https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İtalya’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İtalya’da gezilecek yerler

İtalya’da gezilecek yerler

12.01.2023 11:55:00

Doğası ve mimari yapıları nedeniyle en sevilen ülkeler arasında yer alan İtalya, Akdeniz bölgesinde yer alması nedeniyle sıcakkanlı insanların yaşadığı yerleşim yerlerinden biridir. Yemekleri ile her zaman ön plana çıkmayı başaran İtalya’daki turistik yerler, ülkemizden de birçok ziyaretçi tarafından tercih edilmektedir. Gelin hep birlikte İtalya gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Domo

Rönesans eserlerine ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken katedral, İtalya’nın en büyük katedralidir. Kaynaklara göre 500 yılda tamamlanan bu katedralin çok fazla ayrıntıya sahip olduğunu içeriden ve dışarıdan görmek mümkün. Mum dikmek için alanların da bulunduğu katedralde bronz kapıya dokunarak da kendinize şans getirebilirsiniz. Duomo isminin hem meydan hem de katedral için kullanıldığını da belirtelim.

Kolezyum

Amfitiyatro olarak bilinen bu yapının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. MS 80 yılında tamamlandığı bilinen Colosseum, ilk zamanlarında gladyatörlerin savaşmak için kullandığı bir yapıydı. Çok büyük bir yapı olduğu için yaklaşık 500.000 kişinin bu mücadeleyi izleyebileceği kadar geniş olacak şekilde tasarlanmıştır. İtalya gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de muhteşem bir yapı olan Colosseum’dur.

Borghese Müzesi

Sanatın pek çok detayını içinde barındıran bu müze, resimden heykele pek çok sanat eserini ziyaretçilerine sunuyor. İç ve dış mimarisiyle dikkatinizi çekecek olan müzede önemli sanatçıların eserleri sergileniyor. Edinilen bilgiler arasında müzenin Flaminio Ponzio tarafından tasarlandığı da yer aldı.

Caracalla banyosu

MS 212 yılında toplu olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan bu yapı, hem tuvalet hem de banyo ihtiyacı için kullanılmıştır. İnsanların spa ve sauna gibi ihtiyaçlarına da hitap eden en popüler mekanların başında gelen Caracalla Hamamı, 300 yıldır hizmet verdiği alanlardan biridir. Farklı mimarisi ile sizi kendine hayran bırakacak olan hamamı ziyaret edebilirsiniz.

Köstebek Antoniliana Colesi

Şehrin simgesi olan bu kule toplam uzunluğu 167 metre olan kulelerden biridir. Neoklasik tarzda inşa edilen kulenin tarihi 1888 yılına kadar uzanıyor. Farklı yapılar görmek istiyorsanız bu kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Villa San Michele

Axel Muthi tarafından yaptırılan yapılar arasında yer alan Villa San Michele, Capri manzarasını net bir şekilde görebileceğiniz alanlardan biridir. Evin içinde ayrıca sütunlar ve sfenksler bulunmaktadır. Rengarenk çiçeklerle kaplı bu bölgenin olağanüstü manzaralarına eşlik edebilirsiniz.

Dört Nehir Çeşmesi

Novana Meydanı’nın tam merkezinde yer alan bu çeşme, Bimini’nin tasarım harikalarından biridir. Yapımı 1651 yılında tamamlanan çeşmenin üzerinde dört tanrının olduğu gösteriliyor. Fotoğraf çekmek için oldukça iyi noktalardan biri olan Dört Nehir Çeşmesi çevresindeki kafelerde de mola verebileceksiniz.

Capitol Tepesi

İtalya’nın Roma şehrinde yer alan bu tepe, 16. yüzyıldan günümüze ulaşan yerlerden biridir. Köşelerindeki oymalar sayesinde heybetli bir görünüme sahip olan bu bölgenin aynı zamanda İtalya’nın en turistik yerlerinden biri olduğu söylenebilir.

bunun için yanmak

İtalya demişken Eğik Pisa Kulesi’nden bahsetmemek mümkün değil. 1063 yılında yapılan bu kule İtalya’nın sembolleri arasında yer almaktadır. Bu alanda kuleye çıkıp fotoğraf çekmek de mümkün. Ancak çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiği için sıra beklemeniz gerekebileceğini de eklemeliyiz.

Opera del Duomo Musisi

Orta Çağ’dan kalma eserlerin dahi sergilendiği müze 1986 yılında ziyarete açılmıştır. Ayrıca bu dönemden sonra çeşitli restorasyonlardan geçerek bugünkü halini almıştır. İtalya tarihi hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz bu müze, İtalya gezi listenizde olması gereken alanlardan biri.

navigasyon

Sosyal açıdan aktif yerler arasında yer alan Navigli, çevresinde antikacılara ve sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor. İkinci el eşyalara da ulaşabileceğiniz bu alanda manzarayı görebilir ve dilerseniz alışverişe çıkabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde bölgenin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu söylemek de mümkün.

Como Gölü

Bir peri masalından fırlamış gibi görünen bu göl, tarihi ve doğal güzelliği ile görenlerin ilgisini çekmeyi başaran yerlerden biri. Gölü çevreleyen ormanlar sayesinde yürüyüş yapabilir ve doğa ile iç içe olma şansı yakalayabilirsiniz. Aynı şekilde gölün hemen yanında yer alan otellerde de kalabileceksiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın