https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kastamonu’nun En İyi 10 Tarihi ve Turistik Yeri (Ayrıntılı Liste) - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kastamonu’nun En İyi 10 Tarihi ve Turistik Yeri (Ayrıntılı Liste)

Kastamonu’nun En İyi 10 Tarihi ve Turistik Yeri (Ayrıntılı Liste)

Tarihte önemli bir yer Kastamonu ilimizin doğal güzelliklerinden biridir. Bir önceki yazımızda bahsetmiştik. şimdi öyle; Kastamonu’nun en ünlü 10 tarihi ve turistik yeri listemiz ile karşınızdayız. Bu yazımızda Kastamonu şehir merkezinde bulunan en ünlü tarihi ve turistik yerlerden bahsedeceğiz. Kastamonu’da çok sayıda tarihi ve turistik konak, han ve türbe var, bunlara kısaca göz atacağız.

Kastamonu’nun En İyi 10 Tarihi ve Turistik Yeri

1- Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi
Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi, kentin iki sembolik anıtından biridir. İlk olarak 2. yüzyılda Bizans döneminde Komnenos hanedanı tarafından 112 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Günümüzde görülebilen kule ve kaleler Candaroğulları ve Osmanlı döneminde yapılmıştır.

Şehrin tepesindeki kayaların üzerine inşa edilmiş kaleden şehri izlemenin keyfi bambaşka.

2- Kastamonu saat kulesi

Kastamonu Saat Kulesi
Kastamonu Saat Kulesi

Abdul Rahman Paşa, şehir için bir saat satın almak için İl Encümeni ve Belediye Meclisinden bir karar alır. Bu karardan sonra belediye, İstanbul’a bir saat ödenmesi emrini vermiş ve saat kulesinin temeli 26 Ağustos 1885’te atılmıştır. Saat, 2002 yılında küçük bir tadilattan geçmiş ve halen hizmettedir.

Kalenin karşısında yer alan saat kulesi, şehri kucaklamak için size harika bir fırsat sunuyor. Merdivenler biraz yorgun olsa da tepede dinlenmek için bir kafe var.

3- Nasrallah Kami

Nasrallah Kamy
Nasrallah Camii – Kastamonu’nun En İyi 10 Tarihi ve Turistik Yeri

Nasrallah Camii, Osmanlı Devleti’nin Kastamonu’da yaptırdığı ilk anıtsal eserdir. 1506 yılında Nasrallah Qazi tarafından köprü ve çeşme ile yaptırılmıştır. Milli şair Akef Ersoy’un milli mücadeleye destek konuşmaları yaptığı yer olarak bilinen cami, tarihte birçok önemli olaya tanıklık ediyor. Kastamonu’nun en büyüğü olan cami, şehir merkezinde yer almaktadır.

Nasrallah Meydanı’ndaki meşhur “kel simit”i yemeden ayrılmayın.

4- Bombaypolis Antik Kenti

Bombepolis Antik Kentie
Bombepolis Antik Kentie

Pompeopolis Antik Kenti, Kastamonu’nun Taşkopro semtinde yer almaktadır. Uzmanların ve arkeologların Efes Antik Kenti ve Gaziantep Zeugma’ya benzettiği Pompeopolis antik kentinde kazılar devam ediyor. Zımbıl Tepesi olarak da bilinen antik kenti öne çıkarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kastamonu Arkeoloji Müzesi tarafından kazılar yapılıyor.

5- Kültür ve Sanat için Dar Rıfat El-Gaz

Kültür ve Sanat için Dar Rifaat Al-Gaz
Kültür ve Sanat için Dar Rifaat Al-Gaz

Hababam sınıfının ünlü yazarı Elgaz, bir sidd âşığı yetiştirmiştir. Bu nedenle Rıfat Ilgaz Kültür Sanat Evi Side’de bulunmaktadır. Rıfat Ilgaz’ın vefatından sonra restore edilen ve müze olarak kullanılan evde, Rıfat Ilgaz’ın eserleri ve kişisel eşyaları sergileniyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği müzede iseniz mutlaka ziyaret edin.

6- Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzesi – Kastamonu’nun En İyi 10 Tarihi ve Turistik Yeri

Kastamonu Arkeoloji Müzesi, 1914-1917 yılları arasında İttihat ve Terakki Binası olarak inşa edilmiştir. Planı mimar Kemallettin Bey tarafından çizilmiştir. Belli dönemlerde İstiklal Mahkemesi, Türk ocağı ve parti binası olarak hizmet vermiştir. 1925 yılında Sayın Kemal Atatürk burada şapka ve elbise devrimi ile ilgili konuşmasını yapmıştır.

7- Mimar Vedat Tek Kültür Sanat Merkezi

Mimar Vedat Teknik Kültür ve Sanat Merkezi
Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi

31 Ekim 2008’de geçmişe başka bir bakış açısıyla ışık tutan kapsamlı bir kompleks olarak hizmete açıldı. Cumhuriyet Binası, Şapka ve Dantel Müzesi, Atatürk Sergi Salonu, Bebek Evi ve Resim Galerisi bulunmaktadır.

8- Aflanelli Sarayı

Evlanelli Sarayı
Evlanelli Sarayı – Kastamonu’nun En Ünlü 10 Tarihi ve Turistik Yeri

Hepkebirler Mahallesi, Eflanili Sokak üzerinde yer almaktadır. Eflanili ailesi tarafından 1910 yılında yaptırılmış ve halen Kastamonu yöresel yemeklerinin sunulduğu bir restoran olarak faaliyet göstermektedir. Kastamonu’ya özgü etli ekmek bizim favorimiz.

9- Kurşunlu Han (İsmail Koyu Han)

Kurşunlu Han (İsmail Koyu Han)
Kurşunlu Han (İsmail Koyu Han)

Kastamonu’nun merkezindeki Attarlar Çarşısı’nda bulunan, 1460 yılından önce Candaroğlu İsmail Bey tarafından yaptırılmıştır. Kurşunlu Han, yüzyıllar boyunca ticaret merkezi olarak hizmet vermiştir. Han girişinin bazı bölümleri ahır olarak kullanılmış olup, üst katta 29 oda bulunmaktadır.

10- Jim Sultan Bedstein

Jim Sultan Bedstein
Jim Sultan Bedstein

Kastamonu Cem Sultan Bedesten, Terziler Çarşısı olarak bilinen Kurşunlu Han’ın yanında yer almaktadır. MS 1469 yılında Kastamonu Sancağı beyliğine gönderilen fatih Sultan Muhammed Han’ın oğlu Şehzad Cem Sultan tarafından yaptırılmıştır. On dokuzuncu yüzyılın başlarında çıkan yangından dolayı halk arasında karanlık Bedesten olarak anılmıştır. 1970 yılında büyük bir yangın geçiren bedesten restore edilerek 2005 yılında hizmete açılmıştır. Günümüzde restoran olarak faaliyet göstermektedir.

Kastamonu’nun en popüler 10 tarihi ve turistik yeri listemizin sonuna geldik ama merak etmeyin. Kastamonu’da gezilecek yerler Sizler için oluşturduğumuz efsane bir gezi yazımız var ve çok seveceğinize eminiz. Bu gezi yazısını okumadan geçmeyin.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın