https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kırklareli – Kıyıköy - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kırklareli – Kıyıköy

Kırklareli – Kıyıköy

1.03.2022 14:35:00

KIYIKÖY

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arıyorsanız Kıyıköy ve çevresi tam size göre. Doğa ve denizin buluştuğu bir nokta olan Kıyıköy, hafta sonları keşfedilecek bir yer.

Kıyıköy nedir?

Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir kıyı şeker kasabasıdır. Eski bir film setini andıran köyün eski bir duvardan girişi ve çıkışı bulunuyor. Köyden biraz daha büyük olan kasaba birkaç bölümden oluşuyor. Yaşam alanları ve çok sayıda işyerinin bulunduğu kısım merkezi oluştururken, kasabanın doğu kısmı liman, sahil ve sahile inen verimli dereyi oluşturmaktadır. Köyün batısında ayrı bir dere ve çevresinde dikilmiş işyerleri vardır.

KIYIKÖY’de ne yaparsınız?

Kıyıköy’de ilk yapmanız gereken uçuşunuzdan sonra merkeze gelmek ve köyün sonundaki restoranlardan birinde geniş bir deniz manzarasına karşı yemek yemek.

İkinci yapılacak şey ise hangi mevsimden geldiğinize bağlı olarak denize gitmek. Şehrin doğusunda limanın arkasında yer alan Kazan Çayı’nın ulaştığı plaj altın sarısı kumlarıyla sizi karşılıyor. İlk 100 m temiz olsa da, limandan sahile doğru uzaklaştıkça kirlilik oranı artabilir.

Şehrin gezebileceğiniz diğer kısmı ise şehrin sol tarafında zikzaklar çizerek denize ulaşan Papuç Çayı civarı olacak. Uzun yeşil kavak ağaçlarının arasından akan derenin denize ulaşırken buluştuğu kumsal çok güzel. Bu kısımda yeteri kadar yeşillik elde edebilirsiniz. Genelde firmalar tarafından kapatılan alanlar size ücret karşılığında temiz plajlar ve konaklama alanları sağlar.

Castro

İstanbul istikametinden Kıyıköy’e varmadan yaklaşık 10 kilometre önce Kastro çatalına geliyorsunuz. Castro şehri aslında Tekirdağ İli sınırları içinde yer almakla birlikte, üç şehrinin merkezinde yer almaktadır. Kastro Yolu, Kıyıköy’e giden asfalt yoldan ayrıldıktan bir süre sonra sabit yola sapıyor. Yavaş ve kayalık bir inişin ardından yaklaşık yarım saatte bölgeye ulaşabilirsiniz. Kastro, özel bir vakıf tarafından işletilen özel bir doğa koruma alanıdır. Bölgede çadır veya karavan ile kamp yapabilirsiniz. Çevredeki diğer alternatiflere göre biraz pahalı olsa da deniz ve doğa açısından çok güzel bir yer.

Cehennem Şelaleleri

Şelalenin bulunduğu bölge Ajnada Yolu üzerindedir. Kıyıköy’den çıktıktan sonra Vize istikametine giderek şelale kavşağına ulaşıyorsunuz. Kızılağaç Köyü yolunu takip ederek 30 kilometre sonra şelalenin girişine ulaşıyorsunuz. Şelalenin girişini gösteren ufak bir tabela dışında bir tabela olmasa da site ile gidebilirsiniz. Ana yoldan buraya gelmek 15 dakika sürüyor.

Hell Falls, doğal arazinin gizlediği harika bir doğal alandır. Teslim noktasına ulaştıktan sonra sağdaki tabelada inin. Düz veya sola giderseniz şelaleden uzaklaşırsınız. Şelalelere sağınızdaki patikayı takip ederek yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şelalenin bulunduğu alana giderken bazı taşların kaygan olduğunu unutmamalısınız. Şelalenin son kısmına geldiğinizde yukarı çıkıp yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Şelalenin bulunduğu bölgede tuvalet gibi tesislerin bulunmadığını ve kendi çöpünüzü almayı unutmayınız hatırlatmak isteriz.

KIYIKÖY gezilecek yerler

Kıyıköy çevresinde yapılacakları şu şekilde sıraladık;

  • Kikuye’de her gün balık yiyin

  • Kartal Cafe’de Papuç Çayı’nın kıvrımlı seyrini izlemek

  • Papuç Deresi’nde yunus turu

  • Kazan Deresi’nde motorlu tekne turu

  • Papuç Deresi çevresinde kamp yapmak

  • Kastro’da Kamp

  • Bahçeköy’de “manda yoğurdu” yiyin

KIYIKÖY KONAKLAMA

Kıyıköy şehir merkezi bakımsız bir yapı olsa da bazı butik oteller burayı konaklama seçeneklerine eklemektedir. Kıyıköy çevresindeki konaklama alternatiflerinin çoğu, şehrin batısındaki Papuç Koyu çevresindeki oteller, pansiyonlar, bungalovlar ve kampinglerden oluşuyor. Bölgedeki yatak kapasitesi oldukça yeterli olsa da yine de rezervasyonsuz gelmemenizi tavsiye ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın