https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Göreme gezilecek yerler - Gezilecek Yerler
Anasayfa » Haber » Göreme gezilecek yerler

Göreme gezilecek yerler

9.12.2022 21:20:00

Nowshahr ilçeleri içerisinde yer alan Göreme büyük önem taşımaktadır. Bu bölgede yaşamanın en önemli yollarından birinin turizm olduğu söylenebilir. Küçük bir kasaba özelliği gösterse de gezilecek çok yeri var. Gelip uzun süre kalmak isteyenler için de farklı oteller bulunuyor. Ayrıca Göreme’deki otelleri inceleyebilir ve istediğiniz yerde konaklama fırsatı yakalayabilirsiniz. Göreme gezilecek yerler listesini sizler için bu yazımızda derledik.

Göreme Milli Parkı

Fotoğraf çekmek için en çok tercih edilen parklardan biri olan Göreme Milli Parkı, kolay ulaşım imkanına sahiptir. Kendi araçlarınız dışında bölge merkezinde bulunan otobüs veya minibüsler ile de bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanın ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Doğal güzellikleri görmek isteyenlerin ziyaret edebileceği bu park aynı zamanda tarihi güzellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Milli park 08:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır. Parkın bazı alanlarının da ücretli olduğunu belirtmek gerekiyor.

aşk vadisi

Genç çiftlerin yoğun olarak tercih ettiği bu vadi, bölge merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yoğun aşk temalı etkinlikler, genç çiftlerin burayı neden tercih ettiğini bize gösteriyor. Vadinin çok geniş olduğu da belirtiliyor. Aynı şekilde bölgenin güzel manzara fotoğrafları çekmek için fotoğrafçılar tarafından da tercih edildiği bilinmektedir. Yaz ve kış mevsimlerinde bambaşka bir renge bürünen bu vadi, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Ayna Kilisesi

İlçe merkezine daha yakın bir yer arayanların ziyaret edebileceği bu kilise, ilçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Tünelleri olan bu kilise bir zamanlar sığınak olarak gözdeydi. Ayrıca tarihi dokusu nedeniyle yabancı turistlerin de tercih ettiği yerlerden biridir.

Finans Kilisesi

Diğer bir kilise olan Mali Kilise ise Göreme’nin merkezinde bulunuyor. Kilisede halen aktif olarak kullanılan tarihi dini motiflerin bulunduğunu söylemek mümkündür. Dış mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakacak olan bu kiliseyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca kilise yılın her günü açıktır ve bu kiliseye ulaşım kolay olacaktır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Bu müze Göreme’ye 2 km uzaklıktadır ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Müzenin girişinde kız ve erkek manastırı bulunmaktadır. Aynı zamanda manastırda yemekhane, tuvalet ve çeşitli oturma alanlarına da rastlamak mümkündür. Manastır içindeki bu yapılar tarihe ışık tutmaktadır.

güvercin vadisi

Bu vadi yaklaşık 4 kilometrelik uzunluğu ile Kapadokya bölgesinin en uzun vadilerinden biri olma avantajına sahiptir. Göreme’ye gelmişken mutlaka görmeniz gereken vadilerden biridir. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu vadi, bölgenin merkezine çok yakın olması nedeniyle kesinlikle tercih edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Dormuş Kadir Kilisesi

Göreme Belediyesi yakınlarındaki yapılardan biri olan bu kilise, Bizans döneminde yapılmıştır. Yapım tarihine baktığımızda VI-VII. yüzyıllara denk geldiğini söyleyebiliriz. Farklı bir kilise yapısı görmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu yapı, farklı kitabeleri ile kilisenin özelliklerini göstermektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olan bu kilise Göreme’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Azzikarahan

Göreme’ye biraz uzak olsa da özel aracınız varsa mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri. Bu yapının on üçüncü yüzyılda yapıldığı da bilgiler arasında. Giriş kapısında karartma olduğu için Ağzikarahan Han adını almıştır. Bölgeye ulaşım da turlarla sağlanmaktadır.

Orta Bölge Kilisesi

Adını bulunduğu yerden alan bu kilise oldukça bakımsız bir özellik göstermektedir. Ziyaretçilere açık olmasa da kilisenin dışını fotoğraflamak mümkün. Şu anda müstakil ev olarak kullanılmaktadır. Orta Mahalle bölgesinden geçecekseniz bu kilise binasının tarihi kokusunu içinize çekmeden ayrılmayın. Bina tamamen tarih kokan bir yapı.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın