https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kuzuluk’ta Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kuzuluk’ta Gezilecek Yerler

Kuzuluk’ta Gezilecek Yerler

01/15/2023 08:00:00

Sakarya’nın bir ilçesi olan Kuzuluk, il merkezine 36 kilometre uzaklıkta. Kaplıcaları ile ünlü olan bölge özellikle bu detayları nedeniyle ziyaret edilen bir yerdir. Kaplıcalarının şifalı olduğuna inanıldığı için yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerle dolup taşıyor. Huzur ve sakinlik arayanların mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Kuzuluk gezilecek yerler listesini bu yazımızda sizler için derledik. Tatiliniz öncesi yazınızı okuyabilecek ve kendi trotanızı kolayca oluşturabileceksiniz.

Kozuluk Köy Pazarı

Sadece köylülerin satış yaptığı bu pazar, doğal ürün arayanların gözde mekanlarından biri. Zeytinyağından ev yapımı salçaya kadar geniş bir yelpazede seçenekler sunan çarşı, organik ürünlerin satış noktası konumunda. Ayrıca köy kadınlarının bu yörenin doğal ürünlerinden yaptıkları gözleme ya da gözlemeleri tatma şansı da yakalayabilirsiniz. Kuzuluk’un en popüler yerlerinden biri olan bu köy pazarı mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Kuzuluk Tabiat Parkı

Sakarya’da yöre halkının ziyaret ettiği yerlerden biri olan bu bahçe oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmez. Ayrıca Akyazı ilçesine 5 km uzaklıkta olan parkta yürüyüş yapma şansı da yakalayabilirsiniz. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz yerlerden biridir. Aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ailelerin burayı tercih etmelerindeki en büyük sebeplerden biri de piknik yapma imkanına sahip olmaları. Dilerseniz hafta sonları bu parkı ziyaret edebilir, bisiklet, yürüyüş gibi farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Bölgenin hafta sonları biraz kalabalıklaştığını belirtmekte fayda var.

Asar Tepe

Doğa yürüyüşlerinin gözdesi olan bu tepe, dik yokuşlardan oluşan bir bölgede yer almaktadır. Herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Tepenin biraz yukarısındaki bir noktada alana ulaşmak için özel aracınızdan indikten sonra yokuşu yürüyerek çıkabilirsiniz. Tarihi kalıntıların bulunduğu tepe manzarası nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Harika manzarası ve oksijeni olan bu bölgeyi gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bölgenin doğasını ve manzaralarını fotoğraflama şansına da sahipsiniz.

Mylene Akışı

Akyazı’ya 50 km uzaklıktaki derede kano sporu yapılıyor. Harika bir manzara eşliğinde çay molası verme şansınız var. Yeşil ve mavinin buluşma noktası olan bu alanda yürüyüş de yapabileceksiniz. Rafting deneyimini tatmak isteyenlerin mutlaka bölgeyi ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Dickman Tepesi

Dickman Tepesi, yayla havasını hissetmek isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Temiz havasıyla gelenleri kendine hayran bırakan bu yaylada fotoğraf çekme imkanı da bulunuyor. Ayrıca bu alanda sevdikleriniz veya ailenizle piknik yapabilirsiniz. Bu bölgede uzun süre kalmak isterseniz çevrede konaklama yeri olmadığı için kamp yapabilirsiniz.

Sülüklü Göl

El değmemiş bir güzelliğe sahip olan bu göl, kusursuz manzaralara eşlik etmenizi sağlayacak ender yerlerden biridir. Doğa yürüyüşleri için de tercih edilen Sülüklü Göl, kampçıların vazgeçemediği yerlerden biri. Dağ patikalarının ve yollarının yer aldığı bu alan, yürüyüş keyfini doyasıya yaşamanızı sağlayacak cinsten. Sakaryalıların hafta sonları uğradıkları bir yer olan Sülüklü Göl’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehrin koşuşturmacasından biraz uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Kozuluk Kaplıcaları

Şifalı sularıyla bilinen bu kaplıcalar, Kuzuluk köyünde bulunuyor. Toplu taşıma araçları sayesinde bölgeye ulaşım da oldukça kolaydır. Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait olduğu tahmin edilen kaplıcalar, o zamandan beri ziyaretçilerini bekliyor. Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler bu tatil merkezlerini tercih ediyor. Ayrıca rahatsızlıklarınızı iyileştirmek veya rahatlamak amacıyla kaplıcalara gidebilir ve bu bölgede hizmet alabilirsiniz.

Başköprü

Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırıldığı bilinen köprü, tarihi özellikleriyle de ünlü. Turistlerin de ilgi alanları arasında yer almaktadır. Şehrin sembolleri arasında yer alan köprünün toplam uzunluğu 360 metre.

Kaput Yaylası

Akyazı merkeze 40 km uzaklıkta bulunan bu yayla yöre halkının adını verdiği yerlerdendir. Trekking ya da yürüyüş gibi aktiviteleriniz için tercih edebileceğiniz bu yayla aynı zamanda inanılmaz güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Hamilelik, seyahat listenizde olması gereken yerlerden biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın