https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Londra gezi rehberi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Londra gezi rehberi

Londra gezi rehberi

11/12/2022 13:50:00

300 farklı dil, 300 farklı kültür

Londra, farklı ilgi alanlarına sahip gezginlere çok şey vaat eden bir şehir. Küçük Avrupa şehirleri gibi yavaş yavaş gezmek ve Londra’da keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız çok zamana ihtiyacınız var. Fazla zamanınız yoksa, Londra gezisi biraz hızlı olacaktır. Londra turları kültür, tarih ve eğlence ile doludur ve zevkinize göre yapılacak çok şey vardır. Güneşin hiç batmadığı ülkenin başkenti Londra, aklımızda kalan turistik yerleri, büyük şehirlere örnek olacak şehir yaşam kültürü, ünlü tiyatroları, herkese yakışan canlı ve kozmopolit gece hayatıyla bize ilginç bir seyahat fırsatı sunuyor. içindeki dünya.

Londra’ya Avrupa’nın başkenti demek diğer şehirlere haksızlık olmaz bence. Şehir merkezinde 8 milyon, toplam 12,5 milyon nüfusuyla Londra, Avrupa’nın en kalabalık üçüncü, Avrupa Birliği’nin ise en kalabalık şehridir. (1-İstanbul, 2-Moskova) Londra’ya seyahat etmek sadece turistik yerlerini gezmek için değil, başka bir mega şehir olan İstanbul’dan gelmek, büyük şehir dinamiklerini ve ‘iş’i daha iyi anlamak için önemliydi.

Dürüst olmak gerekirse, Londra’ya ne zaman gidileceğini söylediğinizde, mükemmel bir zaman yoktur. Londra’yı seviyorsanız kapalı havasına bayılacaksınız. Thames nehrinin ikiye ayırdığı bu hüzünlü şehirde hava genellikle bulutlu ve yağmurlu, Ağustos ayı da olsa ona göre giyinelim ve bir şeyler alalım. Güneşin doğduğu an şehirde bir başka neşe daha oluyor ve Londra’da insanlar hala güneşe tapınmaya devam ediyor.

Londra not defteri

Bütçeyi yüksek tutmaya çalışın ve bütçenin farkında olun: Londra pahalı bir şehir. İskandinav değil ama fiyatlar AB ortalamasının oldukça üzerinde. Cemal senin için Şaşırtıcı bir şekilde, müzeler tüm Avrupa’nın aksine ücretsizdir. (Tabii özel kampanyalar hariç) Bu, her şeyin bu kadar pahalı olduğu bir şehirde bir gezginin bütçesine küçük bir katkı.

Zaman alır: Gerçekten büyük bir şehir ve zaman ayırmaya değer. İngiltere vizemi hazırladım, bir haftam kaldı ve iki şehre daha gitmem gerekiyor. İngiltere vizeniz zaten doğru. 6 ay, fırsat yaratın, diğerlerine ayrı gelin.

Para birimine dikkat edin: İngiliz sterlini bilinir ve çok değerli bir para birimidir. İskoç sterlini alabilirsiniz, farklı değil ve her yerde geçerli ama Türkiye’de ucuz, bu yüzden mutlaka İngiliz sterlini ile dönün.

Kurallara uyun: 12 karodan oluşan parke taşı, binanın yanındaki 6 karoda sigara içilmemesi gibi katı kurallara sahiptir, herkese uyar ve düzen ancak bu şekilde sağlanabilir. Herhangi bir sıkıntıya mahal vermemek adına saygı çerçevesinde kurallara daha fazla uyalım. Marketlerde saat 22:00’den sonra alkol satışının yasak olduğunu hatırlatırız.

Tiyatrolara ve komedi barlarına gidin: İngilizceniz iyiyse mutlaka bir tiyatro oyununa, müzikale veya komedi gösterisine gidin. Şehirde aynı anda yüzlerce eser var ve gündüzleri yüzü pek gülmeyen bu şehir, gece şovları açısından oldukça eğlenceli ve zengin. Bilet gişelerinden ve merkezi toplu bilet gişelerinden alabilirsiniz ki kesinlikle tavsiye ederiz, ilginç ama lehimize net bir fiyat farkı var.

Parfüm satın almak: Dünyada (sandığımız Andorra ile birlikte) ucuz, otantik parfümün yasal olduğu tek yer. Şişesini 105 TL’ye aldık, markette 240 TL, duty free’de 195 TL idi.)

Gece hayatına katılın: Her zevke uygun pek çok etkinlik ve mekanın bulunduğu şehirde eğlence kültürü ve gece hayatı oldukça iyi. tadını çıkar. Leicester Meydanı ve Soho ana arterler olsa da, her yerde doğal bir şeyler var. İngiltere, Türkiye ile birlikte Avrupa’da çatısız kurala sahip ender ülkelerden biridir. %100 sert olan yerler var (kaplan kaplan vs.) ve biraz esnek olan yerler var. Sukulent veya erkek müzik grubuysanız, gün içinde buluşacak birini bulun veya pansiyondan veya kulüp kuyruğundan birine zorla girin. Grupların kulüpte beklerken buluşması olağandır, bu yüzden endişelenmeyin. Ama sırf ikiniz birlikte oldunuz diye fazladan bir şey beklemeyin. Bu şans.

Primark’a uğrayın: İngiltere’deki çok katlı mağaza zinciri. Orta ve yüksek kalite genellikle markasız ürünleri ucuza satın alma imkanı sağlar. 2,3 liraya ayakkabı ve çanta satın alabilirsiniz. Islanmak için çorap vb. ihtiyacınız varsa pratik ve ekonomik bir çözüm.

Metro hakkında: Metro ya da metro falan deme abi bazı salaklar gerçekten anlamıyor. O nasıl anlamıyor ben de anlamıyorum.İzmir’de bir turist safran çekirdeği çekse kim anlamaz? Her halükarda Tüp veya yer altı diyeceğimiz dünyanın ilk metrosu başlı başına bir şaheserdir. Paris kadar turistik değil ama ulaşım ve fotoğraf çekim durakları için önemli.

Metro gazetelerini okuyun (Tube): Metrolardaki ücretsiz gazeteler, hızlı bir yabancı gazete okuma ve kuponlu McDonald’s da dahil olmak üzere indirimli yiyecekler için de karlı. Bence iki marka var, bir durakta inince al, durduğun istasyona hızlıca bir bak, indiğin istasyonda işine yarayan ikinci ve üçüncü numaralı kuponları alacaksın. Vakit buldukça okursunuz. (Baskılar genellikle öğleden sonra biter, ancak akşamları bile mevcut oldukları durumlar vardır)

Hani bir kız var ya, tek tek sıralayınca her şey yolunda, dikkat çekici hiçbir şey yok, hiçbir özelliği yok ama feci derecede çekici; İster bir gülümseme, ister saçınızda bir dalga, ister bir bayrak, adını koyamadığınız bir özelliğinden dolayı hepsi sizin için bir çekim merkezi oluyor, (evet erkekler de var) Londra bir şehir, içinde. aslında ruhu net bir şekilde tanımlanamayan çekici ve güzel bir şehir. Kent. Londra gezisi bu yüzden çok değerlidir. Londra’nın tarihi yerlerini gezmek, o meşhur turistik yerlerinde olmak ayrı bir keyif ama hayatın içine girdikçe Londra’dan daha çok keyif alıyorsunuz.

Kozmopolitizmin başkenti Londra’ya, olimpiyatlarda yerel halktan çok göçmeni, Kafkasyalılardan daha fazla nüfusu olan ve neredeyse sakini kadar turisti ağırlayan Londra’ya gittik. Neyse ki oyunlar başlamadan önce gittik ve dünyanın dört bir yanından olimpiyatlar için gelen turistler arasında ziyaret edecek bir yer bulmayı başardık. Etkinlik boyunca kalabalık ve kalabalıktan dolayı biraz daha baskı yaşadık ama yine de eğlenceliydi.

Londra’nın “bölgelere” bölünmüş bu “bölgeleri” hem ulaşıma hem de fiyatlara doğrudan yansır. Londra’nın merkezi bir noktadan açılan daireler şeklinde bölgesel bölünmesi, aslında bize nerede durduğumuzu gösteren birkaç dairedir. Londra’da konaklamak için önemli bir tavsiye, Zone 1 için bütçe yeterli olmayabilir ama Zone 3’ün dışına çıkmamaya çalışın.

Genel olarak İngilizleri pek sevmiyoruz. Asla faşizm, ırkçılık ve kibir olmamalı, bu konularda genellemelerden kaçınmaya çalışsak da, her yerde gördüğümüz İngilizlere aciz sarhoşlukları, kibirleri, aksanları, solcu trafik olmaması, üçlü elektrik olmaması nedeniyle biraz kızıyoruz. prizler Giriş 240V metrik sistemler can sıkıcı ama Londra gezisi her zaman hafızalarımızda özel bir yeri olacak ve Avrupa’da ilk 5’te yer alacak güzel bir destinasyon.

Bence ulaşımda önemli olan nokta, dünyanın en büyük hava trafiğine sahip olduğu için bu şehirde 5 tane uluslararası havalimanı olduğunu hatırlatmak, o yüzden hangi havalimanına gideceğinize dikkat edelim.

İngiltere ‘farklı’ olmayı seven bir ülke. Her şeyden önce, Türkiye’den iki uçlu fiş ve adaptör satın alın. Orası biraz daha pahalı. Metrik sistemler saçmalık. Adama nerde diyorsun zaten iki dakikada aksanından ne dediğini anlıyorsun sonra iki mil yürü ve sağa dön dediğini anlıyorsun. İki mil nasıl yürüyeceksin, hadi! Takılırsanız, metre olarak kaç dakika deseniz de, zaman birimlerinde henüz farklı bir şey bulamazlar, çok şükür bizim yarım saatimiz orada yarım saat.

Londra’da ne yenir? Londra’da yiyecek ve içecek hakkında bilgi

Kaliteli yerel mutfak beklemeyin: iklim, toprak ve erken sanayileşme ile kültür eksikliği birleştiğinde balık, cips ve çaydan başka bir mutfak yok gibi görünüyor. Herhangi bir beklentim yok. Ama dünyada en fazla göçmen alan şehir olduğu için her şey var tabi ki, her yerde yiyebilirsiniz.

Sandviç yiyin: İngiltere ciddi bir sandviç ülkesidir. Başta Subway olmak üzere birçok iyi marka popülerdir. Nispeten ucuz ve çok lezzetli olan bu alternatif biz bütçe gezginleri için de bulunmaz nimet. “Uzun Boy” menüden alırsanız 6 kiloyu rahatlıkla doldurabilirsiniz, neyin fazla neyin dahil olduğunu mutlaka sorun, anlamadığınız zaman tekrar sorun.

Bir Zincir Mağazadan 3 Çeşit Menü Alın: Blog boyunca yiyecek önerdik. Londra’nın başarılı fiyat politikası ile 3 pound’a içecek + taze sandviç + atıştırmalık (cips, çikolata vb.) alarak basit bir öğünle idare edebilirsiniz. Birçok markette bulunur ve çok popülerdir.

Kaliteli yemek seçenekleri: Londra kozmopolit bir şehir olduğundan, tüm dünya mutfaklarından kaliteli restoranlarda yemek yemek mümkündür.

İngiliz kahvaltısı popülerdir: genellikle şekerli tatlar, yumurta, sosis, pastırma (salam veya jambon diyebiliriz), kızarmış patates, kuru fasulye, siyah puding (domuz kanıyla doldurulmuş sosis) ve hamur işlerinden oluşur. Karışık tabakta servis edilen bu yemek için vejetaryen ya da İslami yemek isterseniz et yerine falafel servis ediliyor. Kahvaltı denince aklınıza peynir, zeytin, bal gelmesin.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın