https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Karacabey’de Gezilecek Yerler Bugün Nereye Gidilir? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Karacabey’de Gezilecek Yerler Bugün Nereye Gidilir?

Karacabey’de Gezilecek Yerler Bugün Nereye Gidilir?

4.01.2023 15:00:00gezilecek yerler Karacabey

Bursa’nın en popüler ilçelerinden biri olan Karacabey, yıl boyunca çok sayıda turiste hizmet veren bir ilçedir. Marmara Bölgesi’nin ünlü turistik yerlerinden biri olan Karaçapı, doğal güzelliği ile herkesi kendine çekmesiyle biliniyor. Aynı zamanda Bursa’nın tarihinden nasibini almış olan bu bölge yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bölgelerden biridir. Karacabey gezilecek yerler Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyenlerin öncelikle yazımızı okumalarını ve sonrasında rotalarını buna göre oluşturmalarını öneriyoruz.

Longoz ormanları

Longoz Ormanları, Karacabey’in doğal güzelliğini yakından takip etmek isteyenler için listenin ilk sıralarına eklenmesi gereken yerlerden biridir. Bu bölge tamamen doğayla iç içe olabileceğiniz ender güzellik noktalarından biridir. Birçok canlıya ev sahipliği yapan Longoz ormanları, sakin ve huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdir. Ayrıca toplu taşıma araçları ile de bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir. Giriş ücretsiz olup ailesiyle vakit geçirmek isteyenler için uygundur.

Amara Camii

Karacabey’e 5 kilometre uzaklıktaki cami, MS 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Karakapı tarafından yaptırıldığı bilinen cami, Yunan işgali sırasında büyük hasar gördü. Sonrasında yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar gelebilmiştir. Ahmed Bey’in türbesi ve Bülbül Hatun’un türbesi gibi türbelerin de bulunduğu camiyi ziyaret etmek mümkündür.

Atatürk Kültür Parkı

Farklı aktiviteler bulabileceğiniz Atatürk Kültür Parkı, hafta sonları yöre halkının en çok ziyaret ettiği alanların başında geliyor. Oturup dinlenebileceğiniz kafeteryalar ve çocuklar için eğlence alanları da bulunmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu park, açıldığı 2006 yılından bu yana büyük ilgi görüyor. Dilerseniz olimpik havuz hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Kompetli Camii

Bursa denilince içindeki camilerden bahsetmemek olmaz. Karacabey halkının sıklıkla ziyaret ettiği bu cami yaklaşık 2.200 yıldır bu bölgede varlığını sürdürmektedir. Karacabey’deki en eski camilerden biri olan Kümbetli Camii mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Ulu Cami

Osmanlı Padişahı I. Murad tarafından yaptırılmasıyla tanınan cami, Bursa ile birleştirildi. Antik Karaçapı’nda yer alan bu cami, tarihi ve mimarisi ile bölgenin öne çıkanlarından biridir. Çok eski bir yapı olduğu için sık sık restore edilmesi gereken bu cami ziyaretinizi bekliyor.

Karakapı Kuş Cenneti

Mustafa Bilgiç, birçok farklı kuş ve kümes hayvanına ev sahipliği yapan Karacabe Kuş Cenneti’ni kurdu. Çocuklarınızla mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu bölgede birbirinden farklı tavus kuşları bulunuyor. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz Karaçapı Kuş Cenneti hem kuş üremesi hem de dinlenme için oluşturulmuş alanlardan biridir.

Dalyan Gölü Bursa

Yukarıda bahsettiğimiz Karacabey Longoz ormanları içerisinde yer alan Bursa Dalyan Gölü, deniz seviyesinden iki metre yükseklikte bulunuyor. Ücretsiz olarak girebileceğiniz alan yılın her mevsimi tercih edilebilir. Ayrıca doğa fotoğrafı çekmeyi seven kişilerin de sıklıkla ziyaret ettiği alanlar arasında yer almaktadır.

Korşunlu Manastırı

Yörede kurşun işlenmesi nedeniyle Korsunlu ilçesi adını alan bu yer, Karacabey’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta. Bizans dönemine ait olduğu bilinen bu manastır daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Rumların ibadet yeri olan bu manastır, ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek alanlar arasında yer alıyor. Dikkat çekici bir mimariye sahip olan yapının hem dışını hem de içini incelemek gerektiğini düşünüyoruz.

Atatürk Evi Müzesi

19. yüzyılın sonlarında yapıldığı bilinen Atatürk Evi Müzesi, Karacabey’e 68 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz bu müze Atatürk hakkında daha detaylı bilgi almak için yapılmıştır. Atatürk’ün Bursa’ya ikinci gelişinde hediye edilen bu yapı pazartesi günleri dışında ziyaret edilebilir.

Juliazi

Gölyazı’nın tarihi Roma’ya kadar dayanmaktadır ve turistik yerlerden biridir. Herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin özellikle hafta sonları Gülyazzi’yi ziyaret ettikleri biliniyor. Hem dinlenmek hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için Gölyazı’yı ziyaret listenize mutlaka eklemelisiniz. Güzel fotoğraflar çekebileceğiniz güzellikler olduğunu da belirtmeliyiz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın