https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Hakkari’de Gezilecek Yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Hakkari’de Gezilecek Yerler

Hakkari’de Gezilecek Yerler

21.12.2022 18:35:00

İki farklı şehrin sınırında yer alan Hakkari İli, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Özellikle sert iklim koşulları yaşam biçimini etkileyen özellikler arasında yer alıyor. Şehir yükselti olarak oldukça yüksek ve olağanüstü doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Kadim bir tarihe sahip olması, zamanında birçok medeniyete ev sahipliği yaptığının göstergelerinden biridir. Hakkari gezilecek yerler açısından zengin illerimiz arasında yer almaktadır. Birbirinden güzel tarihi binaları ve büyüleyici kültürü ile Hakkari birçok fırsatı bünyesinde barındırmaktadır. Hakkari’ye gitmeden önce bu yazımızı okuyup daha detaylı bir gezi planı yapabileceksiniz. Doğal, tarihi ve kültürel özellikler açısından oldukça zengin olan ilimizi gelin yakından inceleyelim.

Cennet – Cehennem Vadisi

Sarp dağların üzerinde yer alan bu vadi, turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Özellikle bu vadide dört mevsimi hissetmek mümkün. Çiçeklerin olduğu vadinin yukarısındaki dağlarda da kar görmek mümkündür. Profesyonel fotoğrafçıların en çok uğradıkları yerlerden biri olan bu düden, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Muhteşem doğası ile herkesi kendine hayran bırakacak olan bu vadi aynı zamanda dağ sporlarına da imkan vermektedir.

Sethan Gölü

Dağlardaki karların erimesiyle oluşan bu göl, Silo Dağı’nda bulunuyor. Bölgeye ulaşımın sadece özel araçlarla yapılabileceğini söyleyebiliriz. Dilerseniz çeşitli turlara katılarak dağı gezme imkanına sahip olabilirsiniz. Güzelliği ile göz kamaştıracak olan bu göl mutlaka ziyaret listenize eklenmesi gereken yerlerden biridir. Manzara eşliğinde dinlenmek de mümkün.

Medan Okulu

Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan yapılardan biri olan bu medrese, tüm tarihi güzelliği ile dikkat çekiyor. 18. yüzyılda yapımı tamamlanan okulun kökenleri Selçuklu dönemine kadar uzanıyor. Osmanlı Devleti, çeşitli onarımlardan sonra yapıyı okul olarak kullanmayı tercih etmiştir. Binayı kimin yaptığı bilinmiyor. Yassı taşlarla inşa edilen medrese mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca okula giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Urartu Mezarlığı

Yazımızın başında Hakkari’nin birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığından bahsetmiştik. Bu uygarlıklardan biri de Urartulardır. Hakkari merkezde bulunan ve tesadüfen bulunan bu yapı, M.Ö. Mezarda çizilmiş figürleri de görmek mümkündür. Bulunan eserlerin sergilendiği bu mezar tarihe yakından bakmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Mezarlığa giriş ücretsiz olup, ulaşım oldukça kolaydır.

Kimi Sarayı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan sarayın yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1909-1911 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kimin yaptırdığına dair kesin bir bilgi yoktur. Kalenin üst kısmının şu an mevcut olmamasının temel sebebi ise iklim şartlarıdır. İki katlı olan bu yapı, tarih ve doğal güzellikleri bir arada görmek isteyenlerin tercih ettiği alanlardan biridir. Saraya giriş ücretsizdir.

dev evler

Dirheler olarak da bilinen bu yapı, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunuyor. Büyük kayalara oyulduğu için zamanla bu yerlerde devlerin yaşadığına inanılmış ve günümüze kadar çeşitli efsaneler varyantlarla ortaya çıkmıştır.

Hakkari peri yığınları

Yavuzlar Köyü sınırları içerisinde bulabileceğiniz bu doğal güzellik volkanik bir patlama sonucu oluşmuştur. Çok geniş bir alanda olmayan bu yapıların sayısının daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca yakın çevresinde herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Bu doğal güzelliği yakından görmek isteyenler mutlaka uğramalı. Yakından görebileceğiniz ve fotoğraf çekebileceğiniz bu alan aynı zamanda turistlerin de uğrak yerlerinden biridir.

Simdinley Taş Köprü

Bu köprü Şemdinli ilçesinde bulunmakta ve 1898 yılında yaptırılmıştır. Edinilen bilgiler arasında Nahr köyünde bulabileceğiniz bu köprünün Şeyh Mehmet Sıddık tarafından yaptırıldığı bilgisi yer almaktadır. 21 metre uzunluğundaki köprüye sadece özel araçlarla ulaşılabiliyor.

Durankaya Tepesi

Rengarenk çiçeklere sahip olan bu yayla özellikle ilkbahar veya yaz mevsimlerinde mutlaka ziyaret edilmelidir. Muhteşem rengarenk çiçeklerin açtığı bu mevsimler, ziyaret için en uygun zaman olacaktır. Dilerseniz yaylada kamp yapabileceğiniz alanları da görebilirsiniz. Ailecek piknik yapabileceğiniz yayla kaliteli zaman geçirmek için en uygun alanlardan biridir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın