https://www.bark.com/en/gb/company/anket-doldurarak-para-kazanma/4D1yD/ https://www.beatstars.com/okanbeytel5rox https://files.fm/anketdoldurarakparakazan?return-to-catalog= https://band.us/band/90111951/intro https://www.gaiaonline.com/profiles/anketdoldurpara/46181487/ https://www.ottawaks.gov/profile/okanbeytel5/profile https://connectamericas.com/company/anket-doldurarak-para-kazanma https://graphql-ra-dev.roboticsacademy.fiu.edu/d/45226-anket-doldurarak-para-kazanma https://app.lookbook.nu/anketdoldurpara https://www.turnkeylinux.org/user/1918599 https://openlibrary.org/people/anket_doldurarak_para_kazanma https://rosphoto.com/users/profile-317440 https://website.informer.com/webliyo.net https://telegra.ph/internetten-para-kazanma-01-29 https://seedandspark.com/user/internetten-para-kazanma https://sites.google.com/view/anket-doldurarak-para-kazanma/ana-sayfa https://profile.hatena.ne.jp/internettenparaka/ https://www.blogger.com/profile/04857518437579441151
https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İstiklal’de Görmeniz Gereken 5 Tarihi Parkur - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İstiklal’de Görmeniz Gereken 5 Tarihi Parkur

İstiklal’de Görmeniz Gereken 5 Tarihi Parkur

İstiklal’de Görmeniz Gereken 5 Tarihi Pasaj – Beyoğlu

İstiklal Caddesi, İstanbul ve Beyoğlu’nun en ünlü caddeleri olarak bilinir. Bu nedenle turistlerin ve İstanbulluların sıklıkla tercih ettiği bir yer olan İstiklal Caddesi sürekli kalabalıktır.

Birçok yerden kolayca ulaşılabilir olmasının yanı sıra tarihi ve turistik yerleri ile dikkat çeken İstiklal Caddesi’nde mutlaka görmeniz gereken bazı önemli yerler var. Bunlar arasında tarihi koridorlar var.

Kısa Açıklama: İstanbulTarihi pasajları keşfederken Taksimde gezilecek yerler Sizler için oluşturduğumuz seyahat listesine göz atarak gününüzü eşsiz kılabilirsiniz.

İstiklal’de Görmeniz Gereken Beş Tarihi Pasajın Listesi

Farklı temaları ve güzellikleri olan bu klipleri çok seveceksiniz. Şimdi İstiklal Caddesi’nde mutlaka görmeniz gereken beş tarihi bölümü inceleyelim.

1. Çiçek Koridoru

Çiçek Pasosu - Taksim
Çiçek – Beyoğlu Geçidi

İstanbul’un en ünlü şeritlerinden biri çiçek koridoruDaha önce İstanbul’a gitmemiş olanların bile bilebileceği bir geçiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun Tanzimat döneminde Sultan Abdülaziz ve Sultan Abdülhamid, tiyatroyu izlemek için İstiklal Caddesi’ndeki Çiçek Pasajı’ndaki Noum Tiyatrosu’nu tercih ettiler.

Çiçek Başağı, o dönemin en ünlü tiyatrosu olan Naoum Tiyatrosu ile birlikte ünlendi. 1876’dan beri koridor olarak hizmet veren bu tarihi bina, Paris tarzı mimariye sahip olup, 24 mağaza ve 18 lüks daireye ev sahipliği yapmaktadır. Bugün havadar bir atmosfere sahip olan Çiçek Pasajı, hala İstanbul’un en ünlü ve tercih edilen pasajlarından biridir.

2. Atlas Geçişi

Atlas Geçidi - Beyoğlu
Tarihi Atlas Geçidi – İstiklal

Bir diğer tarihi güzellik ise İstiklal Caddesi’nde yer almaktadır. Atlas Koridoru1877’de Çiçek Pasajı’nın yapılmasından kısa bir süre sonra çalışmalar başladı. Arkasındaki 3 katlı bina ile birleştirilen ve günümüzde kullanımda olan Atlas Geçidi, sadece İstiklal Caddesi’nin değil, İstanbul’un en önemli pasajlarından biri.

1930’lardan itibaren İstanbul’un simgesi haline gelen Atlas Geçidi’nde Atlas Sineması, Mulen Lipstick Casino, Backstage Bar ve Küçük Sahne gibi ilgi çekici mekanlar bulunuyor. Açıkça Osmanlı mimarisini yansıtan koridorun iç tasarımının da oldukça başarılı olduğu belirtilebilir.

3. Avrupa Koridoru

Avrupa Koridoru - Beyoğlu
Tarihi Avrupa Koridoru – Bağımsızlık

Mashrot Caddesi ile Sahni Caddesi’ni birbirine bağlayan bir şerittir. Avrupa KoridoruBalık pazarına ve Galatasaray Lisesi’ne de çok yakındır. Ayna koridoru olarak da bilinen aynalar, iç mimarilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 1874 yılında Ermeni bir tüccar tarafından yaptırılan koridor, daha önce aynaların önünde gaz lambalarıyla aydınlatılmıştı.

Ayrıca yapının ilk dönemlerinde terziler, kuaförler, kunduracılar, bakkallar, halıcılar, sabunlar ve hurdalıklar vardı. Daha sonra çiçekçiler, saatçiler, moda evleri gibi birçok işyeri koridorda faaliyet göstermeye başladı. Bugün araba yolunda hediyelik eşya dükkanları, antikacılar ve kilim dükkanlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz.

4. Hazopoli Geçidi

Hazopolo Geçidi (Hazopolo HD Geçidi)
Hazopulu Geçidi – Taksim

Ayrıca Khan Pass, Hacopulo Passage ve Consultant Pass olarak da bilinir. Hazopoulou GeçidiDostori Caddesi üzerinde yer almaktadır. Bina içinde ve avluda çok sayıda tuhafiye, kafe, kitapçı ve kafe bulunmaktadır.

Hazzopulo Geçidi’nin 1871 yılında bir Yunan tüccar olan Hacopulo tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Hizmetin başladığı günden itibaren kuaför, terzi, halıcı, antikacı gibi işletmelere ev sahipliği yapmıştır.

Ayrıca Ahmed Mithat Efendi Matbaası da bu sahilde yer almaktadır. Tarihin önemli bir detayı olan Mithat Efendi bu binada tutuklanmış, Namık Kemal burada İbrit gazetesini basmış ve Mithat Efendi ile birlikte tutuklanmıştır. Bu olaydan sonra sahil genç Türklerin buluşma yeri olmuştur. Bu nedenle tarihi açıdan çok önemlidir.

5. Suriye Koridoru

Suriye - Beyoğlu Koridoru
Tarihi Suriye koridoru – Al-Istiqlal

Asmalmisket semtinde yer almaktadır. Suriye KoridoruFransızca’da Cite de Syrie olarak da bilinir. Suriye Koridoru, 1901 yılında Suriye uyruklu Hassan Halbouni Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Uzun yıllar farklı kültürlerden aileleri, ofisleri, bireyleri ve işletmeleri ağırlayan koridor, günümüzde de büyük önem taşıyor.

hayır: Marmara ve Aboivmatini gibi azınlık gazetelerinin genel merkezlerinin de bu bölümde yer aldığı biliniyor. Koridorun bodrum katında eski moda bir dükkan var ve koridordaki çeşitli işyerleri arasında kahvehaneler, kürkçüler, dericiler, kafeler ve restoranlar yer alıyor.

“İstiklal’de Görmeniz Gereken 5 Tarihi Pasaj” listemize eklemek istediğiniz farklı yerler varsa lütfen bize yorum olarak yazın. 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın