https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kaz Dağları’nın eteklerinde ve denize hakim Edremit köyleri! – Gezilecek Yerler

Kaz Dağları’nın eteklerinde ve denize hakim Edremit köyleri!

Kaz Dağları’nın eteklerinde ve denize hakim Edremit köyleri!

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Balıkesir’in Edremit bölgesinde, eşsiz Kaz Dağları’nın eteğinde yer alan köylerin muhteşem deniz manzarası, bu bölgeyi tatilcilerin gözdesi haline getirmiştir.

Balıkesir, Türkiye Marmara bölgesinde bulunan bir şehirdir. Birbirinden güzel plajları, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. İlçeleri arasında Ayvalık, Akçay, Altınoluk, Edremit, Gömeç gibi yerler popüler tatil beldeleri olarak biliniyor. Balıkesir yemyeşil sokakları, sahil kafeleri ve güzel plajlarıyla ünlüdür. Bu popüler tatil beldesinin mutlaka ziyaret edilmesi gereken köylerine bir göz atalım.

Kaz Dağları’nın eteklerinde ve denize hakim Edremit köyleri!

Bu köyler, Edremit’in deniz manzarasının yanı sıra şehir dışından gelen turistler için doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, piknik ve kamp yapma imkanları da sunmaktadır. Bu yazımızda sizlere deniz ve doğa manzarasına doyabileceğiniz en güzel Edremit köylerini listeleyeceğiz.

Kısa Açıklama: senin yolun Balıkesirve bu bölgede bir seyahat planınız yok; kazdağları gezilecek yerler Sizin için oluşturduğumuz listemize mutlaka göz atmalısınız.

1. Göre Köyü

Gür Edremit köyü, Balıkesir
Göre köyü

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi açıdan zengin bir tatil beldesidir. Kaz Dağları’nda doğanın bereketi içinde yer alan Gori köyüne ulaştığınızda köy meydanındaki çay bahçesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2. Kavurmacılar Köyü

Kavurmagılar köyü Edremit Balıkesir
Kavurmagilar köyü – Deniz manzaralı Edremit köyleri

Sarıkız efsanesinin geçtiği Sarıkız Köyü olarak bilinen Güre’ye sadece 15 dakika uzaklıkta. Eskiden terkedilmiş bir köy olmasına rağmen, şimdi şehirden kaçanlar tarafından yeniden inşa edilen taş evlerden oluşan bir köy.

3. Kızılkışlı köyü

Kızılkecili köyü
Kızılkeli Köyü – Balıkesir

Akşay’a sadece 1 km uzaklıkta olup, doğal güzellikleri ve köy mesire yeri nedeniyle özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

4. Bioba Köyü

Bioba köyü
Bioba Köyü – Sotoven Şelalesi

Yörük’ün Ege Denizi’ne bakan koyda bir köyüdür. Sotofen şelalesiBu köyde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

5. Pınarbaşı Köyü

Binarbaşı Edremit Balıkesir Köyü
Binarbaşı Edremit köyü

Kaz Dağları’nın eteğinde yer alır ve Ege Denizi’ne hakim bir konumdadır. Köydeki evlerin çoğu iki katlıdır ve üst katlardaki geniş balkonlardan Kaz Dağları ve Ege Denizi manzarası görülmektedir.

6. Zeytinli Köyü

Zeytinli Balıkesir Köyü
Zeytinli köyü – Deniz manzaralı Edremit köyleri

Köyde Zeytinli Plajı, Şeytan Deresi, Zeytinli Kamp ve Mesire Alanları gibi birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Ve tabii ki bu muhteşem Edremit manzarası.

7. Muhammedalan Köyü

Muhammedalan köyü
Balıkesir’in Muhammedalan köyü

Yaklaşık 200 yıl önce kurulmuş olup, köylülerin temel geçim kaynağı zeytinciliktir. Ayrıca Olive Creek’te birkaç kamp alanı bulunmaktadır.

8. Yulorn Köyü

Yulorn Edremit Balıkesir Köyü
Ulorn köyü Edremit

Ormanlarla çevrili ve doğanın güzelliği ile büyülenmiş küçük bir köydür. Zeytincilik ve hayvancılık köylülerin başlıca uğraşları arasındadır.

9. Artuba Köyü

Artoba Balıkesir Köyü
Ortuba Köyü – Edremit Kaz Dağları’na bakan köyler

Edremit’in tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak turizme açılmış, el sanatları, yöresel yemekler, bedevi kültürünün izlerini taşıyan tarımsal yaşam deneyimlerinin sunulduğu sahil köylerinden biridir.

10. Direli Köyü

Direli köyü
Dereli Edremit Köyü, Balıkesir

Zeytin ağaçları ile çevrili güzel bir köy olup, köylülerin ana geçim kaynağı zeytincilik ve hayvancılıktır.

11. Tuğludere köyü

Toğluder Edremit köyü
Tuğludere Köyü – Balıkesir Köyleri

Kaz Dağları’nda adeta gizli bir cennet gibi ıssız bir köy. Ancak zamanla terkedilmesi nedeniyle haritalardan silinen ve artık yasal olarak Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan Dereli köyüdür.

12. Çamcı Köyü

Çamcı Köyü - Balıkesir
Çamcı köyü – Deniz manzaralı Edremit köyleri

Misafirperver köylüler, ziyaretçileriyle uzun uzun sohbet etmekten keyif alıyor ve onlara yöresel lezzetler sunuyor. Ayrıca köyün doğal güzellikleri arasında dereler, yaylalar, ormanlar, yaylalar ve eşsiz deniz manzarası bulunmaktadır.

13. Yasir köyü

Yasir Balıkesir Köyü
Yasir köyü – Kaz Dağı manzaralı Edremit köyleri

Kaz Dağları’nın eteğinde yer alan, kusursuz doğal güzelliği ile cennetten bir köşe gibi görünüyor. Ve sulak bir bölgede bulunduğu için adını Yasir’den almıştır ve köyün yukarısında heybetli bir kaya vardır.

14. Hacıarslanlar Köyü

Hasyarslanlar Köyü, Balıkesir
Hasyarslanlar Edremit köyü

Edremit il merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta, Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan bir köydür ve burada Tahçi Türkmenleri yaşamaktadır. Yasal olarak Hacıarslanlar Mahallesi olarak bilinmektedir. Edremit Sahil Köyleri’ne eklemek istediğiniz yerler varsa yorumlarda bize yazmayı unutmayın!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın