https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İftini Gölü - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » İftini Gölü

İftini Gölü

26.10.2022 22:50:00

Efteni Gölü ve Güzelder Şelalesi

Batı Karadeniz bölgesinde gezilebilecek göl sayısı çok fazla olmakla birlikte Düzce’nin Aydınpınar köyü ile Gölyaka köyü arasında yer alan Efteni Gölü bu göllerin en eşsizlerinden biridir. Yeni bir keşif turu yapmak isterseniz Efteni Gölü ve çevresindeki şelaleleri ziyaret edebilirsiniz.

Iftini Gölü’ne nasıl gidilir?

Iftini Gölü, İstanbul-Ankara karayolu yakınında yer almaktadır. İstanbul’dan gelirken Gölyaka’dan, Ankara’dan gelirken Düzce’den gişelerden çıkarak 20 dakikada göle ulaşabilirsiniz.

Iftini Gölü çevresinde gezilecek yerler

İftini Gölü

Bildiğimiz birçok gölün aksine kendine has sazlık türü ve yıl boyunca pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor olması onu daha da özel kılıyor. Mevsimsel olarak su seviyesi değişen gölün büyük bölümü sazlıklarla kaplı. Kendine has sualtı yaşamı bulunan göl, özellikle gün batımı ile birlikte harika bir görsel şölene dönüşüyor.

İklim değişiklikleri ve yanlış sulama nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göl, bugün insan eli değmesiyle 16 kat küçüldü. Bölgedeki kuş sayısı da avlanma nedeniyle her yıl azalmıştır. Şu anda yaban hayatı koruma alanı olan göl ve çevresinde avlanma yasağı var. Bu güzelliği mutlaka görmelisiniz ve gün geçtikçe kaybolan yerlerimizden biridir.

Göl çevresini ve sulak alanları görebileceğiniz kısım gölün güneyindedir. Bu bölüme giriş ücretsiz olup, kafeterya hizmeti verilmektedir. Göl ve çevresini yukarıdan görebileceğiniz bir gözetleme kulesi de bulunmaktadır. İşletmede satın alabileceğiniz bazı yerel ürünler var.

Aydınpınar Şelalesi

Aydınpınar Şelalesi, Düzce şehir merkezine 25 dakika, Efteni Gölü’ne 15 dakika uzaklıktadır. Tabiat parkına giriş ücreti 6 araçlık kişi başı 18 lira. Ayrıca kendi otoparkına sahiptir. Park alanından sonra tabelaları takip ederek yokuş yukarı devam eden patika yoldan inmeniz gerekiyor. Yaklaşık 15 dakika yürüdükten sonra şelalenin bulunduğu alana ulaşacaksınız.

Şelaleye giderken kayalar ve dere arasında ahşap bir korkuluğun eşlik ettiği belli belirsiz bir patikadan yürüyorsunuz. Şelalenin ve ormanın nemini hemen hissedebilirsiniz. Şelaleye ulaşmadan önce suya bakan bir balkon da bulunmaktadır. Buradan yaklaşık iki dakika sonra şelalenin kendisi bulunur. Şelale yaklaşık 8 metre yükseklikten dökülmektedir. Genelde yeşil akan derenin suyu yağmur yağdıktan sonra bulunabiliyor. Şelale gezintisi dışında giriş alanı eğlence alanı olarak da kullanılabilir.

Güzeldere Şelalesi

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Düzce’nin en popüler şelalelerinden biri olarak biliniyor. Şehir merkezine 45 dakika, Efteni Gölü’ne 25 dakika uzaklıktadır. Şelaleye giriş ücreti kişi başı 6 lira, araç başı 18 lira. Efteni Gölü’nü geçtikten sonra bir süre tırmandığınız bir yoldan geçiyorsunuz. Ardından giriş bölümüne geliyorsunuz.

Güzeldere Şelalesi’nde yürüyüş turu ve şelale turu yapabilirsiniz. Geniş giriş alanının ötesindeki alanda birkaç oturma alanı vardır. En güzel zamanı sonbahar olan şelaleyi görebilmek için alanın sonundaki merdivenleri takip ederek bir süre aşağı inmek gerekiyor. Birkaç basamak aşağı indikten sonra şelaleyi görebileceğiniz en alt seviyeye ulaşıyorsunuz. Tabii aşağı inene kadar şelaleyi pek çok açıdan görebilirsiniz.

Iftini bölgesindeki fırsatlar

Iftini bölgesinde konaklama ve yemek seçenekleri çok kısıtlı. Konaklama için genel olarak şehir merkezindeki seçenekler değerlendirilse de yöresel bir yemek olarak önerdiğimiz Kaplanoğlu Alabalık göle 10 dakika uzaklıkta konaklama hizmeti de veriyor. Kır evlerinin de yer aldığı mekan, orta sınıf konaklama ve kaliteli alabalık hizmeti sunuyor.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın