https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Mavi yolculuk nedir? Mavi Yolculuk gezisi ile ilgili tüm detaylar - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Mavi yolculuk nedir? Mavi Yolculuk gezisi ile ilgili tüm detaylar

Mavi yolculuk nedir? Mavi Yolculuk gezisi ile ilgili tüm detaylar

8.03.2023 14:10:00

Mavi yolculuğa hazır mısınız?

Türkiye, dünyadaki konumu nedeniyle dört mevsimi eşsiz bir şekilde yaşayan ender ülkelerden biridir. Türkiye’de her mevsim yapılacak birçok aktivite ve etkinlik bulunmaktadır. Kayak merkezlerinden eşsiz plajlarına Türkiye’nin her noktası bir cennet… Bu yazımızda ülkemizdeki “Mavi Yolculuk” turizminden bahsedeceğiz.

Yerli ve yabancı turistlerin yeni tatil trendi: Mavi Yolculuk

Mayıs-Eylül sezonunda özellikle “mavi tur”da Türk sahilleri yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Muğla’dan Antalya’ya ve Yunan adalarına uzanan bu mavi yolculuk, tatil severlere çok farklı deneyimler sunuyor. Bu turlar sayesinde, arabayla ya da yürüyerek gidilemeyecek keşfedilmemiş koyları görebilir, Türkiye’nin en az nüfuslu tatil beldelerini ziyaret edebilir, eski uygarlıkların tarihi eserlerinin bulunduğu yerlerde vakit geçirebilir, berrak denizin ve ince taneli kumların tadını çıkarabilirsiniz. ziyaret ettiğiniz her noktada Komple üzerinde kumlu plaj.

Harika rotaları ve destinasyonları daha detaylı incelemeden önce Mavi Yolculuk konseptinin nasıl ortaya çıktığına bir göz atalım.

Mavi yolculuk nedir? Mavi Yolculuk konsepti nasıl ortaya çıktı?

Mavi Yolculuk konsepti aslında Mavi Yolculuk konsepti ile birlikte kullanılmaktadır. Mavi uçuş kavramı ise köklü bir geçmişe sahip olan Türk edebiyatının ortaya koyduğu bir kavramdır. Ege Denizi’nin sakin sularını seven ve Ege’ye gönül vermiş yazar Azra Erhat, kitaplarında mavi yolculuktan bahsetmiştir. Kitabın tarihinden ilk kez 1957 yılında söz etmiştir. 1962 ve 1979 yıllarında yayımladığı kitaplarında bu kavramı yeniden kullanmış ve Ege Denizi’nin muhteşem coğrafi konumunu ve bölgenin güzelliklerini harika edebî diliyle anlatmıştır. Ege Denizi’nde tekne gezileri geçen yüzyılın ellili yıllarında aydınlar ve yazarlar arasında büyük bir ün kazanmış ve o dönemde hümanist yazarlar doğal ve barışçıl anlatımlar olarak nitelendirdikleri yazılarının kaynağını Ege bölgesinden aldığını ve harika denizi. 1980’li yıllara kadar yazarlar ve daha aydın kitleler tarafından gerçekleştirilen bu tur ve geziler, 1980’lerden itibaren daha çok turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze geldiğimizde her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist bu turlar ile Ege Denizi ve Akdeniz’in birbirinden güzel sahillerinde tatillerini geçirmektedir.

Mavi Yolculuk konseptinin ortaya çıkışını inceledikten sonra artık yazımıza kaldığı yerden devam edebiliriz…

Ege ve Akdeniz kıyılarında Mavi Yolculuk bir ayrıcalıktır!

Ege Denizi ve Akdeniz bölgeleri, kristal berraklığındaki sularıyla tanınan harika turistik yerlerdir. Bu özellikleri aynı zamanda onu popüler bir tekne tatili destinasyonu yapmaktadır. Büyüleyici kasaba ve köyleri, antik kalıntıları ve tenha plajları ile Türkiye’de bir tekne tatili size eşsiz ve unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Türkiye’de tekne tatilinde keşfedilecek en popüler bölgeler; Bodrum’dan Antalya’ya kadar uzanan sahil şerididir. Bu bölge turkuaz suları, uzun sahil şeridi ve kasabalarıyla tanınır. Yüzmek ve gizli koyları keşfetmek için birçok fırsat sunuyor.

Keşfedilecek çok sayıda tarihi ve kültürü olan büyüleyici bir şehir olan Bodrum’da tatilinize bir tekne ile başlamak harika bir fikir. Bodrum’dan yelken açın ve muhteşem manzarası ve bozulmamış kumsallarıyla ünlü Datça Yarımadası’na doğru yola çıkın.

Teknenizi demirleyebileceğiniz ve tenha kumsalda gününüzü yüzerek ve güneşlenerek geçirebileceğiniz Palamutbükü gibi birçok yer var.

Türkiye’de bir tekne tatili için bir başka harika destinasyon, büyüleyici manzarası ve berrak sularıyla tanınan Fethiye Körfezi’dir. Bu bölgenin öne çıkan özelliklerinden biri de sadece tekneyle ulaşılabilen Kelebekler Vadisi. Daha fazla macera arıyorsanız, antik kalıntıları ve tarihi yerleriyle tanınan Likya Sahili’ni de keşfedebilirsiniz.

Mavi yolculuk paketleri nedir ve neleri kapsar?

Ege ve Akdeniz’in bilinmeyen koy ve koylarını keşfedip denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz mavi yolculuk paketleri acentamız tarafından sizlere sunulmaktadır.

Mavi Yolculuk paketleri minimum 4 gece olarak planlanmıştır. Göcek, Marmaris, Çeşme, Bodrum, Kaş, Datça, Bozburun ve Didim gibi birçok farklı destinasyondan başlayan Mavi Yolculuk ile onlarca koy ve plajı keşfedebileceksiniz. Uygun koy ve plajlarda demirledikten sonra burada deniz keyfi yapabileceğiniz gibi civardaki çarşılardan alışveriş de yapabilirsiniz.

Turlarda, teknelerin ya da motor yatların yeteneklerine göre kart oyunlarından çok farklı eğlencelere kadar birçok imkan bulunmaktadır. Güzel ve keyifli tatil deneyiminiz için her seçenek düşünülmüştür.

Yunan adalarını ziyaret etmek için mavi yolculuk paketleri de planlanabilir. Tatil planınızı ve gitmek, görmek istediğiniz rotaları önceden belirterek konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi acentemizden alabilirsiniz.

Mavi yolculuğun avantajları nelerdir?

Mavi Yolculuk, aileniz veya arkadaşlarınızla eğlenceli bir tatil geçirebileceğiniz sakin bir tatil türüdür. Oteller ya da tatil evleri gibi kalabalık bir tatil deneyimi yerine, size özel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu turlar sayesinde araba ile ya da yürüyerek gidemeyeceğiniz koylara gitme, denizde yüzme imkanı bulacaksınız. Dilediğiniz zaman yemek yiyebilir, kendi özel alanınızda akşam eğlencenizi dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

Mavi yolculuğun avantajlarını ve deneyimini anlatmak için çok fazla imkan yok… Acentemiz ile iletişime geçerek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz!

Tüm Mavi Yolculuk yat ve kiralık tekne listemizi inceleyebilirsiniz.

Bodrum Gulet Kiralama

Göcek Motoryat Kiralama

Gulet Marmaris Kiralama

Fethiye Gullit Kiralama

motoryat kiralama

Rezervasyon ve her türlü sorunuz için 0850 3036868 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın