https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kazakistan’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kazakistan’da gezilecek yerler

Kazakistan’da gezilecek yerler

14.01.2023 23:50:00

Başkenti Astana olan Kazakistan, Türk devleri arasında yer alıyor ve oldukça geniş bir alana sahip. Aynı zamanda Türk tarihi açısından da kapsamlı bilgi edinebileceğimiz yapılara sahip bir ülkedir. Gezilecek yerler açısından Kazakistan, tarihi yapıları ve kültürel özellikleri ile herkesin severek kullandığı yerlerden biridir. Yola çıkmadan önce gezilecek yerler listesini okumanızı ve gezi programınızı buna göre oluşturmanızı öneririz.

Bayterek Kulesi

Almatı’da bulunan bu kule, Kazakistan’ın sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. 105 metre yüksekliğindeki kule, özellikle aydınlatmasıyla görülmeye değer. 1997 yılında yapıldığı bilinen yapı yerden toplam 97 metre yüksekliğe sahip. Burada 97 sayısının tesadüfi olmadığına dikkat edilmelidir. 1997’de başkent Astana’da olduğu için bu rakamlar onlar için büyük önem taşıyor. Merkezde olması ve devletin simgelerinden biri olması nedeniyle mutlaka ziyaret edilmelidir.

Han Şatır

İngiliz mimar Norman Foster tarafından inşa edilen bu çadır, ülkedeki en popüler çadırlardan biridir. Bu çadırın aynı zamanda bir alışveriş merkezi olduğunu söylemek de mümkün. 2010 yılında kurulan çadırdan dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca çadır dünyanın en büyük çadırıdır.

Hoşgörü ve barış piramidi

Bu piramidin temel amacı, Kazakistan’da yaşayan diğer etnik kökenlerden insanlardır. Hepsinin barış içinde bir arada yaşamasını simgeleyen piramidin tepesinde güvercin resimleri yer alıyor. Bu güvercinler aynı zamanda 130 ülkeyi temsil ediyor. Müze salonu, konservatuar ve opera salonu gibi bölümlerin yer aldığı piramit mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Hem içinin hem de dışının muhteşem olduğunu eklemeliyiz.

Ile-Alatau Ulusal Parkı

Doğayla iç içe olmak isteyenlerin tercihi olan bu park, 300’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Mükemmel bir manzaraya sahip olan park yılın her günü ziyarete açıktır. Ayrıca başka türlere de sahip olan park, Kazakistan gezilecek yerler listesine eklenmeli.

Nur Astana Cami

Beyaz bir yapıya sahip olan bu cami görenleri büyülemektedir. Altın kubbeli caminin ülkenin en büyük camisi olduğunu da belirtmek gerekir. İbadet saatleri dışında da ziyaret edilebilen bu cami, yurt içinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Dilerseniz içeride de dua edebilirsiniz.

Kazakistan Merkez Devlet Müzesi

1931 yılında kurulan bu müze, ülkenin en büyük müzelerinden biridir. Ülkede yapılan arkeolojik kazılar doğrultusunda ortaya çıkan eserler de müzede sergileniyor. Tarihi ve kültürel kalıntıları bulabileceğiniz bu müze salı günleri kapalıdır. Diğer günlerde 09.30-17.30 saatleri arasında açıktır. Kazakistan hakkında daha detaylı bilgi almak için Almatı’daki müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Almatı Hayvanat Bahçesi

Çocuklarınızla birlikte mola verebileceğiniz bu park 6 binden fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. Farklı canlıları yakından görme şansına sahip olacağınız Almatı Hayvanat Bahçesi, ulaşım açısından rahat bir konumda olması nedeniyle sık sık ziyaret ediliyor. Hayvanat bahçesini 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kazak halk müziği enstrümanları müzesi

1980 yılında ziyarete açılan bu müzede Kazakistan ve diğer ülkelere ait aletler yer almaktadır. Kazakistan ve diğer ülkelerin müzik aletlerini görebileceğiniz bu müzenin mimarisi Rus mimarisi özelliklerini taşıyor. Pazartesi günleri kapalı olan müze, diğer günlerde rahatlıkla gezilebilir.

Zenkov Katedrali

Kazakistan’da harika özelliklere sahip bir mimari yapı görmek istiyorsanız bu katedrale mutlaka girmelisiniz. Hem içi hem de dışı çok güzel olan bu katedral, Rus mimarisinin örnekleri arasında yer alıyor. Ayrıca dünyada ahşaptan yapılmış tek katedral olması da bu yapıyı özel kılan şeylerden biri.

Hoca Ahmed Yazavi Türbesi

1389 yılında yapımına başlanan bu türbe, Timur’un ölümünden sonra tamamlanamamıştır. 2000 yılına gelindiğinde türbe tamamlanmış ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Yapısıyla dikkatinizi çekecek olan türbe mutlaka ziyaret listenize eklenmelidir. Türk mutasavvıflarından Hoca Ahmet Yesifi’nin türbesi 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın