https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Karaalioğlu Parkı nerede ve nasıl gidilir? - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Karaalioğlu Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Karaalioğlu Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı, yamaçlara kurulmuş, muhteşem Antalya manzarasına sahip çok yeşil ve büyük bir park. Bu park, şehir merkezinde dolaşmaya değer ve ulaşımı çok kolay olduğu için popüler yerlerden biri.

Karaalioğlu Parkı, 1940’ların başında ve II.

Bilgi: AntalyaDaha fazlasını öğrenme fırsatınız varsa; sizin için yarattık Antalya gezilecek yerler Listeye göz atmanızı öneririz. 🙂

Karaalioğlu Parkı hakkında bilgiler

Antalyalıların “Mirador” dediği üç büyük seyir terasından biri olan Beydağları, mesire yerinde denize doğru uzanıyor; Konyaaltı sahilinin muhteşem manzarasına ve her an sonsuz ve değişen bir renk gençliğine sahiptir. İnsanlar saatlerce ve yorulmadan bu güzelliklere hayran kalabilirler.

Antalya şehrinin merkezinde bulunan, eşsiz doğası ve büyüklüğü ile Antalyalıların nefes alabildiği yerlerden biri olan Karaalioğlu Parkı’nın inşaatına 1941 yılında Vali Haşim İşcan’ın hükümdarlık yıllarında başlandı. İkinci Dünya Savaşı, Avrupa yanıyorken.

Haşim İşcan önce Çaybaşı’ndan geliyor, kalelerin yanında Atatürk Caddesi’nden geçiyor ve kalelerin altından akan suyu Atatürk Caddesi’nin ortasında kazdığı kanala akıtıyor. Yeni dikilmiş palmiye ağaçları ve rengarenk elektrik lambalarıyla süslenmiş bu kanaldaki su, bugünkü Metropolitan Binası’nın önünden geçerek Deliktaş Plajı’ndaki Adil Aşçıoğlu Buz Fabrikası’nı işletiyor ve şelale olarak denize dökülüyor.

Antalyalı bir Ermeni’nin çizdiği imar planında 1940’tan önce insanların dolaştığı çalılar arasında piknik alanı olan Karaalioğlu Parkı, yeşil alan olarak geçiyor.

Bu park alanının bir kısmı Karaalioğlu adlı kişiye, bir kısmı ise Özel Bölge İdaresine aittir. Vali Haşim İşhan, sahibini parka Karaalioğlu adını vermeye ikna eder. Parkın bugünkü görünümünü oluşturan proje 1940 ile 1943 yılları arasında gerçekleştirilmiştir.

Vali Haşim İskan liderliğindeki park, dönemin özel bölge idaresi başkanı Muharrem Ünal başkanlığındaki Antalya Güzelleştirme Derneği’nin katkılarıyla mimar Necmettin Ateş tarafından düzenlendi. Bu bahçede yaklaşık 120 bitki türü bulunmaktadır. Karaalioğlu Parkı, nadide çiçekleri ve sıcak iklime özgü ağaçları, beton yolları, mucizeleri ve kumarhaneleri ile Antalya’nın en muhteşem yeridir.

Parktan görülen Antalya ve Beydağı’nın eğimli ve karlı koyu günün her saati farklı renkteki tabloları andırıyor. Bahçede ayrıca tuvalet, oyun alanı, çocuk öğrenme alanları ve çay bahçeleri bulunmaktadır.

Karaalioğlu Parkı kamuya ait olduğu için giriş ücretsizdir. Çay bahçelerinde alınan hizmetler ekonomiktir.

Karaalioğlu Parkı, hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Antalya’da gezip görmek için gözde yerlerden biridir. Karaalioğlu Parkı’nda çocukların eğlenmesi için birçok organizasyon var.

Bu parkı ziyarete gelen ailelerin mutlu bir şekilde ayrılması için gereken her şey var. Antalya Karaalioğlu Parkı’na Antalya dışındaki illerden ve çevre illerden gelenlerin büyük bir çoğunluğu var.

Karaalioğlu Parkı içinde ulaşım bilgileri

Tebük: Kılıncarslan Parkı Sok. 07100 – Murat Paşa / Antalya

Nasıl gidilir?: Park, Antalya’da kolay erişilebilir bir konumda yer almaktadır. Otogar veya havalimanından sonra Karaalioğlu Parkı’na minibüs veya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Özel araç ile geldiğinizde;

istanbul antalya Mesafe 730 kilometre veya yaklaşık 10 buçuk saat.

Ankara – Antalya 550 kilometre mesafe yaklaşık 7 saat 40 dakikadır.

İzmir – Antalya 470 kilometre arası mesafe yaklaşık 7 saat 20 dakikadır.

Adana – Antalya 560 km, yaklaşık 8 saat 45 dakika uzaklıktadır.

Gaziantep – Antalya Mesafe yaklaşık 780 kilometre, özel araçla ise 11 saat sürüyor.

Konum bilgisi

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın