https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilecek en iyi yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilecek en iyi yerler

İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilecek en iyi yerler

İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilecek en iyi yerler

İstanbul’u ziyaret ederken bütçenizi aşmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle ailenizle ücretsiz gezebileceğiniz en güzel yerleri sizler için derledik. Buraları ücretsiz gezmek ve eğlenmek ister misiniz? O zaman doğru yerdesiniz.

Dipnot: İstanbulBu güzel yerleri gezerken İstanbul’da ücretsiz müzeler Sizin için oluşturduğumuz listeye göz atmayı unutmayın.

İstanbul’da gezilecek ücretsiz yerler listesi

İstanbul’da ücretsiz gezebileceğiniz tarihi, kültürel ve güzel yerleri bu yazımızda derledik. İstanbul’un en ilgi çekici yerlerini ücretsiz gezmek için listemize göz atmayı unutmayın!

1. Nakkaş Halı Tankı

Halılar için marangoz tankı
Halılar için marangoz tankı

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için antik çağlarda inşa edilmiştir. Halılar için marangoz tankı Yüzyıllarca ayakta kalmayı başaran önemli yapılardan biridir. İstanbul’daki 100 sarnıçtan biri olan bu görkemli yapı, Atmeydanı’nda, Nakkaş halı mağazasının altında bulunuyor.

Bu nedenle Nakkaş Halı Nakilbent Tankı olarak anılır. 2005 yılından beri ziyarete açık olan bu eşsiz yapı, İstanbul’da ücretsiz gezebileceğiniz noktalardan biridir. İçerisinde birçok eser ve özel yapıların bulunduğu Nakkaş Halı Nakilbent Sarnıcı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2. ASEAN Müzesi

ASEAN Müzesi
Asya Müzesi – İstanbul’da ücretsiz gezilecek yerler

İstanbul Beşiktaş’ta bulunmaktadır. ASEAN MüzesiTürk edebiyatının en önemli isimlerinden Tevfik Fikret’in hayatının bir bölümünü geçirdiği yer olarak biliniyor. 1945 yılından beri müze olarak kullanılan bu ev, Asean Müzesi olarak hizmet veriyor.

Plan ve yapısını Tevfik Fikret tarafından hazırlanan bu eşsiz müze, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Ancak, 1961’de Asheyan Müzesi olarak yeniden adlandırıldı.

2010-2012 yıllarında yapılan restorasyon sonrası ücretsiz olarak hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul’un çok özel bir bölgesinde vakit geçirmek istiyorsanız Ashiyan Müzesi’ni tercih etmelisiniz.

3. Vineriolo Kuş Gözlem Kulesi

Vinerolo Kuş Gözlem Kulesi
Vinerolo Kuş Gözlem Kulesi

Vinerolo Kuş Gözlem Kulesiİstanbul’a farklı bir bakış açısı sunan en önemli noktalardan biridir. Sarıyer sınırları içerisinde yer alan Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi sayesinde eşsiz bir deneyim yaşamak mümkün.

Bu bağlamda alternatif kuş türlerine bakarken İstanbul’a daha önce hiç görmediğiniz bir açıdan bakmanız da mümkün olacaktır. Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi’ne ücretsiz girerek harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

4. Galata atlama

Galata atlama
Salt Galata – İstanbul’da boş yerler

Galata atlamaTeknik ve kültürel açıdan İstanbul’un en önemli noktalarından biri olarak biliniyor. Sergiler, söyleşiler ve çok daha fazlası anlamına gelen bu harika mekanda insanlarla vakit geçirmek çok özel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Salt Galata da bu doğrultuda çok özel bir deneyim fırsatı sunuyor. İstanbullulara farklı ve ücretsiz bir deneyim sunarken, İstanbul’un farklı yönlerine de göz atabileceksiniz.

5. Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı
Atatürk Kent Ormanı

Atatürk Kent Ormanı Ya da eski adı Hacıosman Korusu, Sarıyer’de ücretsiz keşfedebileceğiniz en önemli yerlerden biri. Doğayı her anlamda hissettiren bu harika yerde vakit geçirmek sadece İstanbullular için değil, İstanbul dışından gelenler için de bir başka oluyor.

Bu devasa 1000 dönümlük alanda, farklı ağaç türlerinden canlı türlerine kadar çeşitli seçenekler görmek mümkün. Üstelik böylesine harika bir yerde vakit geçirirken zamanın nasıl geçtiğini anlamak da güç olacaktır. O halde seçiminizi yaparken Atatürk Kent Ormanı’nı seçin ki bu harika bir seçim!

6. Resim ve Heykel Müzesi

Resim ve Heykel Müzesi
Resim ve Heykel Müzesi

İstanbul Resim ve Heykel MüzesiCumhuriyet tarihinin en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilir. 1937 yılında ilk güzel sanatlar müzesi olarak hizmet veren bu müze Dolmabahçe SarayıBir süre açık kaldı.

Daha sonra Tophane’deki yerine taşınmış ve günümüze kadar hizmet vermeye devam etmiştir. Türk resim koleksiyonu açısından oldukça farklı olan İstanbul Resim Heykel Müzesi de ücretsiz olarak keşfedebileceğiniz noktalardan biri.

Bu muhteşem yerde biraz vakit geçirmek istiyorsanız İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ni mutlaka listenize eklemelisiniz.

7. Küçük Çamlıca Korusu

Çamlıca korusu küçük
Çamlıca korusu küçük

Çamlıca korusu küçükİstanbul’un en önemli doğal güzelliklerinden biri olarak kabul edilir. Saniye. Mahmud döneminde av ve gezi amaçlı kullanılan bu bostan, 19. yüzyılda büyük bölümü özel mülkiyete geçen bir alandı.

Üsküdar sınırları içinde bulunan bostan, 1940 yılında Lütfi Kırdar tarafından müsadere edilerek İstanbul halkının hizmetine açılmıştır. 1980 yılında bölgedeki gecekondu mahallelerinin kaldırılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından görkemli bir mekana dönüştürülmüştür.

Günümüzde ücretsiz olarak ziyaret edilebilen harika sitelerden biri olması birçok İstanbullu için burayı değerli kılmaktadır.

8. İş Bankası Müzesi

İş Bankası Müzesi
İş Bankası Müzesi – İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilecek en iyi yerler

Türkiye’de İş Bankası MüzesiTürkiye tarihinin birçok detayını tarih severlerle buluşturan bir yer olarak biliniyor. Eminönü’nde yer alan bu müze ekonomik gelişmeleri en iyi şekilde yansıtıyor. 1890 yılında postane olarak kullanıldıktan sonra 1927 yılında İş Bankası tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

2005 yılında müzeye dönüştürülen yapı, sadece güzelliğiyle değil, mimari kusursuzluğuyla da dikkat çekiyor.

9. Nakkaştepe Milli Parkı

Nakkaştepe Milli Parkı
Nakkaştepe Milli Parkı

Nakkaştepe Milli Parkıİstanbul Üsküdar’da harika bir bölge olarak dikkat çekiyor. Konumu ve doğası gereği Üsküdar’da dikkatlerden kaçmayan bu yer toplam 50 bin metrekare alana sahip.2 Piknik alanı ve boğaz manzarası ile bambaşka bir seçenek.

Ücretsiz gezilmesinin yanı sıra yürüyüş alanları, macera parkuru, açık ve kapalı oyun alanları ve daha birçok güzelliği bir arada barındırıyor. Bu bakımdan Üsküdar’ın en popüler mekanlarından biridir.

10. Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi

Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi
Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi

Yapı Kredi Kültür Sanat MerkeziGeçip gitmekte olan güzelliklerin ortaya çıkarılmasında oldukça önemli bir alan olarak tercih edilmektedir. Galerisi, müzesi, kütüphanesi, pansiyonu ve daha birçok seçeneğe sahip olan bu yer, Türk kültürü ve tarihi açısından büyük önem taşımaktadır.

İstiklal Caddesi’ndeki bu mekanı ücretsiz ziyaret ederek mükemmel bir deneyim yaşayabileceğinizi unutmamalısınız.

Size de, İstanbul’da ücretsiz ziyaret edilebilecek en iyi yerler Listemize eklemek istediğiniz bilinmeyen yerler varsa bize yorum yazmayı unutmayın! 🙂

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın