https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kadıfikal / İzmir | Places.Com’u ziyaret etmelisiniz - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Kadıfikal / İzmir | Places.Com’u ziyaret etmelisiniz

Kadıfikal / İzmir | Places.Com’u ziyaret etmelisiniz

Bu yazımızda İzmir’in simgelerinden biri olan kadife hakkında yazdık. Velvetkale Otel nerede, giriş ücretli mi? Ve sizlerle birlikte bu yerin tarihini tek tek inceleyeceğiz. Birçok imparatorluğun etkilerini taşıyın Kadife İzmir’de iseniz tarih kokan havası ve bakmaya doyamadığınız vizyonu ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

önemli bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek istiyorsanız, tarihi sokaklarında dolaşın ve en güzel koylarında yüzün. İzmir Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize bir göz atın, pişman olmayacaksınız. 🙂

Kadife Tarihi

MÖ 541 yılında Persler ve Lidyalılar arasındaki savaşta Perslerin zaferinden sonra Ege bölgesindeki İyon yerleşimi MÖ 334 yılına kadar devam etmiştir. İskender’in Anadolu’ya gitmesi ve Pers egemenliğinin sona ermesinden sonra bölgede Helenistik dönem ve M.Ö. 134’te bitiyor. Helenler kentleşme projelerini onlarla birlikte yürütüyor. Böylece Yunanlıların istediği, dönemin önemli kentleri olan Efes, Bergama, Rodos ve İskenderiye gibi büyük bir ticaret ve liman kentiydi. Büyük şehir için geniş bir alana ihtiyaç vardı. Bu şehrin eski İzmir’de kurulması, konumu ve küçük alanı nedeniyle imkansızdı. Bu nedenle İskender, bugün Kadifekale olarak bilinen Bagus Tepesi ve çevresinde yeni bir şehir kurmayı yeni bir yer olarak düşünmektedir. Bir rivayete göre İskender, Bagus’ta (Kadıvidağı) gördüğü rüyadan yola çıkarak burada yeni bir şehir kurmaya karar verir. İskender’in ölümünden sonra generaller arasındaki ikiyüzlülük nedeniyle proje bir süreliğine durdurulmuştur. Generaller arasındaki savaşı Lysimachos kazandıktan sonra yeni İzmir’in temeli atıldı. Şehri Bagus Tepesi’nde kurmaya başladı. Kadifekale imparatorluklar arasında sık sık değiştiği için terk edilmiş ve zamanla harabeye dönmüştür. 18. yüzyılda Kadıfikal yeniden kurulmuş ve günümüze kadar gelmiştir.

Cadifical Hakkında

Tepekule’deki eski İzmir’in yanı sıra Pagos’ta kentin yeniden kurulduğu alandır. Şehrin güneyinde 186 metre yükseklikte bir tepe üzerinde yer almaktadır. İzmir’i ve körfezi kuşbakışı görebilirsiniz. Bizans dönemine ait sarnıçlar, İskender’in yaptırdığı surlar, General Lysimachus’un yaptırdığı kale ve Kadıfikal’deki camide restorasyon çalışmaları sürüyor. Çevresinde kentsel dönüşüm yapılıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım alanında ağaçlandırma yapılıyor. Kazılar sırasında Agora ile Kadıfikal arasında 16.000 koltuk kapasiteli antik Roma tiyatrosu ve tünel bulundu. Ayrıca ünlü seyyah Evliya Çelebi de eserinde Kadifekale Camii’nden bahseder. Evliya Çelebi caminin tarihini MS 1308 yılında aktarır. İzmir hakimi Elias bin Ahmed tarafından yaptırıldığı bildirilmektedir. Araştırmalar Evliya Çelebi’yi doğruluyor

Kadifekale yakınlarında gezilecek yerler

Ben bu kadar ilerlerken Kemeraaltı Çarşısı’na Vaktin varsa dur ve alışveriş yap çukur banyosu E Protestan Boca Baptist Kilisesi Ayrıca ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İlk günümüzde sahili biraz daha gezdiğimiz için ikinci günümüzde bu yerleri epey gezme fırsatımız oldu. Bir günlüğüne gelmeyi planlıyorsanız,İzmir’de gezilecek en iyi 10 yerMakalemize göz atabilir ve size özel bir yol oluşturabilirsiniz.

Cadifical Resimleri

Kadivikal’e ulaşım ve giriş

Ücretsiz giriş.

Konak’tan ziyaretçiler. Konak Prepapa İş Merkezinden 33 numaralı otobüse binerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Bornova’dan hareket eden ziyaretçiler, İzmir Konak metro istasyonuna ulaşabilir ve onlara ulaşmak için 33 numaralı otobüse binebilir.

Fakhruddin Altay üzerinden seyahat edeceklerin önce 10, 169 ve 554 numaralı Konak otobüslerine, ardından 33 numaralı otobüse binmeleri gerekiyor.

Gazimir’den Konak’a gitmek için 152 numaralı otobüse binmeniz ve Pahribaba’daki hareket merkezinden 33 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor.

Bunun dışında kendi aracınızla da seyahat edebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın