https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Malatya gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Malatya gezilecek yerler

Malatya gezilecek yerler

9.12.2022 15:45:00

Tarihte Romalılar, Persler, Selçuklular ve daha birçok uygarlığın kontrolünde olan ve günümüzde de bu uygarlıkların izlerini taşıyan Malatya şehri, kayısısıyla ünlü olup, ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Eşsiz lezzetleri, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile keşfetmeye doyamayacağınız Malatya gezilecek yerler yazımızın devamında sizlerle.

Malatya Kalesi

Battalgazi ilçesinde bulunan kale, Malatya’nın en önemli ve sembolik yapılarından biridir. Lejyonun karargâhı olarak yapımına başlanan surların tamamlanması uzun sürse de 527 ile 565 yılları arasında son halini almayı başarmıştır. Harabe olduğu için büyük tahribata uğramıştı ama giriş kapısı 2011 yılında ayakta kalan bazı kısımlar bugün hala restore ediliyor. Döneminde Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde duvarları ve yapısal özellikleri yer alan kalenin heybetli görünümü ve devasa boyutları görülmeye değerdir.

yeni cami

Teze Camii olarak da bilinen Yeni Camii, Malatya’nın Battalgazi semtinde bulunuyor. Cami 28.50’ye 28.50 metre ölçülerinde ve kare planlıdır. 3 Mart 1894 depreminde ağır hasar gören camiyi yeniden inşa etmek için Sultan II. Abdülhamid tarafından on bin altın gönderildi. Tüm bunlara rağmen Şerif’ten hala eksik olan cami, şehrin en önemli yapılarından biri olduğu için hala çok sayıda turisti ağırlıyor.

Malatya Sarayları

Genellikle iki katlı bir plana sahip olan konaklar, özgün tasarımı ile dikkat çeken Malatya’nın önemli turistik yerlerinden biridir. Bölgenin iklim tipine göre inşa edilen kalın duvarlı, küçük pencereli sarayların yapımında taş, kerpiç ve ahşap malzemeler kullanılmıştır. Ayrıca içerisinde kullanım amacına göre farklı bölümler bulunmaktadır. Malatya sarayları, tarihi görünümleri ve muhteşem tasarımları ile beğenilmemelidir.

Malatya Kamera Müzesi

İki bine yakın kamera ve tarihte kullanılan ilk kamera gibi özel ve önemli parçaları içinde barındıran müze, Asya ve Avrupa’nın en büyük kamera müzesi unvanını elinde tutuyor. Sadece bir fotoğraf makinesi değil, projektör, büyüteç, flaş gibi fotoğrafçılık alanıyla ilgili birçok ekipmandır. İçindeki tüm eserler Baki Tamer Selçuk adlı bir koleksiyoncuya ait. Fotoğraf meraklısıysanız, banyosuna takılan casus kameraların, sınırlı sayıda altın makinesinin ve ilk bakan örneklerin bulunduğu Malatya Kamera Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Polat Solo Mağarası

2260 metre yüksekliğindeki mağara, Doğanşehir ilçesine bağlı Polat ilçesinde bulunuyor. Kozkaya Tepe’de yer alan mağara iki bölümden oluşmaktadır. Mağaranın her iki bölümünde de oluştukları günden bugüne çok sayıda ayakta kalmış ve hiçbir insan müdahalesine uğramamış dikit ve sarkıtlar bulunmaktadır. Hala tamamen doğal haliyle varlığını sürdüren mağarayı ziyaret etmeden Malatya’dan ayrılmayın.

Günpınar Şelalesi

Türkiye’nin 243. tabiat parkı olan şelale Malatya’nın Darende ilçesinde bulunuyor. 40 metre yükseklikten akan ve oluşturduğu görsel şölenle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Günpınar, ilçeye sadece 5 kilometre uzaklıkta. Şelale çevresindeki işletmelerden faydalanabilir, sevdiklerinizle doğa yürüyüşü yapabilir ve bu tabiat parkının eşsiz güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Turgut Özal Tabiat Parkı

403 dönümlük alana sahip olan park, şehir merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Battalgazi ilçesindeki Pınarbaşı mevkiinde bulunuyor. Yaşamın merkezi haline gelen alan 2009 yılında tescillenmiş olup, korunan park alanında sevdiklerinizle mangal, kamp, ​​piknik gibi aktiviteler yapabilir, sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Selahter Mustafa Paşa Kervansarayı

Battalgazi ilçesine bağlı Alacakapı semtinde bulunan kervansaray, 1637 yılında IV. Murat’ın silah ustası Boşnak Mustafa Paşa tarafından Profesör İbobekir’e yaptırılmıştır. Hem ticari hem de askeri işleve sahip olan han, belirli bir hat üzerinde bir külliye şeklinde sıralanan dükkânların yerleşim düzeni ile karakterize edilir. Ancak 2007-2010 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmasında bu dükkanlar kaldırılarak havuz bölümü ve duvarları onarılmıştır. Etkileyici görünümü ile büyük ilgi gören bu tarihi yapıyı haftanın her günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın