https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Günlük Şömineli Kiralık Uludağ Dağ Evi - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Günlük Şömineli Kiralık Uludağ Dağ Evi

Günlük Şömineli Kiralık Uludağ Dağ Evi

9.11.2022 14:30:00

İlkçağ tarihçilerinden Herodotos’un kitabında Olympus olarak bilinen ve bugünkü adını 1925 yılında alan Uludağ, 2541 metre yüksekliğiyle Marmara bölgesinin en yüksek dağıdır. Bölge, doğal güzellikleri ve Türkiye’nin kış sporlarının merkezi olması ile yılda 1 milyon turist çekmektedir.

1961 yılında milli park ilan edilen ve 33 endemik bitkinin bulunduğu Uludağ Milli Parkı’nın %71’i ormandır. 1. sınıf tabiatı koruma alanı ilan edilmiştir. Dağın kuzeyinde yer alan Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra yaylaları da doğal bir cennet olması nedeniyle çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Bursa ovasının yakınında doğal yeraltı sularının bulunmasıyla burası kaplıcalarıyla da ünlenmiş.

Milli parkın en yüksek noktası 2453 metre yüksekliğindeki Uludağ Tepesidir. Sarıalan (1621 m), Kirazlıyayla (1505 m), Kadıyayla (1235 m) gibi yaylalara ve Nilüfer Çayı’nın kolları olan Dombay Çukuru Deresi, Softadere, Derinçay Deresi gibi akarsulara sahiptir. Yörenin endemik türü olan Apollon kelebeğini görürseniz bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın çünkü başka hiçbir yerde göremezsiniz.

Ulaşım imkanlarının kolaylığı, doğal yapısı ve Ekim-Nisan ayları arasında geniş kar yağışı olması, bölgenin Türkiye’de kış ve spor turizminin merkezi haline gelmesine neden olmuştur. Uludağ, kış turizminin yanı sıra yaz aylarında kamp, ​​trekking ve piknik faaliyetleri ile yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. Uludağ bu özellikleri ile her mevsim turizm faaliyetlerine imkan veren bir doğaya sahiptir.

Uludağ’a transfer

Bursa, İstanbul şehir merkezine 145 km uzaklıkta bulunur ve Bursa’dan keyifli ve harika bir teleferik yolculuğu sonrasında Uludağ’a ulaşabilirsiniz. Teleferiği kullanmak istemeyen ziyaretçiler ise 180 km’lik bir mesafenin ardından Uludağ’a ulaşabiliyor. Bölgeye otobüsle gelmek isteyen ziyaretçiler, otobüsle ortalama 3 saatte Bursa’ya ulaşabilirler. Ardından teleferik ya da bölgede bulunan otobüs ve minibüsleri kullanarak dağın zirvesine çıkabiliyorlar.

Bursa’ya feribotla da ulaşabilirsiniz. Mudanya’ya Eminönü veya Sirkeci’den vapura binebilirsiniz.

Uludağ’ın çevre illere olan uzaklığından bahsedelim. Balıkesir’e 194 km, Ankara’ya 385 km, İzmir’e 392 km, Eskişehir’e 149 km ve Çanakkale’ye 322 km uzaklıktadır.

Uludağ’da ikamet

Birinci sınıf tabiatı koruma alanı olduğu için bölgede yapılaşma az. Öte yandan Uludağ’da çok sayıda özel veya resmi otel tesisi bulunmaktadır. Otel dışında çevrede bazı orman konakları, bungalovlar ve kiralık villalar bulunmaktadır. Bursa ve çevre yerleşim yerlerinde daha fazla konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunlar otel, yazlık, kamp alanları, pansiyonlar ve kiralık evler Bursa’dan Uludağ’a teleferikle 1 günlüğüne gitmek de mümkün.

Uludağ’da güzel bir akşam kahvesi içerken sevdiklerinizle güzel fotoğraflar çekmeyi ve anılarınızı ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dileriz.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın