https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ilgaz Kayak Merkezi nerede, konaklama ve otel tesisleri / Kastamonu - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Ilgaz Kayak Merkezi nerede, konaklama ve otel tesisleri / Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi nerede, konaklama ve otel tesisleri / Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi- 01

Havalar her geçen gün daha da soğurken, kış da yavaş yavaş geliyor. Birçok kişi kış tatili için şimdiden çeşitli araştırmalar yapmaya başladı. Hem sömestr tatilleri hem de günübirlik geziler için kuşkusuz en gözde yerlerden biri kayak merkezleridir. Ülkemizin hemen her bölgesinde kayak merkezleri bulunmaktadır. Kar yağışı ile kayak merkezleri dolup taşıyor.

Ülkemizin kayak merkezleri hakkında çeşitli bilgileri sizler için aktarmaya devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda; Uludağ, Elmdag Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Davraz Kayak Merkezi hakkında çeşitli bilgiler paylaştık. Dilerseniz bu yazılara da göz atabilirsiniz. Bugünkü yazımızda sizlere Kastamonu bölgesinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kış tatilinizi şimdiden planlamaya başladıysanız bu makaleyi de okumanızı öneririz.

Ilgaz Kayak Merkezi hakkında genel bilgiler

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ile Çankırı illeri arasındaki Ilgaz Dağı üzerinde 2850 metre yükseklikte kurulmuş Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak sezonu Aralık ayında başlar ve Nisan ayına kadar sürer. Ilgaz Kayak Merkezi, her yıl yerel halktan ve ülkenin farklı bölgelerinden binlerce kişiyi ağırlayan Kastamonu’nun en önemli turistik yerlerinden biridir. Kar kalınlığı 50 cm ile 2,5 metre arasında değişiyor.

Ilgaz Kayak Merkezi Pist hakkında bilgiler

Kayak merkezinde toplam iki parkur bulunmaktadır. Pist 1’e hizmet veren telesiyej, otelin hemen önünde yer almaktadır. 2 Nolu Pist 1.400 metre uzunluğunda olup telesky hizmeti de verilmektedir. Her iki parkurda da kayak yapmak mümkündür ve ikinci parkurun üstünde (2010 metre) bir kafe bulunmaktadır. Ayrıca 1 numaralı parkurda gece pateni keyfi yaşayabilirsiniz. Kayak merkezinde 350 metrelik çocuk teleferiği de bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi ve otel tesislerinde konaklama

Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklayabileceğiniz 3 adet tesis bulunmaktadır. Teleferik aktarma istasyonunun yanında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ait bir tesis ve bir otel bulunmaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi Ilgaz tesisleri de resmi ve sivil misafirlerine hizmet vermektedir. Ilgaz Kayak Merkezi’nin toplam yatak kapasitesi 666 yataktır. Ilgaz Kayak Merkezi yakınlarındaki otellerde de kalabilirsiniz. Bunlardan bazıları:

  • Doroc Hotel (150 yatak kapasiteli 52 oda, iletişim: 0376417 20 10)
  • Derbent Motel (45 yatak, iletişim: 0376417 20 20)
  • Armar Otel (24 oda 80 yatak kapasiteli, tel: 0376417 10 10)

Ilgaz kayak merkezi nerede ve nasıl gidilir?

Ilgaz Kayak Merkezi - Harita

Ilgaz Kayak Merkezi; Kastamonu’ya 40 km, Ankara’ya 210 km ve İstanbul’a 460 km uzaklıktadır.

  • buraya gelmek İstanbul’dan geliyorAnkara karayolu üzerinde Gerede çıkışına geldikten sonra tabelalar yardımıyla Karabük yoluna girin, yaklaşık 30 km sonra Samsun – Çankırı istikametine dönün. Buradan yaklaşık 130 km sonra dönüşünüzden sonra Ilgaz – Ankara – Samsun – Kastamonu virajına ulaşacaksınız. Buradan tabelalar yardımıyla Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ankara’dan gelenler eğer; Aynı dönüşe Kankırı üzerinden geçerek ulaşabilirler. Buradan Kastamonu’ya yönelir ve Karayolları Ilgaz Yaşlılar Evi’nin bulunduğu alana ulaşmak için yaklaşık 25 km ilerlerler. Daha sonra Kastamonu’ya doğru 2 km sonra kayak merkezine giden yol ayrımına geleceksiniz. Bu kavşaktan sonra Ilgaz Kayak Merkezi’ne olan mesafe sadece 1,5 km’dir.
  • otobüs ile Ilgaz Kayak Merkezi’ne gitmek isteyenlerin önce Kastamonu şehir merkezine ulaşmaları gerekiyor. Kastamonu otogarından Ankara otobüslerine binip 40 km uzaklıktaki Karayolları Ilgaz Huzurevi’nde inerek kayak merkezinin otel servis kayak merkezine ulaşabilirler. Ankara Otogarı’ndan otobüse binerseniz Ilgaz Yaşlılar Evi’nin önünde de inebilirsiniz.

Ilgaz Kayak Merkezi Resimleri

Ilgaz Kayak Merkezi Korkusu

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın