https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kelebekler Vadisi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

12/15/2021 15:50:00

Kelebekler Vadisi

Türkiye’de ölmeden önce görülmesi gerekenler listesi yapacak olursak Kelebekler Vadisi şüphesiz ilk 10’a girecektir. Ancak burayı görmeye çalışırken hayatını kaybedenlerin olması, bölgeyi tarif etmeden önce dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor ve gereksiz yere fotoğraf çekme riskine karşı sizi uyarıyoruz. Burası Instagram ile risk almamanız gereken yerlerden biri.

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki Faralya Köyü’nde yer almaktadır. Kelebekler Vadisi fotoğraf mekanı ve kendisi olmak üzere iki ayrı lokasyona sahiptir. Vadiyi yukarıdan görmek isterseniz karayolunu takip edebilirsiniz. Fethiye’den önce Ölüdeniz’e gitmeli ve ardından yolunuza devam etmelisiniz. Hangi mevsimde olursanız olun, bu yola devam ettikten sonra yol üzerinde gördüğünüzde fotoğraf çekme noktasının nerede olduğunu hemen anlayacaksınız çünkü burası her zaman insanlarla dolu.

Kelebekler Vadisi’nde aşağı inmek isterseniz zor ve kolay olmak üzere iki alternatifiniz var. Kolay bir alternatif ise Ölüdeniz’den kalkan teknelerle vadiye ulaşmaktır. Gün içerisinde ileri geri giden teknelerden biri ile gidip son tekne ile dönüş hakkınız bulunmaktadır.

Vadiye yürüyerek inmek isterseniz burada iş biraz zorlaşıyor. Kanyonun doğu duvarının bulunduğu noktadan itibaren yokuş aşağı bir yol var. Ancak bu yol ciddi anlamda zorlu ve hatta ölüm riskleri taşıyor. Yıl boyunca pek çok kişi parkur dışına çıksa da kaygan ayakkabı, terlik kullanımı, ihmal ve fiziksel yetersizlik nedeniyle yaralanmalar veya ölümler meydana gelebilir. Sürekli olmasa da bu olasılıkları belirtmekte fayda var.

Kelebekler Vadisi’nin konumu nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi Kelebekler Vadisi maalesef kelebeklerle dolu bir yer değil. Bölgenin iç kesimlerinde sadece yılın bahar aylarının başında kelebek sayısı ve alandaki çeşitlilik artarken, diğer zamanlarda gördüğünüz kelebek sayısı oldukça azdır. Kelebekleri görmeye geliyorsanız bu bilgiyi unutmayın.

Kelebekler Vadisi, güzel sahili ve denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kanyonun enerjisi genişledikçe V şeklindedir ve etrafınızda tamamen farklı olan başka hiçbir şey yoktur. Bulunduğunuz sahil Faralya’nın ortalama 350 metre altındadır. Bu, hemen altında olduğunuz 350 m’lik bir kraterde eşsiz bir plajdır.

Plajın bulunduğu yer şahıs arazisidir. Birisinin böyle bir yeri nasıl satın aldığını bilmiyoruz. Plaja girdiğinizde tüm yeme-içme ihtiyaçlarınızı yerel işletmelerden karşılayabilirsiniz. Fiyatlar Ölüdeniz ile hemen hemen aynı.

Kelebekler Vadisi’nin sonunda bir de şelale var. Bu şelaleye ulaşmak için vadi boyunca uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Yaklaşık yarım saat sonra ilk şelaleye ulaşıyorsunuz. Bu şelaleye devam etmek, tırmanışlı ve bazen ekipman gerektiren büyük bir şelale yoludur. Kendinize çok güvenmiyorsanız ilk şelale sizi de memnun edecektir. Ayrıca şelale yerine arkanızı döndüğünüzde ortaya çıkan kanyon atmosferi sizi daha da fazla etkileyecektir. Şelaleyi ve bölgeyi övüyoruz ama son yıllardaki kuraklık nedeniyle şelalenin yazın kuruması muhtemel. Bu nedenle özellikle yaz ortasından sonra şelaleyi göremiyorsanız sebebini bilirsiniz. Bu sırada bilginiz olsun, şelalenin girişi için para istemeye başlamışlar.

Kelebekler Vadisi çevresindeki fırsatlar

Kelebekler Vadisi’nin aşağısında restoran, kamping, bungalov konaklama gibi tesisler yer alıyor. Buraya gidip gelmek için Ölüdeniz Plajı’ndaki tekneleri kullanabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nin yukarısındaki Faralya Köyü’nde marketler, pansiyonlar, bungalovlar ve kamping için birçok alternatif bulabilirsiniz. Üstü gün batımına özel olarak tercih edebilirsiniz. Tüm bu konaklama noktaları, köyün merkezinin ve vadinin doğu duvarının üzerinde yer almaktadır. Fethiye’den hareket eden ve Ölüdeniz’de duran minibüsler ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın