https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İzmir’de gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İzmir’de gezilecek yerler

İzmir’de gezilecek yerler

20.12.2021 11:30:00

İzmir Merkez Turu

Ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir’deyseniz bu yazımızda size bu büyük şehirde kaybolmadan bu şehri en iyi şekilde nasıl gezebileceğinizi anlatacağız. İzmir çok büyük ve karmaşık bir şehir. Her yöne yürürken kaos yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda ulaşımdan turistik noktalara ve en yerel yeme içme mekanlarına kadar İzmir’i her yönüyle tanıtacağız.

İzmir’de ulaşım ipuçları

Yaklaşık 4,5 milyon insanın büyük bir bölümü yaşam alanlarında yaşamaktadır. Her gün bu kadar büyük bir kalabalığı hareket ettirmek çok büyük bir olay. İzmir’deki ilgi çekici noktaları bilmek her şeyi kolaylaştıracaktır.

İzmir’de ulaşım türleri olarak otobüs, minibüs, tramvay, tren, metro ve vapur kullanılmaktadır. Şehrin en merkezi noktaları Alsancak ve Konak’tır. Şehrin en önemli iki hattı İZBAN ve metro hattı. Ayrıca Alsancak-Üçkuyular ve Karşıyaka-Mavişehir arasında da tramvay hattı bulunmaktadır. Kentteki en önemli ulaşım istasyonu, İzban-Metro ve Göztepe metro istasyonlarının bulunduğu ve ana otobüs duraklarından biri olan Halkapınar’dır. Tüm bu alanlara “İzmirim Kart” ile giriş çıkış yapabilirsiniz. İzban’ı kullandığınızda kullandıkça öde sistemi olduğu için biletinizin tamamını indiğiniz yerde kartınızdan çekip iade almanız gerekecektir. Bu nedenle seyahatinizde İzban’ı kullanacaksanız kartınızda her zaman 10 TL’den fazla olması gerekir. Ayrıca her ilçede ücretli minibüs hatları bulunmaktadır.

İzmir’de akşam yemeği

İzmir’in ulaşımını da geçtikten sonra sıra şehrin meşhur yemekleriyle ziyafet çekmeye geliyor. Kısaca İzmir’de yiyebileceğiniz yemeklerden bahsetmemiz gerekiyor. Bu yemeklerin güzel olduğu tek yer burası olduğu için bir şey diyemeyiz. Tat olarak farklı olsalar da tatlar birbirine çok yakındır. İzmir’in her yerinde aynı veya daha kaliteli İzmir yemekleri üretiliyor.

Büyük, İzmir’in en sevilen yemeğidir. En meşhur yeri Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan “Arkadaşlar Fırını”dır. Buna rağmen her mahallede sabahtan gece yarısına kadar birbirinden güzel bouyozlar yapılıyor. İçerisine konulduğu maddeye göre pek çok çeşidi bulunan boyoz, genellikle sabahları çay ile birlikte haşlanmış yumurta ile birlikte alınır. Yöresel hamur işlerinde daha çok domatesli peynirli hali tüketilmektedir.

Ülkemizde en iyi midye İzmir’de yapılır dersek abartmış olmayız. Çünkü midye İzmir’den birçok şehre gidiyor. Öte yandan bu midye artık bir gelenek haline gelmiş ve daha çok Mardinliler tarafından icra edilmektedir. İzmir’in bu zengin dokulu dokusunun en önemli parçalarından biri olan midye, Mardinlilerin emanetidir. İzmir’in en popüler midyecilerinden biri de özellikle acılı midyesiyle ünlü İnciraltı ilçesindeki Serkan & Hamza.

Ülkemizin birçok yerinde aşağı yukarı aynı lezzette yapılan kumru, İzmir denilince esaslı bir farklılık göstermiyor. İçine konulan malzemelerin biraz benzer olması onu bu konuma yöneltmiştir. İzmir kumrularının tek farkı özel ekmeklerle birlikte kullanılması ve diğer şehirlere göre daha pahalı olmasıdır.

Alavara aslında belirli bir restoranın adıdır. Ancak İzmir kültüründe önemli bir yer tutan bu restoran öğrencilerin en çok ziyaret ettiği bir noktadır. Alsancak’ta yer alan Alavara, standart bir yemek servisi yapmaktadır. Bu yemek, salsa ve mısır serpiştirilmiş, turşu ile servis edilen ve beraberindeki içeceklerle ucuza servis edilen bir settir. İzmir’de “Avarların yemeği” diye bir söz vardır. Tadı çok basit olmasına rağmen ara sıra özleniyor.

Söğüş, İzmir’in en sevilen lezzetlerinden biridir. Baş kıymalı, yeşillik ve soğanlı çeşitleri olduğu gibi sadece domates, biber ve lavaşla servis edilen çeşitleri de var. Akşamdan kalma sevenler için özel bir alternatif. İzmir atasözü der ki, “Savaşma soğuk.”

Bomba İzmir’den ülkemize de yavaş yavaş yayılan bir ürün. Sosyal medyanın yaygınlaşmasına kadar sadece İzmirlilerin bildiği bir tatlı olan bomba, içi ince hamurla doldurulmuş kalın bir çikolatanın adı. En sevdiği yer Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Çelebioğulları. Günümüzde yeni türler çıksa da klasiklerden vazgeçmeyin.

Lokma, bir dönem tüm yurtta yeni bir lezzetin başlangıcı olarak kısa bir yükseliş yaşayan, ancak İzmirlilerin anlayamaması sonucu sonunu bulan bir sektör. Çünkü ısırmak İzmir ve çevre illerin çoğunda bedava bir şey. Şehrin her köşesinden her gün hayırsever bir lokma göreceksiniz. Burada ölümden sonra ısırığı dökmek adettendir.

izmir şehir merkezinde gezilecek yerler

İzmir şehir merkezi de gezilecek yerler açısından birçok noktaya sahiptir. İzmir’i daha iyi tanımak ve daha iyi hissetmek için aşağıdaki yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Alsancak’ta gezilecek yerler

Alsancak, İzmir’deki Beyoğlu gibidir. Alışveriş ve restoran işletmelerinin bulunduğu en işlek nokta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’dir. Bu caddenin doğusunda ve batısında yer alan ara sokakların birçoğu da kafe, pub ve restoranlarla dolu. Caddenin batısında uzanan kordon, İzmir denilince akla gelen ilk manzarayı oluşturuyor. Bisiklet ve yürüyüş parkurları, İzmir Körfezi’ne bakan gezinti yolu boyunca uzanır. Dostlarıyla çimenlerde buluşanlar ve avcılar her gün Alsancak yakasında olacak. Bu parkın merkezi ünlü Gündoğdu Meydanı’dır. Birçok anıtsal yapının çevrelediği meydan, en klasik buluşma noktalarından biri.

Alsancak’ta görülmesi gereken özel yerlerden ilki Atatürk Müzesi. Atatürk’ün de yaşadığı bu sarayda çalışma odaları, toplantı odaları, yatak odaları ve banyolar bulunmaktadır. Alsancak mesire yolu üzerinde yer alan müze ücretsiz olarak gezilebilir.

Alsancak’ta deniz kenarında olmasa da Kültür Park, yöre halkının en çok sevdiği yerlerden biri. Konak ile Alsancak arasındaki bölgenin güneyinde yer alır. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu bahçe, uzun boylu palmiye ağaçları ile doludur. Kültür Parkı içerisinde yer alan amfi tiyatroda İzmir’de birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Tiyatro her yıl onlarca konsere ev sahipliği yapmaktadır.

KONAK’TA GEZİLECEK YERLER

Konak Atatürk Meydanı

İzmir şehir merkezindeki ana semt olan Konak denilince akla ilk gelen şüphesiz Saat Kulesi’dir. İzmir’in de simgesi olan Saat Kulesi, Konak Atatürk Meydanı’nda bulunuyor. Meydanın hemen arkasında hükümet konağı ve İzmir Valiliği’nin tarihi binası yer alıyor. Valilik binasının hemen önünde sekizgen küçük bir yapı olan Konak Camii var.

Kimeralti Çarşısı

Konak’ta gezilecek bir diğer yer ise Kemeraltı Çarşısı. Tarihi çarşı, İzmir’in en büyük çarşılarından biridir. İçinde bulamayacağınız neredeyse hiçbir şey yok. Eski hanların ve kapalı çarşıların bulunduğu çarşı, yaklaşık 200 yıldır İzmir’in ticaret merkezlerinden biri.

Kellaraağası Han

Kemeraltı Çarşısı’nın yukarısında, bölgedeki tarihi yerlerden biri olan Kızlarağası Hanı yer almaktadır. İzmir’in en büyük hanı olan Kızağası Han, İzmir’in en büyük camisi olan Hisar Camii’nin hemen yanında yer almaktadır. Tekke ilk yapıldığı dönemde deniz üzerindeydi. 1744 yılında Kızağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. İki katlı, dikdörtgen planlı han, ticaret için gelenlerin hayvanlarını bağlayıp kaldıkları bir yerken, günümüzde restoranları ve küçük dükkânlarıyla turistik bir yerdir.

Smyrna antik kenti ve Agora

Konak merkezde görebileceğiniz son nokta Şırna antik kenti. İzmir’e de adını veren bu antik kent, iki farklı yerde kurulmuştur. Berkeley bölgesinde kurulan ilk Smyrna’nın geçmişi M.Ö. 3000 yıl geriye gidiyor. Orijinal yerleşim M.Ö. Yaklaşık 700 yıl önce oldu. Birkaç asır sonra bölgeye baskın yapan İskender, şehri bugünkü yerine taşımış ve hayalinden yola çıkarak yeniden inşa etmiştir. Bu bölgede gerçekten hayat var. İktidar dönemini Roma döneminde yaşayan kent, Roma döneminde 12 büyük İon kentinden biri olmuş ve bazı ayrıcalıklı haklara sahip olmuştur. Bugün kentten geriye kalanlar Konak Meydanı’nın yaklaşık bir kilometre yukarısında. Smyrna’ya giriş ücreti 5 TL, hemen arkasındaki Agora’ya giriş ücreti ise 25 TL. Müzekart ile giriş yapabilirsiniz.

asansör

İzmir Tarihi Asansör, İzmir’in en güzel manzaralarından birinin görülebileceği yerdir. Konak Saat Kulesi’nden doğuya doğru yürüyerek yarım saatte ulaşabileceğiniz asansör ücretsizdir. Asansörün üzerinde manzara eşliğinde vakit geçirebileceğiniz bir kafeterya var. Bölgede biraz vakit geçirmek isterseniz, caddenin hemen aşağısındaki Dario Moreno Caddesi’ndeki tipik kafelerde oturabilirsiniz.

izmir çevresinde gezilecek yerler

İzmir merkez dışında görülebilecek birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. İzmir çevresinde bir tur atmak isterseniz kuzeyden güneye sıralı tur şu şekilde;

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın