalama kalkış ve dönüş süresi yaklaşık 8-9 saattir.

güle güle yeşil

Yeşilgöl ise Dedegöl’ün zirvesine doyamayanların ya da farklı noktalar görmek isteyenlerin tercihi. Yeşilgöl, yaylanın tam karşısındaki tepeyi kesen ve sağa doğru uzanan patikanın devamında yer alıyor. 2400m’de tepeye çıkmak da kondisyon gerektirir. Bu yürüyüşten dönüşte arazi çok engebeli olduğu için birkaç farklı yolu takip edebilirsiniz. Yürüyerek Yeşilgöl’e ulaşmak yaklaşık 3 saat sürüyor. Dönüş yaklaşık 3 saat sürer.

Benargözü Mağarası

Pınargözü Mağarası, Meleks Yaylası’nın 2,5 km aşağısında yer almaktadır. Dedegöl Dağı ile yayla arasındaki vadiyi takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz. Burası sadece bir mağara değil, bir dinlenme alanı. Yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilen bölgede hafta sonu yeri bulmak oldukça zordur. Mağaradan gelen dondurucu soğuk suyun etrafındaki alan piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Alanın sonu mağaraya çıkar. Türkiye’nin en soğuk sularından birini burada yaşayabilirsiniz. Tehlikeli derecede dayanılmaz olan bu su, mağaranın derinliklerinden gelmektedir. Girişini kapatan mağaranın derinliği ve nereye gittiği bilinmiyor. Suyun tadı çok güzel. Ne kadar çok içersen, o kadar çok içersin.

Yaca Kanyonu

Yaca Kanyonu, Melek Yaylası’nda bulunan güzelliklerden biri olarak öne çıkıyor. Vadi alanı yaylanın 8 kilometre batısında yer almaktadır. Yayladan indiğiniz yoldan Dedegöl’e doğru sağa dönüp ana yoldan ayrılmadan devam etmelisiniz. Yol üzerinde çok sayıda orman yolu olması kafanızı karıştırabilir. Bu nedenle doğru yolun asıl yol olduğunu bilerek her zaman yola çıkmadan ilerlemelisiniz. Kanyonun girişinde kanyonu ve çeşmeyi gösteren tabela bulacaksınız. Tabela yanından devam ederek ulaşacağınız kanyona toprak patika yoldan devam edebilseniz de kanyonun ana ayarı olan dar alanda suya girmeniz gereken yerler mevcut.

Su çok soğuk olduğu için kanyonda yürüyüş yapmak için kanyon veya deniz ayakkabısı giymenizi tavsiye ederiz. Çıplak ayakla da geçebileceğiniz vadide ayaklarınız taşlara basmaya alışmalı. Kanyon yürüyüşü gidiş-dönüş için yaklaşık 4 saat sürecektir.

Millicler Yaylası’ndaki Fırsatlar

Melkes Yaylası’nda sudan başka şans yok. Bölgede market, tuvalet ve çalışma bulunmamaktadır. Konaklama için tek alternatifiniz kamp yapmak. Tamamen normal bir hayat yaşamak için zaman ayırmak istiyorsanız hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca çöplerinizi atmanız için alanda çöp kutuları da bulunmaktadır. Doluysa, artıklarınızı ana yoldan Hadaba bölgesinin girişinde bulunan çöp kutusuna atmanız gerekiyor. Bu güzelliği korumak için duyarlı olmalısınız.

Meliçler Yaylası’na nasıl gidilir?

Melik Yaylası, Isparta’nın Aksu ilçesinde yer almaktadır. Yaylaya ulaşmak için Yenişarbademli-Aksu arasındaki ana yol üzerinde “Vali Çeşmesi” denilen kavşaktan girmeniz gerekiyor. Yaylanın altında ana yolun diğer bölümlerine bağlanan köy yolları da vardır. Bu yollar yaylanın altından geçerek tekrar yaylaya bağlanır. Bölgeye toplu taşıma ile gitmek mümkün değil. Bölgeye en yakın merkezler Isparta’da Eğirdir ve Aksu ile Konya’da Beyşehir’dir. Bölgeye en yakın havalimanı olan Isparta Havalimanı 2 saat uzaklıktadır.

Sapanca Bungalov Evleri’nde tatilinizin keyfini çıkarmak için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın