https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kocatepe Camii nerede ve nasıl gidilir? Özellikler / Ankara - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kocatepe Camii nerede ve nasıl gidilir? Özellikler / Ankara

Kocatepe Camii nerede ve nasıl gidilir? Özellikler / Ankara

Bahar mevsimine tanık olduğumuz bu günlerde ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri de hiç şüphesiz başkent Ankara. Kışın kayak merkezlerini, yazın sahil kentlerini tanıttıktan sonra, başkent Ankara’da gezilecek yerleri sizler için hazırladık. Böyle bir mekan Kocatepe Camii’dir. Kocatepe Camii nerede ve nasıl gidilir? Kocatepe Camii’nin mimari özellikleri ve iletişim bilgileri ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

Genel Bilgiler

Başkent Ankara’nın en büyük camilerinden biri olan bu cami, içinde tarihi bir yapı olmamasına rağmen başkentte önemli bir işletmedir. Yeni yapımına başlanan caminin işçiliği ve mimarisine bakıldığında, yüzyıllar önce yapıldığı anlaşılıyor.

Türk dini kurumu tarafından yaptırılan Kocatape Camii’nin başkentte yapılmasına, Diyanet Vakfı tarafından proje yarışması düzenlenmesine karar verildi. En güzel projeyi hazırlayan mühendis Vedat Dalokai’nin projesi ilk etapta geldi ve caminin temelleri atıldı. Ancak cami bu projeye göre yapılmamış ve beklenen mimari üslubun dışında kalmıştır. Halkın tepkisini çeken bu kararın ardından bu projenin yapımına devam edilmedi.

Diyanet Vakfı’nın düzenlediği yarışmayı kazanan Vedat Dalukai projesine benzer şekilde bugün Pakistan’da Faysal Camii’nde kullanılıyor. Faysal Camii, dünyadaki en modern İslami eserlerden biri olarak kabul edilir. Daha geleneksel yapı Kocatepe Camii için uygun görülmüş ve cami Hüsrev Tayla ve Ftih Uluengin tarafından tasarlanmıştır. Bu proje kamuoyunda da tepkiyle karşılandı. Yaratıcılıktan uzak olduğu ve Mimar Sinan’ın eserinin bir taklidi olduğu söylendi. Eleştirilere ve tepkilere rağmen bu projeyle hazırlanan Kocatepe Camii, Seidkar Mehmet Ağa tarafından yaptırılan Sultan Ahmed Camii’nden ilham alıyor.

Mimari özellikler

Ankara’nın en güzel camilerinden biri olan Kocatepe Camii, 4.500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. Yapımı 20 yıl süren cami 1987 yılında halkın ibadetine açılmıştır. Caminin 4 minaresi vardır ve bu minareler 88 metre uzunluğundadır. Minarelere asansörle çıkılmaktadır.

Caminin alt kısmında kütüphane, iş salonu, konferans salonu, idari bilim ve otopark bulunmaktadır. Camiye girdiğinizde tarihi Osmanlı mimarisi ile modern mimarinin harika bir karışımını görebilirsiniz. Cep telefonlarından kapılara, mermerden karoya, el işçiliğini hepsinde hissedeceksiniz. Cami içindeki metinler Hamid Aytak ve Mahmut Onko tarafından, toplantı odasındaki metinler ise Emin Barin tarafından yazılmıştır.

Kocatepe Camii nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Kültür, 06420 Çankaya / Ankara

Nasıl gidilir?: Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Ankara’da gezilecek yerleri taşımak için başlangıç ​​noktası olarak Ankara Kızılay Meydanı’nı seçiyoruz. Havalimanından veya otogardan gelenler minibüs veya metro ile Kızılay Meydanı’na rahatlıkla ulaşabilirler. Kızılay Meydanı’na yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Yani dilerseniz camiye yürüyerek de gidebilirsiniz.

Kocatepe Camii Resimleri

crocese

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın