https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kastamonu’da mutlaka görmeniz gereken 10 doğal güzellik - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kastamonu’da mutlaka görmeniz gereken 10 doğal güzellik

Kastamonu’da mutlaka görmeniz gereken 10 doğal güzellik

Bu yazımızda helvası, sarımsağı ve kestanesi ile ünlü Şirin ilçemiz Kastamonu’nun doğal güzellik durumunu ele aldık. Mağaradan şelaleye, vadiden milli parka kadar birçok doğal güzelliğe sahip olan Kastamonu’ya giderseniz Nasrallah Meydanı’ndaki ünlü Kel Simit’i de almanızı öneririz. Kastamonu’nun en ünlü tarihi ve turistik yerleri Ayrıca yazımıza da göz atabilirsiniz.

1- Kore Dağları Milli Parkı

Kori Dağları Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölgesi’nde Küre Dağları üzerinde, Kastamonu ve Bartın İlleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli park doğu-batı yönünde uzanmaktadır. Küre Milli Parkı 2000 yılında kurulmuştur. Mille Parkı onun durumunu koruyun. Park, 37.753 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Doğa Harikası” Uluslararası listede yer aldı.

2- Elgaz Dağları Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli ParkıKastamonu-Kankırı İli sınırları içerisinde 1088 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Bozulmamış doğal güzellikleri ile ülkemizin turizm potansiyeli olan yerleri arasında yer alan Ilgaz Dağları, kış turizmi açısından da oldukça önemlidir. Kayak malzemelerinizi alıp kışın gitmenizi tavsiye ederiz.

3- Vala Kanyonu

Vala Kanyonu Kastamonu 03

Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratpaşa köyünde yer almaktadır. Vala KanyonuYükseklikleri 800 ile 1200 metre arasında değişen yüksek kayalardan oluşmakta olup, tam teçhizatsız geçiş mümkün değildir. Aynı zamanda hacim olarak ülkemizin ikinci büyük vadisidir.

Keşif hikayesini de ilginç bulacağınıza eminim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kastamon’un bir başka şirin bölgesi Cide’yi ziyaret etmek için buraya gelen dört öğrencinin on dört gün sonra kaybolması sonucu 1994 yılında keşfedildi.

4- Hurma Vadisi

Pınarbaşı bölgesinde bir başka vadi Hurma Kanyonu‘Durmak. İçinden geçen Zara çayı nihayet alttaki Ilıca şelalesinden çıkıyor. Profesyonel sporcuların tercih ettiği vadiye ailecek yürüyerek gidebileceğiniz bir platform da bulunuyor.

5- Katak Kanyonu

Katak Kanyonu Azdavay semtinde yer almaktadır. Şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan vadiye araçla 6 km, 1 km yürüyüş yolu ile transfer. Vadi 1200 metre yüksekliğindedir. Bu yükseklikte sizi bekleyen manzara karşısında büyüleneceğinizden emin olabilirsiniz. Vadide engelliler için ahşap yürüyüş yolu yapılmış, son yıllarda büyük adımlar atılmış, cam terasların yapımı devam ediyor.

6- Ejderha Çukuru

Dragon Pit, doğal güzellikler açısından oldukça zengin olan Pınarbaşı ilçesine bağlı Sümenler köyünde yer almaktadır. Çukurun genişliği 12 ile 15 metre arasında değişmektedir. Dragon Hole’un derinliği 385 m’dir. Profesyonel dağcıların tercih ettiği bölgelerden biri olan mağarayı gezi rehberinizde bulundurmanızda fayda var.

7- Mantar Mağarası

Mağara, Pınarbaşı İlçe merkezine 30 km mesafede, Sümenler köyü yakınlarında ormanlık bir alanda yer almaktadır. uzak. Mağara, adını 30 metrelik içi 4 metreye benzeyen dev bir mantardan almıştır. Yüksek bir kalker bloktan alınmıştır. Mantar Mağarası’nın tavan yüksekliği 15 ila 20 metre arasında değişmektedir.

8- Ilgarini Mağarası

Pınarbaşı ilçesine bağlı Sümenler köyünde bulunan Ilgarini Mağarası, tarih öncesi çağlar açısından önemli olan 858 metre uzunluğuyla dünyanın dördüncü büyük mağarasıdır. Mağaranın normal uzunluğu 250 metredir. Bir koridorun indiği mağaralarda içinde kilise ve mezarların bulunduğu bir salon bulunmaktadır.

9- Ilıca şelalesi

Pınarbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Ilıca şelalesiHorna Kanyonu’nun bittiği yerde başlar. Vadinin bittiği alana yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan şelale tüm güzelliğiyle sizleri bekliyor. Bu doğal güzelliğin sizler için tarif edilemez bir enerji kaynağı olacağına eminiz. Bölgede ATV motorlu tur yapma imkanı da vardır.

10- Gedros Koyu

Kastamonu’nun Cide bölgesinde bulunan bu koy doğanın güzelliğini gözler önüne seriyor. Jedros Koyu Yazın giderseniz gezi sizin için çok daha güzel olacaktır. Burada yüzebilir ve balık tutabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın