https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Jock School Tanıtım, Giriş Ücreti ve Oraya Nasıl Gidilir? / siwas - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Jock School Tanıtım, Giriş Ücreti ve Oraya Nasıl Gidilir? / siwas

Jock School Tanıtım, Giriş Ücreti ve Oraya Nasıl Gidilir? / siwas

gökyüzü okulları

Gök Medrese Sivas’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Sahibinin okulu olarak da bilinen yapının tarihi ve mimari değeri oldukça yüksektir. Gök Medrese Müzesi giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidilir? Bunları sizin için başlıklar altında derledik.

Medrese, Anadolu Selçuklu dönemine ait bir okuldur. Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde sahibi Atta bin Hüseyin tarafından yaptırılmıştır.

Yapımı 1271 yılına rastlar. Binayı yapan mimarın adı Kaloyan Alkuniv’dir. Bu konudaki bilgilerin doğruluğu kesindir. Çünkü okul kapısının üzerine yazılması, yapısı hakkında genel bilgiler içermektedir.

Evliya Çelebi, yazarı olduğu “Siyasa Namah” adlı kitabında bu değerli eserden bahseder. Eşi ve okulla bağlantılı diğer benzer akrabalarının İslam dünyasında görülmediğini belirtiyor. Ayrıca fakirlere yemeklerin pişirildiği okul, kütüphane, mescit ve Darul Bayramı odasındaki öğrenci ve profesör sayısı hakkında bilgiler de yer alıyor.

Jok School nerede?

Okul bu güne kadar hayatta kaldı. Bunun nedeni, yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki doğruluktur. Kale kapısı kadar güçlü ve gösterişli olan okulun girişini de Evliya Çelebi seslendirdi.

okuldan Mimari Yapı

SivasŞehir merkezinde Anadolu Selçuklu dönemi mektepleri arasında yer alan çift minareli medrese ile benzerlik bulunmaktadır. Okula ilk baktığınızda Çifte Minare’nin adresi daha ünlü olduğu için orada olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak Gök Medrese kitabesini gördükten sonra Sivas’ta ikinci bir tarih okulu olduğu bilgisini kaydedebilirsiniz. Kapıdaki çifte minaresi, dikdörtgen yapısı ve 14 odası gibi özellikleri bakımından Çifte Minareleri mektebi ile benzerlik göstermektedir.

Kapıdan girdiğinizde avlu ile karşılaşıyorsunuz. Avlunun ortasında, Selçuklu döneminden izler taşıyan, estetikle örülmüş süslemeli kurnayı görebilirsiniz. Tarihi sütunlarla çevrili revaklar ve kemerler mimari açıdan da görülmeye değer. Odalar eşit büyüklükte değil. Okul bahçesine açılan odaların aynı sınıfın alt bölümlerinde de odaları vardır. Bu bina Cumhuriyet döneminde okul olarak kullanılmaya devam etmiştir. Daha sonra Sivas hükümdarı tarafından restore edilmiştir. Günümüzde hala müze olarak kullanılmaktadır.

Gök Okulu Giriş Ücreti
Gök Okulu Giriş Ücreti

Jok Okulu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Okul aslında bir müze. Bu nedenle hafta sonları da açıktır. Hafta içi pazartesi hariç her gün ziyaretçi kabul etmektedir. Müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz ama olmayanlar için giriş ücreti 10 lira.

Gök okuluna nasıl gidiyorsun
Gök okuluna nasıl gidiyorsun

Spor okuluna nerede ve nasıl gidiyorsunuz?

Okul, Sivas mahallesinin merkezinde, kendi adını taşıyan mahallede onun adını taşıyan sokakta yer almaktadır. Bu cadde en işlek caddelerden biridir. Etrafı devlet kurumlarıyla çevrilidir. Ayrıca bu güzergahtan çok sayıda otobüs ve minibüs geçmektedir. Bu nedenle Sivas merkezden binebileceğiniz minibüsler ile okula ulaşım oldukça kolaydır. Konum bilgisi almak için tıklayın

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın