https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kaykay nedir ve nasıl yapılır? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kaykay nedir ve nasıl yapılır?

Kaykay nedir ve nasıl yapılır?

28.11.2022 19:50:00

snowboard hakkında bilgi

Snowboard, en açık anlamıyla buz üzerinde sörf yapmak olarak tanımlanabilir ve biz buna bayılıyoruz. Bir süredir fırsat buldukça kendimizi Türkiye’deki kar pistlerine atmaya çalışıyoruz. Biz profesyonel değiliz amatörler için hobi olarak yapıyoruz ve sizleri de dağlara davet ediyoruz. Bilgi ve deneyimlerimizi paylaşalım.

snowboard nedir?

Kaykay ve sörf düz mantık kar gibidir. Ayakları tek tahtaya bağlayıp karda kaymak esasına dayalı, yoğun efor gerektiren, eğlenceli, sanıldığından daha kolay ve hızlı geliştirilebilen bir kış sporudur.

Artistik patinajın kısa tarihi

Çok genç bir spor faaliyeti olan “kaykay” 1960’larda doğdu. İlk olarak 1998 yılında Japonya’da olimpik bir spor olarak literatüre girmiş ve son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Yaş ve cinsiyet ayrımı yoktur, sağlıklı bir vücuda sahip olan herkes temel spor aktivitelerini yapabilir. 5 yaşında bir çocuk veya 70 yaşında bir yetişkin, yeteneklerine ve deneyimlerine göre kayak yapabilir.

ön ayak nedir Ön ayak nasıl belirlenir?

Ayak kılavuzu olarak da adlandırılır. Tüm vücudumuz yerden kalkacak şekilde tahtaya bağlıdır ve ön ayaklar tahtayı işaret etme ve kontrol etme yeteneğimizi sağlamaya yardımcı olan ismi üzerinde kayarken önde olan ayaktır. (dik durmuyoruz, yana doğru kayıyoruz, vücudumuz karşıya değil yana bakıyor) Normal bir sokakta, evde koridorda serbestçe koşun ve sonra aniden durun, ilk kullandığınız ayağınızı kullanın ve ayaktayken öne doğru adım atın. ön ayağınızdır. Sağ ya da sol fark etmez, önemli olan vücut dengesidir. Ön ayağınız doğruysa, “sağa doğru kayarsınız.” Sol “sol ön”. Tahtayı seçerken ve ayarlarken de bu terimi kullanırız.

İlk defa snowboard yapacaklara tavsiyeler:

  • Bilen biriyle ol. Size kesinlikle yardımcı olacaktır. Hiçbiri yoksa maalesef bir öğretmen tutmanız gerekecek.
  • Bir sonraki aşamada bir öğretmen atayabilirsiniz. Ama paranızı boşa harcamamak için ilk birkaç kez kendiniz deneyin.
  • Ekipman satın almak yerine kiralayın.
  • Ayaklarınızı iyi bağlamayı öğrenin. Ayağınız ayakkabı içinde hareket ediyorsa bir sorun vardır, tekrar takın.
  • Cesur ol ama fazla cesur olma.
  • korkma. Her şeyi halledeceğiz.
  • Bol bol okuyun, video izleyin ve pistteki sporcuları izleyin.

Buz pateni için gerekli malzemeler

Temel öğeler “ekipman, güvenlik öğeleri ve giysiler” olarak sınıflandırılabilir. İlaç eklenebilir

Buzda nasıl kayıyorsun?

Sporcunun kar ve diğer sporlar (özellikle kayak, snowboard, kayak, sörf, vb.) kişiye. Elbette bireysel veya grup özel dersleri alınabileceği gibi, milli takımlar seviyesine kadar profesyonel olarak da alınabilir.

İlk kez tanıdığınız birinden destek almak önemlidir. Kendi kendine öğrenme dersek, temel olmazsa olmazdır. Sanki okuyarak araba kullanmayı tam olarak öğrenemiyoruz. Ancak yine de temel bilgileri okumak iyi bir fikirdir.

Tahtanın başında gözlemlemenizi ve denemenizi öneririz, en azından biz öyle yaptık. Dediğimiz gibi, ilk başta bilgili bir arkadaştan pratik bilgiler alıp “göstermek” her zaman iyi bir yoldur. Öndeki ayağınızı bulun ve snowboard ekipmanınıza ulaştıktan sonra kısa bir yokuşa veya boş alana çıkın. Önemli olan kimseyi incitmemeniz, kaydırakları engellememeniz ve kimsenin size vuramayacağı bir yerde olmanız. Ayaklarınızı kontrol ederek, düşerek ve ayakta durarak, vücudunuzu pistin yokuşuna vererek öğreneceğiz. Sıra dışı bazı arka plan bilgileri verelim. Her zamanki gibi profesyonel yöntemlerle değil kendimiz yazdık ama denedik ve test ettik.

Bot ve board takma ve çıkarma: Snowboard ekipmanları bölümünde ayrıca kiraladığınız/satın aldığınız boardların nasıl takılıp çıkarılacağını ve ilk olarak liftleri boardsuz kullanmayı öğrendik. Ayağınızda boşluk kalmamasına dikkat ederek tepede birkaç kez deneyin.

Karda Ayakta Durma: Tepeden yokuşa doğru yanlamasına durun. Yüz öne baksa da ayaklar geriye doğru dizilmiştir. Diz hafifçe bükülür, ayaklar bastırılır, sırt düzdür. Kollar yanlarda neredeyse tamamen açıktır.

Ayak ve Vücut Uyumu: Yeni başlayanlarda genellikle tüm işi ayaklarla yapmaya çalışırız ve gerçekten de öyledir. Ancak doğru olan, tüm vücudun eklemlerinin hareketidir. Başlangıçta kendinizi buna hazırlarsanız, gelecekte fayda sağlayacaktır. Eğilme ve ayakta durma zorunlu olmakla birlikte özellikle dönüş, yana yatma, ilerleme gibi hareketlerde vücudun bacaklara paralel hareket ettirilmesi ve özellikle kollar açık rüzgarda direksiyon hizmetini kollardan almak önemlidir.

Kalkış: Bir düşüşten sonra ayağa kalkmanın birkaç yolu vardır. En yaygın olanı dağa doğru yönelmek ve yokuşa doğru baş aşağı durmaktır. Bunun için öne doğru bükülmüş olan dizlerinizin üzerinde doğrulmak ve vücudu yukarı doğru fırlatmak iyi gelir. Aynı şekilde sunta desteği ile düzleştirilip sonra da dikilebilir. Önemli olan ayakta dururken duracak mesafeye ve açıya sahip olmaktır. Tahta eğime paralel ise, kalkmadan önce kaymaya başlayacak ve muhtemelen düşecektir. Belli bir seviyeye geldiğinizde en azından nefes alacak kadar ayağa kalkabilir ve vücudu yeniden hazırlayabilirsiniz.

Snowboard ile ilk adımlar: Eğim ile yokuş aşağı (yukarıdan yokuşa) değil, düz zeminde (aşağı değil sağa ve sola diyelim) tek başına yokuşu dik kesecek şekilde ileri geri hareket etmeye çalışmak, denenmek Belli bir pozisyon alma beceriniz olduktan sonra daha alçak yokuşlarda (varsa baby lift gibi) yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

Kontrolsüz Hızlanma: Beklenmedik bir şekilde hızlanmaya başlarsanız ve kontrolünüzü kaybettiğinizi düşünüyorsanız veya korkunuz büyüyorsa, zevk almaya başlamış olsanız bile bunu bir düşünün. Aşağıda düşüşü anlatacağız, kontrol altına almakta fayda var.

Topuk (dış basınç): Yavaşlamak ve durmak için topuklarımıza basarak tahtanın önü kalkar ve altında kar toplanır. Buz üzerinde de yapılabilen “topuk” hareketi hızı kontrol etmek ve durmak içindir.

İleriye basma (içe doğru basma): “Önden” olarak da adlandırılan hareket, hız ve yön kazanmak için parmak uçlarına doğru basılarak ve bükülerek yapılır. Vücudunuz ayrıca önden bir darbede bükülür.

Yön sağ-sol: Board, kayakta olduğu gibi düz inilerek oluşturulmaz, alçalırken zig-zag çizilerek oluşturulur. Sola ve sağa dönüş güvenli, hızlı ve daha eğlenceli. Kırık dizinizle (sağda diyelim), o ayakla öne doğru adım atın, vücudunuzu o yöne çevirin (ve tek parça olduğunuz için el sallayın), (belinizi döndürerek ve ağırlığınızı belinize doğru iterek) sağ) aynı anda sağ kolunuzu açıp sol kolunuzu öne doğru tutarak kapatın. Kolsuz da kabul edilebilir, ancak buna alışmayın.

Kaykayın Üstüne Düşmek: Bir futbol kalecisinin öğrendiği en önemli becerilerden biri düşmek, bizim becerimiz de öğrenilmesi gereken aritmetikle aynı. Düşmek kötü ya da yanlış bir şey değildir, bundan korkmayın ve rahat olun. Önemli olan düşmeyi öğrenene kadar ilerlemeniz ve düşerken güvenli iniş yapmanız. Öne veya arkaya düşebilirsiniz, geride kalmak daha doğrudur. Ayrıca yana düşebilir, ancak bu nadirdir. Geriye doğru düşüyorsanız, sırtınızı geri çekiyorsunuz demektir. Öne doğru eğiliyorsanız, çok fazla öne eğiliyorsunuz demektir. Vücut dengenizi bu şekilde öğreneceksiniz. Kayalık bir çıkıntı, çöp veya kar üzerine düşmek mümkün değildir. Bu tür düşüşler başta daha çok korkudan ya da yavaşlıktan kaynaklanacak ama normal hızınızda ilerlemeye başladığınızda bunların sizi aşağı çekmeyeceğini göreceksiniz. Düştüğünüzde korkmayın, kimse size vurmayacak. Bir şekilde onunla ilgilenirsin… Tabii bu piste yayılmak anlamına gelmiyor. Düşüncelerinizi yavaşlatın, sakin olun, acele etmeden yavaşça kalkın. Gerekirse dinlenin. Kontrolsüz bir şekilde ayağa kalkıp “Aaa düştüm, hemen kalkayım” derse, genellikle tekrar düşer ve çoğu zaman çok daha sert düşer.

Ayrıca dediğimiz gibi ilk çalışmalarda kontrolün kontrolden çıktığını düşündüğünüzde uzlaşmaz ya da inatçı olmaktansa kontrollü bir şekilde kendinizi akışına bırakmayı öğrenmelisiniz.

Özel snowboard dersi mi alıyorsunuz?

Tüm kar ve kayak pistlerinde kayak eğitmenleri bulunmakta olup, federasyona bağlı eğitmenlerden bire bir veya saatlik grup dersleri alınabilir. Otelinize veya kayak odalarınıza danışabilirsiniz. Arkadaşınızdan aldığınız yardım veya sağdan soldan birinin tavsiyesi dışında asla Federasyona bağlı olmayan birinden ücretli ders almayın. Bu suçtur ve güvensizdir. Ancak çoğu kar tutkununun yardımsever insanlar olduğunu ve küçük sorulara cevap vereceklerini belirtmek gerekir.

İlk birkaç adımı kendi başınıza attıktan sonra hızlı ilerlemek için dersler alabilirsiniz. (Çocuklarda bu en baştan olabilir) Belli bir seviyeye geldikten sonra daha ileri bir aşamaya geçmek için de ders alabilirsiniz. Dersler teorik anlatımın uygulamalı olarak görülmesi şeklinde olup, seviyenize göre hoca sizinle birlikte asansörlerde zirveye çıkar ve birlikte yön bulur.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın