https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
istanbul avrupa gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » istanbul avrupa gezilecek yerler

istanbul avrupa gezilecek yerler

24.12.2022 14:00:00

Antik çağlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış güzide şehrimiz İstanbul, hareketli yaşamıyla tüm yabancıların imrendiği yerler arasındadır. Kent, Roma, Bizans ve Osmanlı devletlerine ev sahipliği yaptıktan sonra her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti de ağırlamaktadır. Sanayi, turizm ve kültür şehri olarak bilinen İstanbul’un Avrupa yakasında birbirinden değerli hazineler bulunuyor. Avrupa yakası denilince akla pek çok mimari yapı, doğal ve kültürel zenginlikler gelmektedir. Bu yazımızda Avrupa’da gezilecek yerleri yakından inceleyeceğiz.

Sultan Ahmed Camii

Ayasofya’nın tam karşısında yer alan bu yapı, İstanbul’un sembolleri arasında yer almaktadır. Turistlerin ilgisini çeken bu camide ayrıca 21 bin İznik çinisi bulunuyor. Bu çini nedeniyle iç yapı lacivert bir renk almıştır. Bir Mimar Sinan öğrencisi tarafından yaptırılan bu yapı, 17. yüzyıldan beri bu bölgede varlığını sürdürmektedir.

Sultan Ahmed Meydanı

Bu meydan Fatih’te bulunur ve şehrin en güzel bölgelerinden biridir. Avrupa yakasını gezmek isteyenlerin mutlaka bu arenayı görmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca civarda bulunan tarihi Sultanahmet Köftesi de burada yer almaktadır. Lezzeti damağınıza kazınacak bu köfteciye mutlaka uğramalısınız.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş semtinde bulunur ve 1856 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’in isteği üzerine yaptırılan bu saray, büyüklüğü ile dikkat çekmektedir. Binanın muhteşem bir manzaraya sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. 258 odası ve 26 salonu bulunan bu yapı oldukça heybetlidir. Ziyarete açık olan saray hafta içi ve hafta sonu ziyaret edilebilir.

Kapalıçarşı

Fatih’te bulunan çarşı, turistler tarafından en çok tercih edilen yerler arasında yer alıyor. Tüm ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz bu çarşıdan hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz. Oldukça geniş bir yapıya sahip olması dükkanların daha fazla sayıda olmasını sağlamıştır.

mısır pazarı

Mısır Çarşısı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden biridir. Eminönü Çarşısı ziyaretçi akınına uğruyor. Murat’ın annesinin isteği üzerine açılan bu çarşının tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor.

Yerebatan Sarnıcı

Fatih semtinde dikkat çeken bir diğer yapı ise Yerebatan Sarnıcı. Kültürel değeri büyük olan rezervuar Bizans döneminden kalmadır. İçerideki Medusa başı heykeli hala gizemini koruyor.

Taksim Meydanı

İstanbul’da hareketli hayatın aktığı noktalardan biri olan bu meydan aynı zamanda Cumhuriyet Anıtı’nı da içinde barındırıyor. Ayrıca farklı aktiviteleri de bulabileceğiniz meydan mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

İstiklal Caddesi

Adını Cumhuriyetin ilanından alan cadde şehrin en işlek yerlerinden biri. Ayrıca kültürel etkinlikler ve sinemalar için mekanları içerir. Bu caddede yürürken kendinizi İstanbul’da hissetmemek mümkün değil.

Eyüp Sultan Camii

Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine yaptırılan cami, turistlerin ilgisini çeken görkemli yapılardan biridir. Özellikle bayram namazları için en çok tercih edilen camilerden biridir.

Eminönü

Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği bir buluşma noktası olarak kabul edilen Eminönü, Mısır Çarşısı ve Türkiye İş Bankası Müzesi gibi yapıları da bünyesinde barındırıyor. İstanbul’un meşhur ekmeğini tadabileceğiniz seyyar ekmekçiler de bu semtte hareketli.

Nişantaşı

İstanbul’un en popüler semtleri arasında yer alan Nişantaşı, alışveriş için tercih edilebilecek mekanların başında geliyor. Ve Avrupa tarzının varlığı, onu turistlerin ilgi odağı haline getiriyor. Lüks dükkanlardan alışveriş yapabilir, dinlenmek için uğramak için civardaki kafeleri tercih edebilirsiniz.

çocuk

Beşiktaş’ta yer alan bu bölge, yöre halkı tarafından sabah yürüyüşleri ve koşuları için de seviliyor. Muhteşem denizin ayaklarınızın altında olduğu bu plaja uğramadan İstanbul gezinizi bitirmemelisiniz. Ayrıca çevrede kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan bu orman yemyeşil bir ortama sahiptir. Hafta sonları oldukça kalabalık olan bu ormanda yürüyüş yapmayı seven kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Ormanda yürüyüş yapmak da mümkündür. Yöre halkı tarafından da sevilen Belgrad Ormanı, sabah yürüyüşünün olmazsa olmaz yerlerinden biri.

Gülhane Parkı

Nazım Hikmet’in meşhur dizelerine dahil ettiği bu bahçe herkesin adını duyduğu yerlerden biridir. Harika bir bahçe olan Gülhane Bahçesi’nde farklı çay bahçeleri de bulunmaktadır. Dilerseniz geziniz sırasında bu çay bahçelerinden birine uğrayıp mola verebilirsiniz.

Rumeli Kalesi

Fatih Sultan Mehmed döneminde yaptırılan bu binada 300 öğretmen ve 800 işçinin çalıştığı bilinmektedir. İstanbul Boğazı’nın dar noktasında bulunduğu için Boğazkesen olarak da bilinir. Muhteşem İstanbul Denizi’ni yakından görmek için de burayı tercih edebilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın