https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Insiboron feneri nerede ve nasıl gidiyor? ve seyahat bilgileri / Sinop - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Insiboron feneri nerede ve nasıl gidiyor? ve seyahat bilgileri / Sinop

Insiboron feneri nerede ve nasıl gidiyor? ve seyahat bilgileri / Sinop

Sinop İnsiboron Feneri nerede ve nasıl gidilir? Bu yazımızda buraya geldiğinizde sizi neler beklediğini tek tek inceleyeceğiz. Tekrar Sinop’ta olmak ve buraya gelmek çok güzel bir duygu. Bu makalede”Sinop’ta Gezilecek Yerlerİlk bölüm olan İnceburun fenerinden bahsedeceğiz.

Bir yaz daha ve yolum yine Karadeniz’e. Bu yerlerin havasını boyayıp su içenler asla vazgeçemezler. Memleketim Enpolo’ya geldiğimde gün batımını izledikten sonra hazırlanmak için eve gittim. İki günlük Sinop gezimi İstanbul’dan uçmadan önce planladım. Daha önce gezdiğim ancak tanıtım fırsatı bulamadığım yerleri listeledim ve son doğrulamadan sonra hazırlıklarım tamamlandı.

Sabah erkenden yola çıktık. İnbolu ile Sinop arası yaklaşık 200 km’dir. Mesafe ve yol oldukça virajlı. Bu köşeler sizi yavaşlatır ve yorar. Zaman zaman dinlenmek ve mola vermek zorunda kaldığımı göz önünde bulundurarak 3 saatlik bir uçuşun ardından Sinop’a vardık. Yol bizi doğal olarak acıktırdı ve Sinop Kalesi’nin yanındaki çay bahçesinde oturup deniz manzarası eşliğinde kahvaltı yaptık. Ardından ilk durağımız olan Insiboron Deniz Feneri’ni yaptık.

Insiboron deniz feneri

Fener’in bulunduğu alan lav ve katı çakıllardan oluşmaktadır.

Deniz feneri 1863 yılında inşa edilmiştir ve deniz seviyesinden 38 metre yüksekliktedir. Öte yandan 12 metre yüksekliğindeki görkemli Pamuk Prenses Kule görülmeye değer. İnsiburun Feneri’nin en önemli özelliği Türkiye’nin en kuzeyinde yer almasıdır.

Fener’de uzun yıllardır yaşayan bir aile ve onların geçiminden bu aile sorumludur. Ne yazık ki, onlarla deniz feneri hakkında konuşma fırsatımız olmadı.

Ve gelelim manzaraya. Sizi Karadeniz’in eşsiz güzelliğiyle tanıştıran bu devasa heybetli yapı, fotoğraf çekmek için güzel bir yer. Ayrıca deniz mavisinin rengi deniz fenerinin ışıklarıyla gece yeşiline dönüşerek harika bir manzara oluşturuyor. İlk fırsatta buraya gelip bu güzelliği yaşamanızı tavsiye ederim.

Konaklamaya gelince, merkezde kalıp buraya gelenler olduğu gibi gezimizde bir iki kervan ve bir iki çadır vardı.

Açıkçası kamp yapmak için çok uygun bir yer gibi göründüğünü söyleyemem. Su, yol, tuvalet vb. Bu tür durumları düşünerek bu sonuca vardım ama yine de arkadaşların seçimleri buğulanacak.

İnceburun Feneri Fotoğrafı

Insiboron Deniz Feneri’ne nasıl gidebilirim?

Tebük: Sarıkum Köyü 57000 – Merkez / Sinop

Nasıl gidilir?: Sinop Merkez çıkışındaki Akliman tabelasını takip edin ve yol üzerinde İnceburun tabelasından devam edin. Fener, Sinop’un merkezine 20 km uzaklıktadır. Gidilecek tek bir yol var ve merkezdeki tüm işaretler sizi kolayca götürecek. Siteye erişmek için tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın