https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Karaburun’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Karaburun’da gezilecek yerler

Karaburun’da gezilecek yerler

25.12.2022 13:40:00

İzmir’in bir ilçesi olan Karaburun, İzmir şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Karaburun özellikle Ege Denizi’nin saklı koyları ile ünlüdür. Temiz, sığ ve masmavi Ege Denizi’nde yüzmenin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer olarak öne çıkıyor. Yazlık evleri ve sakin sokakları ile keşfedilmeyi bekleyen bir yerdir.

Karaburun Piyeri

Karaburun İskelesi en çok havaların ılık olduğu yaz aylarında hareketlidir ama yılın dört mevsimi de gelip görebilirsiniz. Balıkçı teknelerinin sıralandığı iskelede yaz aylarının gelmesiyle birlikte oldukça iyi bir dalış noktası olan Karaburun, dalış turlarına oldukça ev sahipliği yapıyor. Muhteşem deniz manzarası eşliğinde balık yemenin keyfine varabilirsiniz.

SAİP Köyü

Taş evlerin ağırlıkta olduğu bu köy, yüksek bir noktaya kurulmuş. Karaburun çevresinin muhteşem manzarasına sahip olan bu köy, Olcabük Plajı’nda denize girmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Taş evleri, eşsiz dokusu, doğası ve tertemiz denizi ile Saip köyünü mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

pembe kaynatın

Bölgenin turistik bölgesine giderken Karaburun ilçe merkezinden ulaşabileceğiniz Kaynarpınar, kumsalı ve huzurlu atmosferi ile İzmir’in kalabalık caddelerinden uzaklaşmak ve ulaşmak isteyenler tarafından mutlaka tercih edilmelidir. sessizlik. Sakinlik, doğayla baş başa kalmak ve stresten uzak durmak. Balık lokantaları ve sahili süsleyen köy evleri ile dikkat çekiyor. Yazın gelirseniz plajı ve denize girebileceğiniz koyları var.

Akta Çağdaş Sanat Müzesi Planlama ve Tarih Evi

Müesser Aktaş’ın özel koleksiyonlarının ve tarihi eserlerinin sergilendiği, kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan müze, eski bir okul binasında yer alıyor. Köy meydanında yer alan müze Karaburun Mürdoğan’a gelen ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettiği müze, tarihi atmosferi ile göz dolduruyor. متحف Müesser Aktaş الإثنوغرافي وبيت التاريخ ، حيث يتم عرض العناصر التاريخية مثل فساتين الزفاف التي يتم ارتداؤها في حفلات الزفاف في القرية ، ودمى القماش ، وكراسي الحلاقة العتيقة ، والملابس التقليدية ، والكاميرا العتيقة والراديو في هذا المتحف ، حيث تلفت انتباهنا كمكان يجب أن تراه عندما انت buraya gel.

SARPINCIK HAFİF

Harika bir deniz manzarasına sahip muhteşem bir tepede yer alan deniz feneri, Sarpıncık köyünün zirvesinde bulunuyor ve bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Denize 100 metre mesafede bulunan ve güneş enerjisiyle çalışan Sarpıncık Feneri, İzmir Körfezi’ne giriş çıkış yapan gemiler için rehber görevi görüyor. Fenerin bulunduğu tepede, sağ tarafında Foça’nın ve tam karşısında Midilli Adası’nın harika bir manzarasını sunmaktadır.

Merdevan

Mordoğan’da barındırdığı harika koyları, çarşaf gibi denizi ve muhteşem gün batımı manzarasını, lezzetli mezeleri, harika balıklar yiyebileceğiniz balık restoranlarını ve ünlü Ege mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Yazlık taş evleri, yumuşak sahil şeridi, sakin sokakları ve Akdeniz foklarını görebileceğiniz şirin bir belde olan Mordoğan, yılın dört mevsimi gidilecek bir yer olarak öne çıkıyor.

Büyük Karaburun Adası

Karaburun’a bağlı bir ada olan Büyük Ada’ya ulaşım Karaburun İskelesi’nden kalkan teknelerle sağlanmaktadır. Yöre halkı tarafından kraliyet adası olarak da bilinen bu adaya ulaşım oldukça basit.

Bu adada yerleşim alanı yoktur. Keçileriyle ünlüdür. Balıkçılar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Ege bölgesinin meşhur kırlangıçlarını izlemek için de ideal bir lokasyondur. Doğal yaşamın hüküm sürdüğü bu adada kamp yapmak isteyen ziyaretçiler için oldukça uygundur. Adanın gece manzarası görülmeye değer.

Balekliova köyü

Balıklıova köyü eskiden Karaburun ilçesine bağlı iken bugün Urla’ya bağlı bir köydür. Temiz denizi ile özellikle yaz aylarında ziyaretçiler tarafından tercih edilmekte, köy evleri sokaklarını ve sakin atmosferini süslemektedir. Trekking imkanları ile sonbahar ve kış aylarında tercih edilebilmesi Balıklıova’yı cazip bir yer haline getiriyor. Köyün adıyla özdeşleşen Balıklıova kurabiyesini mutlaka denemelisiniz.

Badmler Köyü

Bademler Köyü, Karaburun İlçesine 70 km uzaklıktadır. Bu köyde ünlü köy tiyatrosu vardır. Sokaklarını inci gibi süsleyen tarihi evleriyle ünlüdür. Bir Türkmen köyü olan Bademler’de birçok yerel ve geleneksel detay bulunmaktadır. Eski köy tiyatro geleneğine, çocuk oyuncak müzesine ve ünlü üreticiler pazarına tanık olmakla eşdeğerdir.Organik ürünlerden oluşan köy kahvaltısını mutlaka denemelisiniz. Huzurlu atmosferi ve sakin sokakları ile stresten uzak huzurlu bir gün geçirmeniz için ideal bir mekan olarak öne çıkıyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın