https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kemaliye’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kemaliye’de gezilecek yerler

Kemaliye’de gezilecek yerler

14.01.2023 19:15:00

1922 yılına kadar Eğin olarak bilinen Kemaliye’nin adının, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alınması gerektiğinden 1922’den sonra verildiği bilinmektedir. Kemaliye de Erzincan’ın bir ilçesidir. Birçok doğal ve tarihi güzelliği bünyesinde barındırıyor olması Erzincan’ın turistik bölgelerinden biri olduğunu ortaya koyan özellikleridir. Kemaliye gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu bölgeyi gelin yakından inceleyelim.

Karanlık Kanyon

Kemaliye’nin doğal güzelliği ile baş başa kalmak isteyenlerin gezilecek yerler listelerinin başına Karanlık Kanyon’u eklemelerini tavsiye ederiz. Bu harika doğa harikası özellikle kış mevsiminde kar yağdıktan sonra bambaşka bir hava kazanıyor. Vadiye bu isim karanlık bir yol içerdiği için verilmiştir. Fırat Nehri vadinin içinden akmaktadır. Bu vadi özel bir öneme sahiptir. Vadiye tekne turları ile de ulaşmak mümkündür. Muhteşem manzaranın fotoğraflarını çekmek için kameranızı yanınıza almayı unutmayın.

Ocak köyü

Bu köy, Kemaliye ilçesine sadece 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve daha önce Şeyhler köyü olarak adlandırılıyordu. Köyde bulunan sosyal tesisler sayesinde köyde konaklamak da mümkündür. Tesis bünyesindeki doğal ürünleri denemek için köydeki pazara gidebilirsiniz. Ayrıca çeşmeli bir köy ve kültür merkezi olmasıyla da birçok köyden ayrılıyor.

Kadıgöl

Sarp dağın üzerinden akan bu göl, olağanüstü güzellikte bir doğa harikasıdır. Edinilen bilgiler arasında bir zamanlar gölden elektrik enerjisi üretildiği de yer aldı. Şu anda gölden alabalık üretiliyor. Hem temiz hava solumak hem de olağanüstü doğal güzelliklerden birini yakından görmek isteyenler, Kemaliye’de mutlaka uğramaları gereken duraklar arasında Kadıgulu’nu saymalıdır. Dilerseniz çevredeki yapıların fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

lüks pazar

Yılın hemen her günü açık olan bu çarşı, Kemaliya halkının yöresel yemeklerini yakından tanımak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Çarşıda yöresel yemeklerin yanı sıra doğal ürünler de satılıyor. Eve gitmeden önce bu çarşıdan hediyelik eşya almak da mümkün.

Hadir Abd’ın Mezarı

Bu türbe bölgenin kalbinde yer alır ve Haydar Abdül Sultan’ın türbesi olarak bilinir. Osmanlı döneminden kaldığı sanılan bir yapı olarak belgelere kaydedilmiştir. Bazı görüşlere göre türbe Selçuklu dönemine tarihlenmektedir. Tam bilgi elde edilemese de türbenin oldukça iyi bir mimari yapıda olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca mozole turistlerin de ilgisini çeken bir yapıdır.

Akçaağa köyü

Edebiyatımızın ünlü isimlerinden Ahmet Kutsi Tecer’in doğduğu bu köyde, müzeye dönüştürülmüş olan bey evimizi de görebileceksiniz. Kitapları ve kişisel eşyaları ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müze. Köyün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterildiği de gelen bilgiler arasında. Harika bir doğa harikası olan köyün temiz havası var. Dinlenmek için tercih edebileceğiniz alanların bulunduğu Al Bad’ı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kemaliye Camii

Kökeni bilinmeyen cami, 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiştir. Kemaliye’deki en önemli camilerden biri olan bu cami, Kemaliye Gölü’nün hemen yakınında bulunuyor. Camiyi ibadet saatleri dışında da ziyaret edebilirsiniz.

Profesör. Doktor. Ali Demirsoy Tabiat Tarihi Müzesi

Biyoloji ve jeoloji ile ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir müzedir. Müzenin asıl amacı, ülkemiz insanını doğa konusunda bilinçlendirmek. Müzenin Tubitac tarafından da desteklendiği biliniyor.

Enver Gökçe Müzesi

Türk edebiyatı için çok önemli bir diğer isim de Enver Gökçe’dir. Enver Gökçe’nin doğduğu bu evin daha sonra müzeye dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Müzede kişisel eşyalarının sergilendiği bilinmektedir.

Kültür Bakanlığı TC Ali Jarir Özel Müzesi

Kemaliye’yi daha yakından tanımak isteyenler bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelidir. Bölgenin etnografik öğelerinin müzede sergilendiği anlaşılıyor. Köydeki bu müzeyi 08:00 – 17:00 saatleri arasında gezmek mümkün.

Mükemmeliyetçilik Müzesi

Önceleri halı atölyesi olarak kullanılan bu yapı, sonraki dönemlerde kısa bir süre hapishane olarak kullanılmıştır. Restorasyonundan sonra müze olarak bugünkü halini almıştır. Müzede etnografik ve folklorik eserler bulmak mümkün. Ayrıca üst kattaki kafe sayesinde arkanıza yaslanıp nefes alabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın