https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İzmir’de saat kulesi nerede? Tarihi ve mimari anıtlar hakkında bilgi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İzmir’de saat kulesi nerede? Tarihi ve mimari anıtlar hakkında bilgi

İzmir’de saat kulesi nerede? Tarihi ve mimari anıtlar hakkında bilgi

izmirde saat kulesi

İzmir şehrinin simgelerinden biri izmirde saat kulesiVe işte o izmir Haftanın her günü meydanla dolup taşan Kule Meydanı, tarihin en eski meydanlarından biri olarak kabul edildiğinden çok özel bir önemi var. Osmanlı antikaları, Kordon ve sakinlerinin manzarası, kuş sesleri ve canlı müzik yapan gençlerin muhteşem anların yaşanabileceği bir yer. Aynı zamanda Yunanlılara ilk kurşunun atıldığı ve Kubilay heykelinin onu temsil ettiği meydandır. Bu meydan aynı zamanda İzmir halkının toplanma ve sözleşme yeri olarak da bilinmektedir. Konak’ta buluşmayı planlayan herkesin sıkılmadan sevgilisini veya arkadaşını beklediği yer saat kulesidir.

hayır: Dahası Alsancak Kordon Boyunda Gezilecek Yerler Listemize bir göz atmak isterseniz sizi yazının sonunda buraya alalım. 🙂

önemli bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek istiyorsanız, tarihi sokaklarında dolaşın ve en güzel koylarında yüzün. İzmir Gezilecek Yerler Sizler için oluşturduğumuz listemize bir göz atın, pişman olmayacaksınız. 🙂

İzmir’deki saat kulesi hakkında tarihi bilgiler

Osmanlı döneminde inşa edilen yapının yüksekliği yaklaşık 25 metredir. İzmir’de Konak Meydanı’nda yer almaktadır ve belediyenin muhteşem binası da aynı bölgede yer almaktadır. Ayrıca Osmanlı döneminde vali olarak kullanılan tarihi saray da aynı yerde bulunuyor. Saat kulesinin yapılma sebebi Sultan Abdülhamid Han’ın tahta çıkışının 25. yıl dönümünü kutlamak içindir.

İzmir'deki saat kulesinin tarihi
İzmir’deki saat kulesinin tarihi

İnşası 1901 yılına rastlar ve mimarı İzmir’de yaşayan ve ticaret yapan gayrimüslim bir mühendis olan Raymond Charles’tır. Saat kulesinin kuzey ve güney cephelerinde Osmanlı Tuğra işlemeleri bulunmaktadır. Ancak cumhuriyet dönemi tarihi eserlerine tuğra işlenen İzmir saat kulesinin de payına düşeni aldığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü tuğranın olması gereken kısım kazınmış ve sadece tuğranın izleri kalmıştır.

İzmir Saat Kulesi’nin Mimari Özellikleri

İzmir Saat Kulesi, 25 metre yüksekliğinde, sekizgen özelliği ile oldukça estetik bir yapı olup 4 katlı olarak inşa edilmiştir. Binanın alt kısmında dört farklı çeşme yer almaktadır; Su halen akmakta ve güvenle kullanılmaya devam etmektedir. Kuleye baktığınızda Osmanlı ile birlikte Selçuklu dönemine ait işlemeler göze çarpıyor ve kabartma sanatıyla bezenmiş yapı bir heykeltıraş eserini andırıyor. Söylendiği gibi kulede kullanılan taşlar Efes’ten çıkarılarak yapıyı daha değerli bir miras haline getirmeyi amaçlıyor. Kulenin en önemli özelliklerinden biri saatidir ve bu saat Alman Elfidir. yetenekli.

İzmir'de saat kulesi yapısı
İzmir’de saat kulesi yapısı

İzmir saat kulesinin en üst katında saatin ayarlanması ve ayarlanması için bir oda bulunmaktadır. Bodrum katında dispenserler için bir depo ve dispenser ile ilgili arızaların giderilmesi için ayrılmış malzeme odası bulunmaktadır. Bu odalara erişim yoktur ve kule giriş kapıları kilitlidir. Sadece dışarıdan görülebilen ve merakını gidermek isteyenler, biraz tatmin edici sekizgen yapının iç modelini inceleyebilirler. O zamanlar elektrik olmadığı için kulenin bazı kısımlarına plazayı aydınlatmak için aydınlatma fenerleri de yerleştirildi. Bugün kule, farklı renklerde aydınlatma sistemi ile güneş batarken renkli bir dans gösterisi sunuyor.

İzmir'de saat kulesi nerede ve nasıl gidilir?
İzmir’de saat kulesi nerede ve nasıl gidilir?

Kule hakkında bilinmesi gereken bir detay daha var: 1974 İzmir depreminde kulenin tepesi hasar görmüş ve yıkılmış. Kule restorasyon çalışmaları birkaç yıl içinde yapılamaz; Ancak kulenin aslına uygun olarak restore edilmesi ve yanmış üst çatının aslına uygun olarak yapılması için çalışmalara başlandı. Yani kulenin üst kısmı hariç tüm detayları orijinaldir. Şunu da belirtebiliriz: Kulenin yapımı için talimat veren ve fonu tahsis eden Paşa, Mehmed Said Paşa’dır. Günümüzde saat kulesi tarzı mimari yapılar kare düzenlemenin en çok tercih edilen yapıları arasındadır. Geçmişte bu tür yapıların tercih edilmesinin nedeni, saatlerin pahalı olması ve milletin saat ihtiyacını karşılamak için kutulu saatlere ihtiyaç duyulmasıydı.

İzmir’de saat kulesi nerede ve nasıl gidilir?

Tebük: Kemeraltı Çarşısı, Pk: 35360 – Konak / İzmir

Nasıl gidilir?: Konak Meydanı’nda bulunan kuleye gitmek çok kolay. Konak’a metro ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. Metro ile geldikten sonra Konak Meydanı çıkışını kullanmalısınız. Bu doğrudan kuleye çıkar. Konak’a otobüsle geleceklerin Kordon’da inip Konak Meydanı’na yürümeleri gerekiyor. Konum bilgisi almak için tıklayın

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın