https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İskenderun’da gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İskenderun’da gezilecek yerler

İskenderun’da gezilecek yerler

6.12.2022 19:40:00

İskenderun, tarihi, doğal ve kültürel çeşitliliği açısından ülkemizin özgün bölgelerinden biridir. Hayat denilince akla ilk gelen bölge olan İskenderun da oldukça zengin özelliklere sahiptir. Hatay’a gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölge olan İskenderun, sadece tarih açısından değil; Yemekleriyle de misafirlerini büyülemektedir. Peki, İskenderun’dayken ne yaparsınız? İskenderun’da gezilecek yerler nerelerdir sorularına cevap almak adına bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İskenderun Deniz Müzesi

Müze severlerin kaçırmaması gereken yerlerden biri olan İskenderun Deniz Müzesi, Türkiye’deki üç deniz müzesinden biridir. Bölgede tek olan bu müzeye araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları da ilçe merkezinden hareket etmektedir. Dilerseniz kendi aracınızla da kolayca ulaşabilirsiniz.

2009 yılında yapılan yenileme çalışmaları sayesinde kondisyonu iyileştirilen bu müzede birbirinden farklı birçok eseri görmek mümkün. Ayrıca eserler sadece müzede sergilenmiyor. Müzede bir de hediyelik eşya dükkanı var. Sevdikleriniz için alabileceğiniz bu hediyelik eşyalar oldukça güzel ürünler içermektedir. Müzeye giriş ücretlidir. Öğrenciler için tamamen ücretsiz olan bu müze yetişkinler için ücretlidir. Küçük bir miktar ödedikten sonra müzeyi içeriden ziyaret edebilirsiniz.

Meryem Ana’nın kutsaması

Meryem Ana’nın Kutsaması A yapısı farklı anlatılar barındırır. Havuzda bir süre sıcak ve soğuk su vardı. İnanışlara göre soğuk su kutsallığı, sıcak su ise günahları simgeler. Gölette günümüze ulaşan su bulunmamaktadır. Artık sembolik kabul edilen bu gölün çevresinde 14 Ağustos’ta bir ziyafet düzenleniyor. Kutsallığından dolayı Hristiyanların uğrak yerlerinden biri olan bu havuz Arsuz mevkiinde bulunmaktadır.

Arsuz plajı

Denize girmek isteyenlerin tercih ettiği bu plaj İskenderun ilçesi yakınlarında bulunmaktadır. Halk plajına sahip olduğu için yaz sezonlarında hem yerli halk hem de turistler tarafından tercih edilmektedir. Sakin bir plaj arayanlar için ideal bir seçim olabilecek bu plajda konaklama da bulunuyor. İskenderun’dan geçerken yaz mevsiminde de ziyaret edebileceğiniz bu plaj çevresinde farklı otellerde konaklama şansı da yakalayabilirsiniz. İyi vakit geçirmek için İskenderun’da ilk ziyaret edeceğiniz yerler arasına bu plajı da eklemenizi öneririz.

Cin Kulesi (Paias Kalesi)

Mısır seferinde de kullanılan bu kale, özellikle Hristiyanlar için büyük önem taşımaktadır. Turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Bu kuleyi görmek isteyenler kulenin tarihi yapısını bulabilecekler. Kulenin özellikle eski bir tarihe sahip olması dikkat çekicidir. Bilgiler arasında kulenin 13. yüzyıl civarında inşa edildiği de yer alıyor. Ayrıca doğal afetlerden de etkilenen kulede restorasyon çalışmaları yapıldı. Bu yenileme çalışmalarının Osmanlı Devleti dönemine denk geldiği de kaydedilen bilgiler arasındadır. Tarihi duvar halısı arayanlar İskenderun’daki Cin Kulesi’ni ziyaret ederek çeşitli fotoğraflar çekme şansı yakalayabilirler.

Sokolow kompleksi

İskenderun’da Osmanlı dönemine ait eserler görmek mümkün. Bu eserlerden biri de Sokolu Mehmed Paşa tarafından yaptırılan Sokollu külliyesidir. Bir tasarım harikası olan bu kompleks, savaşlarda da üs olarak tercih edilmiş. Yapımının 1574 yılında tamamlandığı bilinmektedir. İçinde bir de kervan bulunmaktadır. O zamanlar Müslümanların çok rağbet ettiği bu kervansaraylara girmek ve içine bakmak da mümkün. Evliya Çelebi’nin eserinde bu esere yer verdiği mimari yapının bir diğer önemi de görülmektedir. Seyahatnâme adlı eserinde de bu külliye hakkında sık sık bilgi verdiği belirtilmektedir.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Tarihi kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Milli Mücadele’de ilk kurşunun Hatay Dörtyol’da atıldığı ortaya çıktı. İlçe merkezinde yer alan bu yapı, günümüzde müze olarak el konulmuştur. Daha sonra restorasyon çalışmaları ile tamamen müze olarak kullanılmıştır. Ayrıca müzede bulunan balmumu heykelleri görmek ve Milli Mücadele döneminde yaşanan olayları daha net takip etmek mümkün hale geldi.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın