https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Marmaris’te gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Marmaris’te gezilecek yerler

Marmaris’te gezilecek yerler

01/24/2023 23:55:00

Marmaris, koyları ve plajları ile Muğla’nın en gözde bölgelerinden biridir. Özellikle altın sarısı kumsalları ile ziyaretçilerinin gözlerini kamaştıran Marmaris antik kentine ait pek çok kalıntıya rastlamak mümkün. Medina Kalesi ve antik Ammos şehri, tatilinizi biraz daha tarihi ve kültürel bağlamla doldurmak için idealdir. Masmavi deniz ve yeşil doğaya doyamayacağınız bu yerde ATV turları, parasailing, tekne turları gibi aktiviteleri mutlaka denemelisiniz.

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Osmanlı döneminde Rodos Seferi sırasında yeniden yapılan kale, günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Yedi iç mekanı ve avlusu ile Tunç Çağı eserlerinin hem iç hem de dış mekanlarda sergilendiği bir müzedir. Müzede görebileceğiniz tarihi eserlerin birçoğunun sergilendiği bu kale, konumu nedeniyle de ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

İncekum Plajı

Marmaris denince akla tertemiz kumsalları ve berrak denizi ile gelir. Böyle popüler bir plaj İncekum’dur. Plajın en büyük avantajlarından biri de kumunun altın sarısı olmasıdır. Plajın bulunduğu İncekum mesire alanları ile de ünlüdür. Piknik, doğa yürüyüşleri ve deniz eğlencelerini bir arada yapabileceğiniz bu plaj, ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok imkana sahiptir.

kum plajı kız

Birçok dizi ve filme konu olan plaj, sular altında kalan patikası nedeniyle su üzerinde yürüyormuş hissi verdiği için dikkat çekiyor. Berrak sularından hemen fark edebileceğiniz 3 metre yüksekliğindeki denizinde patikasından durarak çeşitli fotoğraflar çekebileceğiniz plaj, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Aynı zamanda kumsalın bulunduğu kasabadaki efsanevi genç kadının hikayesinden yola çıkan sığ dağ körfezi plajı ziyaretçilerini büyülemektedir.

Gönocek Marmaris Milli Parkı

Sığla ağacına yöre halkı tarafından “Günnük” denildiğinden, yörede bol miktarda bulunan sığla ağaçları parka adını vermiştir. Doğa alanında birçok ekosistemi bir arada görmekteyiz ve bu durum, bölgeye özgü bitkiler nedeniyle daha da önem kazanmaktadır. Göldeki balıkları, sincapları, vahşi hayvanları, köprüleri ve tahta kaldırımlarıyla cennet gibi bir yer. Her mevsim farklı bir atmosfere sahip olan bu mekanda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Turgut şelalesi

5 metre yüksekliğindeki şelaleye doğa yürüyüşü yaparak ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında popüler olan şelalede yüzmeye de gidebilirsiniz. Ayrıca bölgede jeep safarilere de katılabilirsiniz. Doğa harikaları ile sizi büyüleyecek olan bu bölgenin ağaçlıklı alanından akan şelalenin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Marmaris gezinizde favori mekanlarınızdan biri olacak olan şelalede mutlaka durmalısınız.

Amos Antik Kenti

Marmaris’te Roma dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahip bir antik kent. Amos antik kenti bir tepe üzerinde yer almaktadır. Antik kalıntılar arasında tapınaklar, tiyatrolar, kaideler görmek mümkündür. Amos Körfezi çevresinde kurulmuş antik kentten körfezin manzarasını görebilirsiniz. Tarihi eserleri ve masmavi manzarası ile bayılacağınız bu yer tatilinize ayrı bir hava katacaktır.

Sedir Adası

Marmaris sınırları içerisinde bulunan adaya günübirlik gezi tekneleri ile ulaşabilirsiniz. Adada antik çağlardan kalma kalıntılar bulabilirsiniz. Bunun nedeni ise adanın o dönemdeki adının Qadrai olması ve antik çağlarda yerleşim yeri olarak kullanılmış olması. Eskiden antik kent ve ada olan bu yer “Sedir Adası” olarak anılsa da sedir ağacı yoktur. Marmaris’in altın rengi kumlu plajlarından birine daha sahip olan Kleopatra Plajı görenleri kendine hayran bırakıyor.

Marina Setur Netsil Marmaris

Birden fazla yat barındırabilme özelliği ile marina çevresinde istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Özellikle alışveriş ve restoranlar için birçok seçenek sunan bu yer “City Marina” olarak biliniyor. Bunun nedeni ise yat limanının şehir merkezine yakınlığı. Tatilinizi yatınız veya küçük teknenizle geçirmek istiyorsanız bu marina tam size göre. Ayrıca Marmaris merkezde 3 adet marina bulunmaktadır. Dilerseniz diğerlerine de göz atabilirsiniz.

İçmeler Plajı

Marmaris sınırları içindeki en huzurlu plajlardan biri olan İçmeler Plajı sakin bir tatil arayanların ilk durağı oluyor. Birbirinden güzel plajları ve koylarıyla ünlü Marmaris Plajı, merkeze yakınlığı nedeniyle günübirlik gezilerinizin de gözdesi. Yine masmavi deniz ve doğanın buluştuğu bu plajda farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Çevredeki işletmeler sayesinde dilerseniz muhteşem doğasına karşı parasailing’i ekleyebilir, tekne ve kürek turları ile diğer koyları keşfedebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın