https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İnegöl gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İnegöl gezilecek yerler

İnegöl gezilecek yerler

11.01.2023 10:05:00

Bursa’ya bağlı olan İnegöl, Bursa şehir merkezine yaklaşık 47 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sanayi bölgesi olmasının yanı sıra şifalı sulara da sahip olması hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. İnanılmaz güzelliğini yakından keşfetme şansınız olursa bu yazı sayesinde kendi yolunuzu daha kolay oluşturabilirsiniz. İnegöl’de mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için hazırladık. Bu sayede eğer zamanınız kısıtlı ise önemli yerleri kısıtlı bir süre içerisinde görmeniz mümkün olacaktır. Gelin hep birlikte İnegöl gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Uilat kaplıcaları

İnegöl’ün şifalı suları var dedik. Bu alanlardan biri de Oylat kaplıcalarıdır. Yıl boyunca binlerce turistin ziyaret ettiği bu kaplıcaların sularının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Romatizma, kadın hastalıkları ve ürolojik hastalıklara iyi geldiğine inanılan Oylat kaplıcaları, İnegöl merkeze 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamak isteyenlerin buraya gelmelerini tavsiye ederiz.

Uilat Mağarası

Oylat Kaplıcaları’na 2 km uzaklıkta bulunan mağara, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Bu mağara 665 metre uzunluğunda ve iki katlıdır. İnegöl’ün doğal güzelliğine tanık olmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır. Mağara içerisinde dikitler, sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır. Türkiye’nin üçüncü büyük mağarası olan bu mağaranın havasının astım ve bronşite iyi geldiğine inanılıyor. Girişleri ücretli olan mağara yılın her günü ziyaret edilebilir.

uilat şelalesi

Uludağ’da eriyen karlarla beslenen bu şelale İnegöl’ün bir başka doğal güzelliğidir. Birçok organizmaya ev sahipliği yapar. Etrafta dolaşırken farklı ağaç türlerini bir arada görebileceksiniz. Havası ile rahat nefes almanızı sağlayan şelaleyi mutlaka görülecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Setley Köyü

İnegöl’e 12 km uzaklıkta bulunan Çitli köyü maden suları ile ünlü bir göldür. Kınık Maden Suyu olarak bilinen maden suyunun köy çeşmesinden depolandığını biliyor muydunuz? İçinde birçok ödüle layık görülen bu maden suyunun bulunması köyün zenginliğinin göstergesidir. Ayrıca içindeki çeşmelerden akan suyun çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılır.

İnegöl Kent Müzesi

Bölgedeki ilk şehir müzesidir. Bir süre belediye binası olarak kullanılan alan restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuş. İçinde pek çok eser ve belge bulmak da mümkün olacaktır. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi diğer günlerde ücretli olarak gezme imkanına sahip olabilirsiniz.

Oilat Parkı

Şehirden uzaklaşmak isteyen Bursalıların sıklıkla ziyaret ettiği bu bölge güzel yerler arasında yer almaktadır. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bu bölgede yürüyüş yapabilirsiniz. Genellikle aileler tarafından tercih edilen Uilat Mesire Yeri, spa tesisleri bulunan yerler arasında yer alıyor.

İshak Paşa Külliyesi

18. yüzyılda yapıldığı bilinen külliye, Osmanlı döneminde yaşamış önemli bir devlet adamı olan İshak Paşa tarafından yaptırılmıştır. Zamanla restore edilen külliyede medrese, cami ve türbe kalmıştır. Osmanlı mimarisinin tadına yakından bakabileceğiniz bu külliyeyi ziyaret listenize eklemelisiniz.

İnegöl Şehir Parkı

Mahalle merkezinden çıkmak istemeyen kişilerin rahatlıkla ziyaret edebileceği bu park, dinlenmek ve stres atmak için birebir. Dingin yapısıyla dikkat çeken bu bahçede çok sayıda ağaç da bulunuyor. Bu sayede oksijen yönünden zengin bir bölgedir. Bu parkı çocuklarınızla da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Ailenizle kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız hafta sonlarınızı İnegöl Şehir Parkı’nda geçirebilirsiniz.

ayçiçeği peri bahçesi

İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Ayçiçeği Masal Parkı da çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan yerler arasında yer alıyor. Dilerseniz kapalı alanda kamp veya piknik yapabileceksiniz. Giriş ücreti olmadığı için bu parka yılın her günü gidebilirsiniz.

Botanik Bahçesi

İnegöl’ün merkezinde yer alan Botanik Park ise doğa ile iç içe olabileceğiniz bir diğer alan. Yemyeşil alanlar turistlerin de ilgisini çekiyor. Doğayı keşfedebileceğiniz bu park, aileniz ya da sevdiklerinizle İnegöl’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca parka giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın